Game of Thrones'un en güçlüsü
Popüler

Game of Thrones'un en güçlüsü

Taht oyunları, güç savaşları ve tabii ki intikam... Tüm bu husumetin içinde Yedi Krallık'a kim hükmedebilir?

Yedi Krallık'ı sarmalayan bütün entrikaların, oyunların, arkadan bıçaklamaların tek bir nedeni var: Güç. Peki, bugün üçüncü sezonunun beşinci bölümünün yayınlanacağı yapımda güç yarışında kim önde? (İpucu: Sansa değil)

98893. Ros

Westeros’un son nüfus sayımına göre yaşayan 98894 insandan sadece birini (Theon Greyjoy) geçebilen Ros, an itibariyle en değersiz oyuncu sıralamasında başa güreşiyor. Cidden kendisinin ne işe yaradığını anlayan var mı?

En kral lafı... Bir kral lafı bile yok.

1000. Jaime Lannister (Kral Katili)

Bir zamanların en iyi şövalyesine birinin el vermesi gerek, yoksa bu işlerden elini eteğini çekecek. Belki Brienne ile el ele verebilirler, çünkü başka türlü eli ayağı tutmayacak gibi görünüyor. Jaime elini çabuk tutmazsa tekrar Robb Stark’ın eline düşebilir.

En kral lafı: “Aşk için yaptığım şeyler…”

100. Jon Snow

Hepimizin favori emo’su hala çok kızgın, ve hala boş boş dolanıyor.

En kral lafı: “Annemin kim olduğunu bile bilmiyorum.”

99. Joffrey Baratheon

Joffrey sarısı insani duygular göstermeye başladı, Sansa’yla da uzun süredir uğraşmıyor. Ancak hala oyunun nasıl oynandığı konusunda en ufak bir fikri yok.

En kral lafı: “Benimle böyle konuşamazsın! Kral her istediğini yapar!” (Uzun süredir biri Joffrey’ye tokat atmadı. Bu kez benim oyum Tywin’e.)

50. Margaery Tyrell

Margaery oyunun en kralını oynamayı bilen babaannesiyle birlikte müthiş bir ikili oluşturuyor. Yeni sezonun ilk dört bölümünde Joffrey’yi avcuna almayı başardı. Güç sıralamasıda geride kalmasının sebebi, hareketlerinin babaannesi tarafından yönlendiriliyor görünmesi.

En kral lafı: “Kraliçelerden biri olmak istemiyorum, Kraliçe olmak istiyorum.”

40. Jorah Mormont ve Barristan Selmy

Yaşlı yaşlı takılan bu iki ak sakallı Dany’ye yardımcı olmak yerine aralarında tatlı tatlı atışıyorlar. Yedi Krallık'a yetecek güçleri kalmamış artık. Belki emekliliğe ayrılıp Essos’un meşhur kahvelerinde okeye dönmenin vakti gelmiştir.

En kral laflarını Jorah söylemişti: “Rhaegar cesurca savaştı, Rhaegar asilce savaştı, Rhaegar şerefiyle savaştı ve Rhaegar öldü.”

30. Samwell Tarly, 29. Podrick Payne

İki al yanaklıyı üst üste yazmamak olmazdı, Gece Gözcüleri’nin arasında çıkan isyandan sonra ilk kez karakter gösteren Samwell alkışları topladı, Podrick ise hayat kadınlarının kendilerinden para almamasıyla bir anda gündeme oturdu. Podrick’in ne yaptığını hala bilmiyoruz. Yatakta hüneri aşikar ama krallığın en güçlüsü olmak için yeterli değil.

En kral lafları Sam'den: “Bir adamın bu kadar karısının olması açgözlülük değil mi?”

10. Mance Rayder

Sonunda biri kuzeye hareketlilik getirdi, Mance Rayder arkasındaki ölüler ordusundan kaçmak için Sur’a saldıracak. Kendisini durdurabilecek tek kişi ise maalesef bu listede kendisinden 90 sıra geride olan Jon Snow.

En kral lafı: ”Kuzey’in gördüğü en büyük ateşi yakacağım.”

9. Cersei Lannister

En sevdiği oğlunu Margaery’ye kaptırmak üzere olan Cersei, sadece oğlunu değil gücünü de yitiriyor. Babasıyla kapışmasından sonra yeni bir hamle yapamazsa daha da geriye düşebilir.

En kral lafı: “Taht oyunlarında ya kazanırsın ya da ölürsün.”

5. Tyrion Lannister

Karasu Savaşı’nı neredeyse tek başına kazanan adam, gönüllerin şampiyonu. O kadar güç savaşından mağlup çıktı, tek yeteneği zekası olan Tyrion’ın cebinde yeni numaraları muhakkak vardır.

En kral lafı: “Işığın Tanrısı düşmanlarının yanmasını istiyor, Boğulmuş Tanrı düşmanlarını boğmak istiyor. Niye bütün tanrılar bu kadar vahşi? Göğüslerin ve şarabın tanrısı nerede?”

4. Olenna Redwyne (Tyrell)

Oyuna geç dâhil olan Olenna, şu ana kadar bütün doğru hamleleri yaptı. Torunu kralı elinde tutarken, Varys’le ilişkilerini geliştiren Tyrell Hanedanı’nın lideri Kral Şehri’nde önemli bir güç olacağının sinyallerini verdi.

En kral lafı: “Sansa biz Tyrell’lerin biraz zekâsı olduğunu düşünebilir, içimizden birinin en azından.”

3. Ned Stark

Kralın eli olacak kadar güçlüydü. Ömrü vefa etmedi.

En kral lafı... Söyleyemedi.

3. Robb Stark

Aynı sırayı babasıyla paylaşan Kuzey’in Oğlu annesini uzaklaştırdı ve yanına kafası çalışan bir müttefik olan büyük dayısı Brynden “Karabalık” Tully’yi aldı, öte yandan diğer dayısı Edmure Tully için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Tywin Lannister’ın ordusunun önemli bir bölümünü yok edecek planı Edmure’un bir değirmen sevdası yüzünden suya düştü. Robb’un en büyük artısı ise diğerleri tahtı “iktidar” ya da “intikam” gibi duygularla isterken Robb’un tek derdinin “adalet” olması. Bu sezonun bize vereceği en önemli mesaj Westeros’ta erdemin, adaletin ve gerçeklerin, iktidar kavramıyla alakalı olup olmayacağı.

En kral lafı: “Theon… Onun bana canlı getirilmesini istiyorum, gözlerinin içine bakıp neden diye sormak istiyorum. Sonra kellesini kendim uçuracağım.”

2. Daenerys Targaryen

Robb adalet peşinde koşarken Dany intikam peşinde koşuyor. Ejderhaların balık pişirmekten başka işlerde de kullanılabileceğini idrak ettiğimiz sahnede, dizinin başında gördüğümüz kız çocuğundan ayakları yere basan, zeki bir kadına dönüşümünü de tamamlayan Dany’nin önündeki tek engel ise Westeros’a çok uzak olması.

En kral lafı: “DRACARYS!”

1. Tywin Lannister

O yazıp durduğu mektuplardan bir şey çıkacak, demedi demeyin.

En kral lafı: “Ailemizin geleceği önümüzdeki birkaç ay içinde belirlenecek. 1000 yıl sürecek bir hanedan da kurabiliriz ya da Targaryenler gibi yok olup gidebiliriz.”

Aras Bayram

İZLE
Nikolaj Coster-Waldau kamera arkası
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası