Erkeklere otopark ayrımcılığı

Almanya'da Triberg belediye başkanı Gallus Strobel, otoparklarda erkeklere dar kadınlara geniş park yerleri tahsis ediyor.

11 Temmuz 2012

Erkeklere otopark ayrımcılığı

 

Dünyanın neresinde olursanız olun erkek olmak zor zanaat. Bir şey, erkek için kolaysa anında onun için bir handikap belirlenir ve eşitlik kisvesi altında zorlaştırılır. Aynen Triberg kasabasında yeni otopark uygulamasında olduğu gibi.

Güneybatı Almanya'da sakin bir orman kasabası olan Triberg, belediye başkanı Gallus Strobel'in yeni "eşitlikçi" park uygulaması nedeniyle birkaç gündür herkesin dilinde. Yeni park yerleri cinsiyet sembolleriyle boyanarak ayrılmış. Kadınlara otoparkın giriş bölümünde, geniş ve iyi aydınlatılmış 12 park yeri verilirken erkeklere daha iç kısımlarda, yamuk açılarda ve oldukça dar alanlar layık görülmüş.

Belediye başkanı Strobel'e göre bu uygulama kadınlara karşı 'ayrımcılık' değil, 'ayrıcalık' içeriyor. Strobel  "Zorlu park yerleri tüm hırslı sürücüler için iyi hedefler. Ama erkekler bu konuda biraz daha iyiler" diyor; "Tabii kadınlar arasında da çok iyi sürücüler var, onlar da bu dar alanlara meydan okumakta özgürler."

Böyle bir ayrım ne derece gerekli ya da erkek sürücülerin tamamı bu kadar iyi park edebilir mi? Tartışmalar süredursun başkan Strobel, Triberg'e bir anda artan ilgiden hayli memnun. Şehrin tanıtımı için her yıl 50 bin euroluk bir bütçeyle çalıştıklarını, oysa ki park yeri olayının sadece 50 euroya mal olduğunu söylüyor. Ne de olsa reklamın iyisi, kötüsü, saçması olmaz, öyle değil mi?

 


Volvo’nun Yeni Elektrikli Aracı: XC40 Recharge

OTOMOBİL | Volvo’nun Yeni Elektrikli Aracı: XC40 Recharge

Porsche Taycan’ın Yeni Versiyonu: 4S Mid-Range

OTOMOBİL | Porsche Taycan’ın Yeni Versiyonu: 4S Mid-Range

Toyota Mirai Yeni Tasarımıyla Karşımızda

OTOMOBİL | Toyota Mirai Yeni Tasarımıyla Karşımızda

Emory Motorsport’dan 1959 Model Porsche 356A’ya Sihirli Dokunuş

OTOMOBİL | Emory Motorsport’dan 1959 Model Porsche 356A’ya Sihirli Dokunuş

BMW M8 Gran Coupe ile Karşımızda

OTOMOBİL | BMW M8 Gran Coupe ile Karşımızda

Aston Martin DBS GT Zagato ile Karşımızda

OTOMOBİL | Aston Martin DBS GT Zagato ile Karşımızda

Daha Fazla Göster