Keşke her gün Pazar olsa

Morrissey, 17 Aralık akşamı İstanbul’da. Yürek burkan baladların ozanı, konserde son albümünde yer alan İstanbul adlı şarkıyı da seslendirecek.

02 Aralık 2014

Keşke her gün Pazar olsa

Geçenlerde duydum, bir televizyon programında aynen şöyle dendi: “Tarkan Tevetoğlu’nun yeni albümü ne zaman çıkacak?” Tarkan Tevetoğlu mu? Herhalde Tarkan’a Tarkan demeyi, koca sanatçıya küçük adıyla seslenmeyi ayıp bulmuş olmalılar. Halbuki “Tarkan”, onun sahne adı ve kendisine sadece Tarkan denmesi eminim hoşuna da gidiyor. Sonuçta o ismi yapmak için 20 yıl uğraşmış.

Şimdi bahsedeceğim isim için de aynı durum söz konusu. Her yerde, bilet satış sitesinden afişlere, kültür sanat mecmualarından televizyon programlarına, adı şöyle geçiyor: Alternatif rock müziğin en önemli gruplarından The Smiths’in vokalisti Morrissey. Emin misiniz? Morrissey’e sadece Morrissey demiyor muyuz? Tamam aynı sofrada soğan ekmek yemişliğimiz olmadığı için Moz da demiyoruz ama... Bilen var, bilmeyen var mı diyorsunuz? Peki Morrissey denince bir şey çağrışmayan akıllarda The Smiths denince ne kıpırdayabilir ki?

Neyse, ben kendisine sadece Morrissey diyeceğim, onu söylemek istedim. Yürek burkan şarkıların ozanı, iç yakan baladların sesi, 17 Aralık akşamı, Avrupa turnesi kapsamında Volkswagen Arena’da olacak. Konserde Morrissey klasiklerinin yanı sıra son albümü World Peace Is None of Your Business’da yer alan İstanbul adlı şarkıyı da söyleyecek. Kendisi Türkiye’de çok özlenmiş olacak ki, Volkswagen ana sponsorluğunda Pozitif Live tarafından düzenlenen konserin biletleri satışa çıkar çıkmaz tükendi. Aslında 2012 yılında, 9. İstanbul Caz Festivali kapsamında İstanbul’daydı Moz ama her gün gelse kim ne der ki?

Başlık, The Smiths’in efsane şarkısı Everyday is Like Sunday’e gönderme. Morrissey o şarkıda, pazarlardan nefret ettiğini ve “o” gittiğinden beri her günün pazar gibi geçtiğini söyler. Biz de diyoruz ki, eğer o gelecekse her gün pazar olabilir. Yeter ki gelsin. Varsın her cümlesiyle bizi üzsün, her notayla kalbimizi büzsün...

Yazının tamamı ve çok daha fazlası GQ Türkiye Aralık sayısında ve interaktif içeriğiyle GQ Türkiye Dijital edisyonunda...


Netflix’in Yeni Dizisi The Witcher Başlamadan İkinci Sezon Onayını Aldı!

POPÜLER | Netflix’in Yeni Dizisi The Witcher Başlamadan İkinci Sezon Onayını Aldı!

Prens Charles İlk Moda Koleksiyonunu Çıkarıyor

POPÜLER | Prens Charles İlk Moda Koleksiyonunu Çıkarıyor

Friends Ekranlara Geri Dönüyor!

POPÜLER | Friends Ekranlara Geri Dönüyor!

Damiel Chazelle’in Yeni İkilisi: Brad Pitt ve Emma Stone

POPÜLER | Damiel Chazelle’in Yeni İkilisi: Brad Pitt ve Emma Stone

Bir Netflix Belgeseli: Maradona in Mexico

POPÜLER | Bir Netflix Belgeseli: Maradona in Mexico

Sex Education’ın Yeni Sezonundan İlk Görseller

POPÜLER | Sex Education’ın Yeni Sezonundan İlk Görseller

Daha Fazla Göster