İşleyen demir ışıldar
Fitness

İşleyen demir ışıldar

Bütün gün televizyon başında keyif yapanlar, dikkat! Gelecek nesillerin devamı için yerinizden kalkma zamanı geldi.

Siz gelişigüzel kendinizi koltuğa bırakın, keyfinize bakın, kemikleriniz dinlensin, değil mi? Hayır. Ne kadar fazla dinlenirseniz o kadar sağlıklı ve zinde olursunuz söylemini yavaş yavaş terketmenin zamanı geldi. Hatta yavaş değil bayağı hızlı adımlarla ilerlemekte fayda var.

Harvard School of Public Health tarafından yapılan bir araştırma bugüne kadar koltuk kanepe üstünde sürdürdüğümüz hükmün miyadının dolduğunu da belgeliyor. Zira maç keyfi, bira keyfi, yatağa gitmeden moda kanallarından bir kuple müzik dinleme bahanesiyle yatılan o koltuk sperm sayınızı azaltıyor. Yapılan araştırmaya göre "tembellik" yapan, başka bir deyişle yatarak haftada 20 saatten fazla televizyon seyreden erkekler; daima hareket halinde, hayatı aktif yaşayan erkeklere göre yüzde 44 daha az sperm üretiyor. Aynı şekilde haftada 15 saat ya da daha fazla spor yapan, kısacası kasları çalıştıran erkeklerin de sperm sayımının diğerlerine kıyasla yüzde 73 daha yüksek çıktığı açıklandı.

"İleride belki çocuk da olur" diyenler oturdukları yerden fırlayıp koşmaya başlamasın. Araştırma "kesin kısır kaldınız" demiyor; tedbiri elden bırakmayın, televizyon kumandasını yavaşça yerine bırakın, kalkın ve olay yerinden uzaklaşın mesajı veriyor.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası