Geçmişe Doğru, Son Sürat

90'ların efsane hızlıları.

04 Nisan 2020

Yaklaşık dört buçuk milyar yaşındaki dünyanın, tarihindeki en hızlı gelişen döneme hayatlarımızı denk getirmiş olmamız büyük başarı bence. Bu anlamda bu satırları okuyan herkesin annesi ve babası dolu dolu bir tebriği yürekten hak ediyor. Özellikle 80’li yılları çocuk olarak geçirenler, siyah-beyaz televizyonların sadece birkaç eve girebildiği bir dönemden, otonom otomobillere kadar ulaşan bu zaman trampleninde epey şaşkınlar. Kendimden biliyorum. 

İşte, her gün karşılaşılan onca yenilik içinde seyrek de olsa eskiyi yad edebilmeye, geçmişin anılarından hoşa gidenleri seçerek suni özlem duymaya “nostalji” diyoruz. Ben de bu yazıda size 90’lı yılların caddelerinde fişek gibi cirit atan birkaç yol canavarını derlemek istedim. Bazılarınız bir cümle önce geçen “suni” kelimesine takıldınız, değil mi? Suni, çünkü hatıralarda güzel; klimasız, hidrolik direksiyonsuz bu araçların içinde, cuma iş çıkışı Nişantaşı trafiğine takılmış, tıklım tıklım sokaklara park etmeye çalıştığınızı düşünsenize… Pek keyifli değil, demiştik.

Geçmişten günümüze, otomobil sevdalıların zihninde ayrı bir yer taşıyan bu eski dostlarla yeniden buluşmaya fiziksel dünya pek elverişli olmasa da hayallerde hız limiti yok. Kurallar ve trafiği dolduran kalabalıklar da… 90’ların efsane hızlılarıyla bastık gaza!


Yeni Nesil Ghost ile Rolls Royce Ne Hedefledi?

OTOMOBİL | Yeni Nesil Ghost ile Rolls Royce Ne Hedefledi?

Yeni BMW 4 Serisi Coupé ile Sınırların Ötesine Geçin!

OTOMOBİL | Yeni BMW 4 Serisi Coupé ile Sınırların Ötesine Geçin!

Orijinal Bullitt Mustang’e Aslında Ne Oldu?

OTOMOBİL | Orijinal Bullitt Mustang’e Aslında Ne Oldu?

Hennessey’in Goliath Kiti GMC Sierra’yı Şahlandırıyor

OTOMOBİL | Hennessey’in Goliath Kiti GMC Sierra’yı Şahlandırıyor

2020’nin En İyi Elektrikli Otomobilleri

OTOMOBİL | 2020’nin En İyi Elektrikli Otomobilleri

Lamborghini Huracán Yeniden Aramızda!

OTOMOBİL | Lamborghini Huracán Yeniden Aramızda!

Daha Fazla Göster