Moda ve Sanat: Valentino Des Ateliers Couture Sonbahar 2021

Moda direktörümüz Güneş Güner Valentino'nun Couture 2021 Sonbahar koleksiyonunu analiz etti, sonuç: "Cesur renklerle kendi resminizi yaparcasına, giyim deneyimi yaşamak isterseniz bu şovu mutlaka görmelisiniz." Deneyim öncesi bilgilenmekte ve detaylara hakim olmakta fayda var.

19 Temmuz 2021

Moda ve Sanat: Valentino Des Ateliers Couture Sonbahar 2021

Moda ve sanat yaratıcı uygulamalar olsa da; moda, beden ve hareketle bağlantılıdır. Sanat ise her türlü kısıtlamadan tamamen muaf.

Yine de kimi tasarımcılar ve markalar, zamana ve gerçeklere meydan okuyarak sanatsal bir moda deneyimi yaşatabiliyorlar. Tarihi bir anı, bir bakış açısını, sanat ve modanın dilinden yansıtmak için ortak bir niyetle podyuma aktarabiliyorlar.

Valentino Couture 2021 Sonbahar koleksiyonunun sergilenişi sanat ve moda ikileminde bir masal yaşattı. Markanın yaratıcı direktörü Piccioli bu masalsı defilenin mekânı olarak Venedik’i tercih etti. Resimlerin çağdaş sanattaki rolü ile houte couture’ün moda alanındaki rolünün benzer olduğuna inanan Piccioli’nin Venedik bienalinden, Uluslararası Sanat ve Mimarlık Sergilerine, Müzik ve Tiyatro Festivallerine ev sahipliği yapan Arsenale'nin bir parçası olan Gaggiandre’yi seçmesi şaşırtıcı değil. Modellerin tavrı ve üzerlerinde gördüğümüz kahramansı kılıklar da eski ve yeni arasında resmedilmiş bir tablodan kesitleri andırıyor.  

valentino

 Fotoğraf: Valentino

Sergilenen 82 tasarımın 22'si, eklektik ve uluslararası 17 sanatçıdan oluşan bir grupla birlikte yaratıldığından, işlevsel giysiler olarak algılansalar da temelde sanat eseriydiler.

Mesela; Andrea Respino'nun bir tablosu, satenden taftaya, lamine ve payetli 150 farklı kumaş örneğinden tasarlandı ve dikildi. Giysinin ön yüzündeki resmin yanısıra, arka tarafı Respino'nun yardımıyla tasarlandı. Sanat ve tasarımın ortak çıktısı olan bu giysiler özel el işçiliğini giyilebilir sanata kadar taşımış oldu.

Çinli sanat küratörü ve fotoğrafçı Rui Wu'nun bir göle yansıyan şiirsel ay görüntülerinde yere kadar uzanan, tafta pelerin de bu büyüleyici örneklerden biri.

Elbette bu defilenin fotoğraflarını görenler bu kılıkları tanımlamakta ya da nerede nasıl giyilecek sorusunu yanıtlamakta zorlanacaklar. Kuralların tamamen yıkıldığı yeni bir zaman dilimine girerken, özel ve kıymetli giysilerin anlamı da farklı bir seviyeye yükselebilir. Kendi bedeninizi beyaz kanvasınız olarak kabul edip, cesur renklerle kendi resminizi yaparcasına, giyim deneyimi yaşamak isterseniz bu şovu mutlaka görmelisiniz. 

ERKEKLER İÇİN COUTURE GİYİM NE OLABİLİR? 

COUTURE


İlkbahar/Yaz 2023'ün En Büyük Erkek Giyim Trendleri

MODA | İlkbahar/Yaz 2023'ün En Büyük Erkek Giyim Trendleri

Kendrick Lamar Louis Vuittion Defilesi Ön Sıra Performansı

MODA | Kendrick Lamar Louis Vuittion Defilesi Ön Sıra Performansı

Mimar Rem Koolhaas Prada İlkbahar Yaz 2023 Defilesi İçin Dev Bir Kağıt Ev Tasarladı

MODA | Mimar Rem Koolhaas Prada İlkbahar Yaz 2023 Defilesi İçin Dev Bir Kağıt Ev Tasarladı

Wales Bonner Artık Resmen Burada

MODA HAFTALARI | Wales Bonner Artık Resmen Burada

Yaz Geceleri NetWork Ceremony Koleksiyonu’yla Işıldayacak

MODA | Yaz Geceleri NetWork Ceremony Koleksiyonu’yla Işıldayacak

New York’ta Balenciaga Hisseleri Yükseliyor!

MODA | New York’ta Balenciaga Hisseleri Yükseliyor!

Daha Fazla Göster