Mükemmeliyetçiler için tembellik rehberi

“Beyin harika bir organ, sabah kalktığınız anda çalışmaya başlıyor ve ofise gidinceye kadar da durmuyor.”

13 Mart 2018

Mükemmeliyetçiler için tembellik rehberi

Bitmiyor, değil mi? 24 saat kısa geliyor. Toplantılar, e-postalar, görüşmeler derken bir şeyler yarım kalıyor. Yarım kalanlar stresi doğuruyor ve o meret ne yaparsak yapalım yakamızı bırakmıyor. Yatağa stresli girmek ve yataktan rahatlamamış kalkmak, yeni günü zehir edebiliyor. Üstelik çoğumuz yaptığımız işte (belki de gerek yok ama) mükemmeli yakalamanın derdindeyiz. Hal böyle olunca tembellik kavramı, lügattan çıkıyor.

Şimdi onu geri getiriyoruz.

İlk olarak, tembellik hadisesinin “üstesinden gelinmesi” gereken bir durum olmadığını kabul etmeliyiz. İşler beklerken hiçbir şey yapmadan durmanın verdiği rahatsızlığı yenmenin yolları var. Kaldı ki, hiçbir şey yapmamanın faydaları da var.

Tembelliğinizi planlayın

Faydalı şeyler yapmadığımızda faydasız hissediyoruz. Galiba hepimizde sürekli olarak bir şeyler yapma hastalığı var ancak bazen durmak ve rahatlamak, yaratıcılığı ve performansı artırıyor. York Üniversitesi ile Florida Üniversitesi’nin yaptığı araştırmanın sonucu bize şöyle diyor: İşimize yarayacak yaratıcı fikirlerimizin %40’ından fazlası aralıksız çalışmaya çalıştığımız sabah saatlerinde değil de verdiğimiz molalarda geliyor. Beyni durdurmak beynin çalışmasına iyi geliyor. Şair Robert Frost’un haklılık payı var: “Beyin harika bir organ, sabah kalktığınız anda çalışmaya başlıyor ve ofise gidinceye kadar da durmuyor.”

18-03/13/tembellik-2.jpg

Eğer yalnızca ara vermek sizi yeterince rahatlatmıyorsa, o zaman siz de kendi yolunuzdan şaşmayın ve dinlenmenizi planlayın. Örneğin yarım saat televizyon, yarım saat yürüyüş, yarım saat Instagram… Planlı tembellik de mümkün.

Acil işler VS Önemli işler

Aslında hepimizin hayatında 4 kategoride görev mevcut: Acil ve önemli olanlar, acil olmayıp önemli olanlar, acil ve önemsiz olanlar, ne acil ne de önemli olanlar. Önünüzdeki işleri bu sıraya göre dizdiğinizde fark edeceksiniz ki aslında 24 saat o kadar da kısa değilmiş. Siz acillerle önemlileri karıştırmayın, yeter.

Kendi tembelliğinizi tanımlayın

Houston Üniversitesi’nden psikolog Jaye L. Derrick, bir araştırması sonucunca “sevdiğimiz kurgusal dünyaların, kaybolan enerjimizi eski haline getirebildiğini” bulmuş. Yani çok bunaldığınızda açıp umarsızca birkaç saat Stranger Things izlemeniz, daha verimli çalışmanızı sağlayabilir. Kendi tembelliğiniz bir dizi olmak zorunda değil, tembellik zaten hiçbir şey yapmadan vakit geçirmek de değil. İşinize biraz mola verip, sonradan daha verimli olabilmek adına sevdiğiniz başka şeylerle ilgilenme zamanı.

Tembellik bizim dostumuz. Bugün hangi diziyle dost olsak acaba?


X-Men: Dark Phoenix’ten Son Fragman

POPÜLER | X-Men: Dark Phoenix’ten Son Fragman

PSG’den Notre Dame’a Destek Çalışması

POPÜLER | PSG’den Notre Dame’a Destek Çalışması

Game of Thrones’un En Sevilen Sahne Arkası Fotoğrafları

POPÜLER | Game of Thrones’un En Sevilen Sahne Arkası Fotoğrafları

HBO’nun Muhammed Ali Belgeselinden İlk Fragman Yayınlandı

POPÜLER | HBO’nun Muhammed Ali Belgeselinden İlk Fragman Yayınlandı

Donald Glover ve Rihanna’nın Tropikal Birlikteliği: Guava Island

POPÜLER | Donald Glover ve Rihanna’nın Tropikal Birlikteliği: Guava Island

Game of Thrones’un Final Sezonu Rehberi

POPÜLER | Game of Thrones’un Final Sezonu Rehberi

Daha Fazla Göster