Olay Yaratan Komşu Kızı: Adèle Exarchopoulos

Olay Yaratan Komşu Kızı: Adèle Exarchopoulos

Adèle Exarchopoulos Cannes Film Festivali’nde ödül alan filmi Blue Is the Warmest Color’la son yılların en çok konuşulan kadınlarından biri. İsmini söylemesi zor ama alışın, onu iddialı rollerde daha çok göreceğiz.

2013 yılında Cannes Film Festivali’nin son Altın Palmiye’si, yedi dakikalık lezbiyen sevişme sahnesiyle ödülden daha fazla konuşulan Blue Is the Warmest Color’a (Mavi En Sıcak Renktir) gitti. Filmin tartışmasız en ilgi çeken başrol oyuncusu, 19’luk Adèle Exarchopoulos sinema dünyasına böylece hızlı bir giriş yaptı. Filmde 15 yaşında hemcinsine karşı beslediği erotik duyguları keşfeden Adele’i canlandırıyor Exarchopoulos. Sevgilisini oynayan 28 yaşındaki Léa Seydoux da onunla çalışmış olmaktan son derece memnun. 

İlk başrolündeki malum sahnenin ağızlara sakız olması ona çok da garip gelmiyor. “Evet, yedi dakika biraz fazla ama o sahnenin 10 günde çekildiğini düşünürseniz bence yerinde” diyerek bitiriyor tartışmayı.

Etrafındakileri umursamaz bir tavırla sigara içişi, duygularındaki transparanlık ve hareketlerindeki büyülü hallerle tam bir Fransız kadını o. Gitar hocası babası ve hemşire annesiyle Paris’te yaşıyor ve soyadından da anlayabileceğiniz gibi Yunan asıllı bir aileden geliyor.

Şaşırtıcı gelebilir ama sinema macerasına başlamasının altında utangaç yapısı var Adèle’in. Ailesi onu dokuz yaşındayken bu huyunu yenmesi için drama derslerine göndermeye başlamış. Birkaç televizyon işi ve kısa filmin ardından, çocuk yaşta uzun metraj yapımlara geçerek setlere iyice ısınmış.

2014’te onu Marianne Tardieu’nün yönettiği Qui vive adlı filmde izledik. Kendisiyle biraz daha yakınlık arayanları sevindirelim. Adèle, 2010’da, yönetmenliğini Fransız oyuncu Pascal Elbe’nin yaptığı ve bir Türk aileyi konu alan Tête de Turc (Türk Kafası) adlı filmde Nina’yı canlandırmıştı. Daha samimi olana kadar bununla yetinelim mi?

İZLE
Deniz Tortum’dan Belirsizlik Çağında Hayatı Olumlama
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası