Tek Renkle Şıklık Monokromun Sırları

Monokrom. Renge renk. Tona ton. Baştan ayağa aynı rengin tonlarını ustalıkla giyebilmekten bahsediyoruz.

27 Temmuz 2020

Tek Renkle Şıklık Monokromun Sırları

Fotoğraf: Tom Ford

Son zamanlarda podyumlardan sokağa sıkça gördüğümüz bir tavır kendisi.
Minimal akımın da en sevdiği destekçisi. Anlatımı bu kadar basit olsa da uygulaması pek de göründüğü kadar kolay değil ne yazık ki.

Dikkat etmeniz gerekenlerin en başında kumaş geliyor.
Kumaş içeriği, karışımı ne kadar farklı ise aynı renk oldukça farklı tonlarda ve eşleştiğinde iyi bir bütün yaratmaktan çok uyumsuza doğru kayabiliyor.

Renklere göre anlatmaya devam edersek, siyahın baştan ayağa tercih ederken en çok özen göstermeniz gereken renk olduğunu hatırlatalım. Pamuk siyah, polyester siyah, viskon siyah bir araya geldiklerinde pek de anlaşamazlar. Polyester kumaşlar daha yeşilimsi ya da kızılımsı bir görünümüne sahipken, pamuk siyah daha mavimsi bir siyah tona sahiptir. Eğer baştan ayağa siyah gitmeye niyetliyseniz; tercih ettiğiniz kumaşların benzer içerikli olmasına özen gösterin. Baştan ayağa siyahı mümkün olduğu kadar antrasit gibi siyahın farklı tonları ile gölgeleyin. En önemli hatırlatma ceket, pantolon ve gömlek üçgeninde siyahtan kaçının. Böylesine sert bir tavır için uygun ortam bulmakta zorlanabilirsiniz. Ceket ve pantolon mecburi ise gömlek yerine pürüzsüz dokulu bir tişört seçin. Yaz aylarında tercihinizi keten ceket ve pantolondan yana kullanacaksanız, tişörtünüzü de keten içerikli seçmenizi öneririm. 

Siyah denim pantolon ve siyah tişört seçkisi de hassas. Denim pantolon yıkamasız ve simsiyah ise tişörtünüzün de pamuk karışımlı ve solmamış bir siyah olmasına özen gösterin. Denim pantolon biraz eskitme ve yıpratmaya sahipse tişörtün de antrasit tonlarına doğru gitmesinde fayda var.

Baştan ayağa beyaz da en az siyah kadar zorlayıcı olabilir. Optik beyaz, krema beyazı, vanilya beyazı, sandık beyazı gibi beyazın ara tonlarını bilmenizi beklemiyoruz elbette. Bu sebeple beyazları yan yana koyduğunuzda ton farkı gözetmemesine gayret edin. Çok steril bir tavır yaratmamak için, beyaz gömlek ve şortlarınızı taş rengi, kum rengi gibi çok açık nötr tonlarla kombinlemeniz hata payını yok edecektir.

Konu mavi olunca eşleştirmek de kolaylaşıyor. Yeter ki buz mavisi ve lacivert tonları arasında kalın, turkuaz ve petrol mavisi gibi yeşilimsi mavileri bu eşleşmelere katmayın. Mavileri mümkün olduğu kadar aynı marka ya da mağazadan seçmeye özen gösterin.

Son olarak da trendleri seven ve takip edenlerdenseniz, baştan ayağa krem, bej gibi tonları gardırobunuzda öne çekin.

 

 

 


Sıcak Yaz İçin Rahat Şıklık

MODA | Sıcak Yaz İçin Rahat Şıklık

Raf Simons’dan Yeni Adımlar

MODA | Raf Simons’dan Yeni Adımlar

LV’nin Gelecek Sene En Çok Satacak Ürününü Açıklıyorum

MODA | LV’nin Gelecek Sene En Çok Satacak Ürününü Açıklıyorum

Bir Başka Logo Çılgınlığı

MODA | Bir Başka Logo Çılgınlığı

TikTok, Hedi Slimane Sayesinde Yüksek Moda Sahnesinde

MODA | TikTok, Hedi Slimane Sayesinde Yüksek Moda Sahnesinde

Lüks Tüketim Pandemiden Nasıl Etkilendi?

MODA | Lüks Tüketim Pandemiden Nasıl Etkilendi?

Daha Fazla Göster