MOTY

Men of the Year 2022 Yılın Sporcusu | Merve Tuncel

Sizi henüz 18 yaşına bile basmamış bir şampiyonla tanıştıralım; yüzmede Dünya ve Avrupa Şampiyonu, Yılın Sporcusu Ödülü'nün sahibi Merve Tuncel...

moty

Yüzme görünürde bireysel bir spor ama onun başarısı, her şeyini ona adayan ve inanan ailesinin de başarısı aynı zamanda. Akdeniz Oyunları’nda 800 metre serbestte şampiyon olduğunda, aynı zamanda Türkiye’ye kadınlarda ilk altın madalyayı kazandırıyordu Merve. Avrupa Yüzme Şampiyonası’ndan üç altın ve bir bronz madalyayla dönerken, Büyükler Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda bir başka ilke imza attı; bu organizasyonda madalya kazanan ilk Türk sporcu oldu. İslami Dayanışma Oyunları’nda dört dalda şampiyon oldu. Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda üç altın madalya kazandı. Yani son bir yılda koca bir kariyerde kazanılacak sayıda madalyayla döndü ülkeye.

Şampiyonun günlük hayatını merak ediyorsanız kısaca anlatalım... Merve Tuncel her güne sabahın beşinde başlıyor. Dört yaşından bu yana günde altı saatini havuzda geçiriyor. Haftada 11 kez su antrenmanı yapıyor. Bunların her biri iki saat... Yani haftada 24 saati -koca bir günü- suda geçiriyor. Haftada üç kez de karada antrenman yapıyor "Bu sevilmeden yapılabilecek bir spor" derken çok haklı. Peki nasıl başa çıkıyor bununla? "Yüzme benim hayatımda çok küçük yaştan beri olduğu için bu benim hayatım" diyor. Yüzmesiz bir hayatın nasıl olacağını bilmediğini söylüyor. Hatta "Bu program beni artık zorlamıyor" diyor. Merve’nin hayatında neredeyse hiç mola yok. Yüzmenin nankör bir spor olduğunu anlatıyor: "Bir gün bile suya girmediğimizde su hissiyatımızı kaybediyoruz. Bu da formumuzu olumsuz etkiliyor." Antrenmanlar uzun ama elde edilen başarılar gurur verici. Emeklerinin karşılığını almanın tarifsiz olduğunu aktarıyor milli sporcu. Hemen hiçbir başarı tek başına gelmiyor. Hep görünmez kahramanlar var. Aslında görünüyorlar ama bakanlara. Merve Tuncel ve ailesi dört yaşından itibaren kendilerini bir hayale adamış. Annesi, babası ve kardeşiyle dört kişilik bir takım olduklarını anlatıyor. Tüm ailenin takvimi Merve’nin antrenman programına göre planlanıyor. O kadar ki, kardeşinin tatili bile Merve’nin sezon arasına denk getiriliyor. Yedi yıldır birlikte çalıştığı İtalyan antrenörü Gyjon Shyti’ye ise ayrı bir parantez açıyor; "Onunla tanışmam en büyük şanslarımdan biri" diyor. Milli yüzücünün temel motivasyonlarından biri de arkasındaki destek ekibini mutlu etmek.

Devamı GQ Men of the Year 2022 Kış Sayısında

uraz_kaygılaroglu

İZLE
Ryan Gosling Yeniden Hollywood’da
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası