Herkes oyuna

Juke gibi görünen, GT-R gibi yol alan JUKE-R gerçek oluyor. “Süper spor”lar artık eskisi gibi sadece kendi aralarında oynayamayacaklar.

14 Eylül 2012

Herkes oyuna

Nissan’ın tamamen deneysel olarak, belki biraz da dikkatleri markaya çekmek amacıyla başlattığı Juke-R projesi o kadar ilgi uyandırdı ki sınırlı sayıda üretilmesine karar verildi. Bunda Dubai’de gerçekleştirilen ve süper spor sınıfının gözde modellerinin de katıldığı şovun etkisiyle Dubai sosyetesinin siparişlerinin de çok etkili olduğu söyleniyor.

Kendi halinde, sevimli bir crossover olan Juke’u alıp, yine aynı markanın süper spor sınıfındaki GT-R modeliyle birleştirirseniz, kendini GT-R zanneden ilk süper crossover olan Juke-R’ı da üretmiş oluyorsunuz. Konsept çalışmada, 2010 model GT-R’ın dört çeker, süspansiyon ve fren sistemine ek olarak 6 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanıyla 480 beygir gücündeki çift turbolu 3.8 litrelik V6 motoru kullanıldı.

Sonuç gözlerinizi sonuna kadar açmanızı gerektirecek kadar etkileyiciydi. 0-100 km/s hızlanmasını 3.7 saniyede tamamlayıp 257 km/s maksimum hıza ulaşan, aynı zamanda GT-R gibi yol tutan bir mutant çıkmıştı ortaya. Şu ana kadar alınan üç adet siparişin 2012 GT-R modelinin parçaları kullanılarak üretileceğini düşünecek olursak, motorun gücü 545 beygire yükselecek demektir. Bu, performans rakamlarında da iyileşmeler (0-100 km/s 3 saniyeye gerileyebilir) olacağı anlamına geliyor.

Juke-R, performans öncelikli üretildiğinden, yarış koltuklarına ve roll bar’a sahip olmakla birlikte, klima ve CD çalar gibi konfor özelliklerinden de vazgeçmiyor.

Bundan sonra süper spor otomobil kullananlar eskisi kadar rahat olamayacak. Gecenin karanlığında, kendi halinde bir Juke gibi görünen otomobil, sizi üzebilir, uyaralım.


Porsche Taycan’ın Yeni Versiyonu: 4S Mid-Range

OTOMOBİL | Porsche Taycan’ın Yeni Versiyonu: 4S Mid-Range

Toyota Mirai Yeni Tasarımıyla Karşımızda

OTOMOBİL | Toyota Mirai Yeni Tasarımıyla Karşımızda

Emory Motorsport’dan 1959 Model Porsche 356A’ya Sihirli Dokunuş

OTOMOBİL | Emory Motorsport’dan 1959 Model Porsche 356A’ya Sihirli Dokunuş

BMW M8 Gran Coupe ile Karşımızda

OTOMOBİL | BMW M8 Gran Coupe ile Karşımızda

Aston Martin DBS GT Zagato ile Karşımızda

OTOMOBİL | Aston Martin DBS GT Zagato ile Karşımızda

Yeni Chevrolet 2020 Corvette ile Tanışın

OTOMOBİL | Yeni Chevrolet 2020 Corvette ile Tanışın

Daha Fazla Göster