Herkes oyuna

Juke gibi görünen, GT-R gibi yol alan JUKE-R gerçek oluyor. “Süper spor”lar artık eskisi gibi sadece kendi aralarında oynayamayacaklar.

14 Eylül 2012

Herkes oyuna

Nissan’ın tamamen deneysel olarak, belki biraz da dikkatleri markaya çekmek amacıyla başlattığı Juke-R projesi o kadar ilgi uyandırdı ki sınırlı sayıda üretilmesine karar verildi. Bunda Dubai’de gerçekleştirilen ve süper spor sınıfının gözde modellerinin de katıldığı şovun etkisiyle Dubai sosyetesinin siparişlerinin de çok etkili olduğu söyleniyor.

Kendi halinde, sevimli bir crossover olan Juke’u alıp, yine aynı markanın süper spor sınıfındaki GT-R modeliyle birleştirirseniz, kendini GT-R zanneden ilk süper crossover olan Juke-R’ı da üretmiş oluyorsunuz. Konsept çalışmada, 2010 model GT-R’ın dört çeker, süspansiyon ve fren sistemine ek olarak 6 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanıyla 480 beygir gücündeki çift turbolu 3.8 litrelik V6 motoru kullanıldı.

Sonuç gözlerinizi sonuna kadar açmanızı gerektirecek kadar etkileyiciydi. 0-100 km/s hızlanmasını 3.7 saniyede tamamlayıp 257 km/s maksimum hıza ulaşan, aynı zamanda GT-R gibi yol tutan bir mutant çıkmıştı ortaya. Şu ana kadar alınan üç adet siparişin 2012 GT-R modelinin parçaları kullanılarak üretileceğini düşünecek olursak, motorun gücü 545 beygire yükselecek demektir. Bu, performans rakamlarında da iyileşmeler (0-100 km/s 3 saniyeye gerileyebilir) olacağı anlamına geliyor.

Juke-R, performans öncelikli üretildiğinden, yarış koltuklarına ve roll bar’a sahip olmakla birlikte, klima ve CD çalar gibi konfor özelliklerinden de vazgeçmiyor.

Bundan sonra süper spor otomobil kullananlar eskisi kadar rahat olamayacak. Gecenin karanlığında, kendi halinde bir Juke gibi görünen otomobil, sizi üzebilir, uyaralım.


Orijinal Bullitt Mustang’e Aslında Ne Oldu?

OTOMOBİL | Orijinal Bullitt Mustang’e Aslında Ne Oldu?

Hennessey’in Goliath Kiti GMC Sierra’yı Şahlandırıyor

OTOMOBİL | Hennessey’in Goliath Kiti GMC Sierra’yı Şahlandırıyor

2020’nin En İyi Elektrikli Otomobilleri

OTOMOBİL | 2020’nin En İyi Elektrikli Otomobilleri

Lamborghini Huracán Yeniden Aramızda!

OTOMOBİL | Lamborghini Huracán Yeniden Aramızda!

Sinema Tarihinin İkonik Otomobilleri

OTOMOBİL | Sinema Tarihinin İkonik Otomobilleri

Merakla Beklediğimiz 5 Otomobil

OTOMOBİL | Merakla Beklediğimiz 5 Otomobil

Daha Fazla Göster