Popüler

(Classic) Film Noir 101

Sinema tarihinde her dönem canlı kalan ve bambaşka şekillere bürünerek birçok senaryonun sinematik çatısına dahil olabilen bu janrın köklerine iniyoruz!

Nazi baskısından erken kaçmayı başarabilen Alman yönetmenlerin 30’lu yılların başından itibaren Hollywood’un DNA’sına yerleştirdikleri bu ‘karanlık’ janr (janr meselesi hala bir tartışma konusu olsa da biz janr demeye devam edeceğiz), aslında ortaya çıkmasından çok sonra, 2. Dünya Savaşı ertesi Fransız eleştirmenler tarafından keşfedildi ve isimlendirildi. Siyah beyaz dedektif filmlerinin çok ötesinde bir dünya sunan noir filmler, aslında dönemin savaş sonrası Amerikan toplumunun kimlik arayışına yeni sinematik yaklaşımlarla ışık tutuyordu. Savaş sonrası ülkesine dönen askerler, Avrupa’dan gelen toplu göç dalgası, sokaklarda hüküm süren kuralsızlık ve kaos, ‘suç filmi’ teması altında toplanarak dönemin sinema yasaklarının içinde yönetmenlerin kendilerine ait bir dil üretmesine vesile oldu.

Alman dışavurumcu yönetmenlerin Hollywood’a kazandırdığı ışık ve gölge kullanımı, insan doğasına dair ayrıntıları vurgulamak için mükemmel bir biçimde kullanıldı ve film noir’a dahil olan bu sinematik ögeler günümüz dahil tarihin her döneminde önce Hollywood olmak üzere dünya sineması için zengin bir kaynak haline geldi. Günümüzde kabul gören noir elementlerinin olgunlaşmaya başladığı 40’lı ve 50’li yıllara ait Hollywood filmleri klasik noir olarak tabir ediliyor. Hazırsanız film noir’ın sisli dünyasına hızlı bir giriş yapıyoruz!

Film seçiminde tematik ilerlemeyi sevenler Jean-Luc Godard listemize göz atabilir. 

İZLE
Deniz Tortum’dan Belirsizlik Çağında Hayatı Olumlama
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası