MOTY

GQ Men of the Year 2022 Yılın Ekran Yüzü | Berk Oktay

Medya kanallarının her gün hızla değiştiği, dikkat sürelerimizin saniyelerle ölçüldüğü, her gün neredeyse dört farklı dizi ya da film ile tanıştığımız ve hafızalarımızın giderek akıllı telefonlarımızın içerisine hapsolduğu bir gerçeklikte; 20 yıla yakın süredir çizgisini hiç bozmadan “jön” yakıştırmasına bire bir uyan ve bu sene GQ MOTY Yılın Ekran Yüzü ödülünün sahibi Berk Oktay’lı birkaç sayfayla baş başasınız.

berk_oktay

Kariyerine modellik ile başlamasına hiç şaşırmayacağınız bir adam duruyor karşımda. Uzun boylu, yer yer sert gülümsediğinde oldukça sempatik mizaçlı, yakışıklı... Ankara Bahçelievler’de doğup büyüyor. Berk ile ilgili bir şey araştırırken ya da onunla konuşurken karşınıza çıkan, hayatında çok izi olan bir lokasyon. Onu yakından tanıyanların aşina olduğu müthiş yaramaz çocukluk hikayelerini biriktirdiği yer Ankara. “Çocukluğunu ve gençliğini dolu dolu ve çok keyifli geçiren, kafasında devamlı hayalleri olan, tutkulu, lider ruhlu biriydim hep” diye bahsediyor bu dönemden. Ailenin tek çocuğu olarak biraz şımartılmış olacağını beklersiniz ancak aksine erken yaşta ayaklarının üzerinde durmaya ve sevdiği işin peşinden koşmaya başlamış. 1999 senesinde 17 yaşındayken adım attığı modellik kariyeri onu Milano, Tokyo, Moskova ve en son bir süre için evi haline gelen Paris’e taşımış. “İnsan tanımamda, vizyonumu genişletmememde ve farklı kültürlerle tanışmamda büyük faydası oldu” dediği bu sektörde kısa zamanda oldukça hızlı ilerlemiş. Paris’te yaşarken duayen yapımcı Türker İnanoğlu’ndan aldığı bir telefonla oyunculuğa başlaması da aynı hızla olmuş diyebiliriz. Zor olmadı mı bu ani değişimler diye soruyorum; “Oyunculukta modellikte edindiğim gözlemlerimden fazlasıyla yararlandım. Bu sebeple, zorluktan çok yardımı oldu diyebilirim” cevabı geliyor tereddütsüz. Hayatındaki mihenk taşlarından birinin İnanoğlu’ndan gelen telefon diğerinin de kendi gibi oyuncu olan Yıldız Çağrı Atiksoy ile evlenmesi olduğunun da altını yüzünde büyük bir gülümsemeyle çiziyor.

berk_oktay

Neredeyse, 20 senedir hiç ara vermeden oynadığı televizyon dizilerinin, son dönemde hayatımıza giren dijital platformlarla girdiği yarışı konuşmak istiyorum. Çok aktif bir sosyal medya kullanıcısı olmadığını tahmin ettiğim için bu konuda fikrini merak ediyorum. “Ben televizyonun gücüne hala inanıyorum ve insanların evine TV aracılığıyla misafir olmaktan büyük keyif alıyorum. Ama bunun yanında dijital kanalların da artmasına seviniyorum. Hem yapılan işleri beğeniyorum hem de sektöre açtığı istihdam olanağını çok olumlu buluyorum” diyor. Sosyal medya konusundaki hislerim ise çok da yanlış çıkmıyor. “Benim jenerasyonum tam arada kalmış ve adaptasyonu biraz zaman alan bir jenerasyon bence. Sosyal medyanın varlığını, gücünü ve gerekliliğini kabullenmekle beraber sadece o dünya varmış gibi yaşanmasına çok karşıyım. İlginç, güzel gelişmeler olduğunun farkındayım ama gerçek dünyada yaşamaya devam etmek bence fena olmaz” diye ekliyor gülerek.

Devamı GQ Men of the Year 2022 Kış Sayısında

moty

İZLE
Ryan Gosling Yeniden Hollywood’da
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası