Otomobil

Geçmişe Doğru, Son Sürat

90'ların efsane hızlıları.

Yaklaşık dört buçuk milyar yaşındaki dünyanın, tarihindeki en hızlı gelişen döneme hayatlarımızı denk getirmiş olmamız büyük başarı bence. Bu anlamda bu satırları okuyan herkesin annesi ve babası dolu dolu bir tebriği yürekten hak ediyor. Özellikle 80’li yılları çocuk olarak geçirenler, siyah-beyaz televizyonların sadece birkaç eve girebildiği bir dönemden, otonom otomobillere kadar ulaşan bu zaman trampleninde epey şaşkınlar. Kendimden biliyorum. 

İşte, her gün karşılaşılan onca yenilik içinde seyrek de olsa eskiyi yad edebilmeye, geçmişin anılarından hoşa gidenleri seçerek suni özlem duymaya “nostalji” diyoruz. Ben de bu yazıda size 90’lı yılların caddelerinde fişek gibi cirit atan birkaç yol canavarını derlemek istedim. Bazılarınız bir cümle önce geçen “suni” kelimesine takıldınız, değil mi? Suni, çünkü hatıralarda güzel; klimasız, hidrolik direksiyonsuz bu araçların içinde, cuma iş çıkışı Nişantaşı trafiğine takılmış, tıklım tıklım sokaklara park etmeye çalıştığınızı düşünsenize… Pek keyifli değil, demiştik.

Geçmişten günümüze, otomobil sevdalıların zihninde ayrı bir yer taşıyan bu eski dostlarla yeniden buluşmaya fiziksel dünya pek elverişli olmasa da hayallerde hız limiti yok. Kurallar ve trafiği dolduran kalabalıklar da… 90’ların efsane hızlılarıyla bastık gaza!

İZLE
Fiat 500L ile şehirde mola
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası