öfke azaltma teknikleri Dusan Stankovic/Getty Images
Wellness

Size Yapılan Saygısızlığa Rağmen Öfkeyi Azaltma Tekniği Çok Etkili Bir Japon Geleneğidir

İster evde ister işte, bu küçük numarayı uygulayın ve öfkeniz yok olsun.

Ne yazık ki bazen elimizin altında öfke azaltıcı bir teknik bulundurmak gerekir, çünkü bize saygısızlık etmeye karar veren insanlarla ya da bizi bunaltan ve soğukkanlılığımızı korumanın imkansız hale geldiği durumlarla karşılaşabiliriz.

Madrid Área Humana Psikolojik Bakım Klinik Merkezi'ne göre, bu tür bir öfke hali "bedensel gerginliğe, kalp atış hızının yükselmesine, sinirliliğe" ve sonuç olarak olumsuz düşünce ve davranışlara neden olabilir.

Ancak, uzmanların da söylediği gibi, bu duygu normal (elbette neden olan şeyle orantılı olduğu sürece) ve otomatik bir tepki, bu nedenle ondan kaçınmak imkansız, ancak yapabileceğimiz şey, bizimle gereğinden uzun süre kalmaması için onu azaltmak.

İşte bu noktada Nagoya Üniversitesi'ndan bir araştırmaya göz atıyoruz. Japonya'da geleneksel olan (orijinal adı hakidashisara) ve ihtiyacı olan herkese yardımcı olabilecek bir öfke azaltma tekniği üzerine bir çalışma yürütüyor.

Pek çok Japon için bu güçlü duyguyu yaşadıklarında, kendilerini yeniden iyi hissetmek için yazmaya yönelmeleri bir gelenek. Yaptıkları şey, onları öfkelendiren şeyi ve buna verdikleri tepkiyi bir kağıda yazmak ve ardından fiziksel ve duygusal olarak kurtulmak için onu atmak.

Science Daily'nin haberine göre araştırmacılar, çalışmalarına bu yöntemin öfke duygusuyla başa çıkmaya ve onu bir ölçüde ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu teorisiyle başladılar. Ancak elde ettikleri sonuçlarla, bu yöntemin öfkeyi pratikte tamamen ortadan kaldırdığını fark ettiler. Ayrıca, kağıdı atmak ve saklamak arasındaki farkları da analiz ettiler ve ikinci seçenek deneklerde bazı gelişmeler gösterse de, gerçekten önemli değişiklikler fark ettikleri ilk seçenekti, bu yüzden en çok tavsiye edilen de kağıdın atılması.

Dolayısıyla, ister evde ister işte olsun, herhangi bir zamanda böyle hissedersek, kendimizi toparlamamıza yardımcı olması ve öfkeyi motive eden her neyse ondan çok fazla etkilenmememiz için kağıt ve kalem kullanabiliriz. Ama unutmayın, kağıt ve kalem önemli! Cep telefonu notlarınıza yazmanın bir yararı yok, farkı göreceğinizden emin olabilirsiniz.

BU ICERIK İLK OLARAK GQ İSPANYA WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İLGİLİ İÇERİKLER öfke öfke kontrolü
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası