Neden Sürekli Aynı Dizileri İzliyoruz?
Popüler

Neden Sürekli Aynı Dizileri İzliyoruz?

Ne izlesem diye düşünürken tabak dolusu yemekle kendimizi yine aynı diziyi izlerken bulabiliyoruz. Peki, dijitalde birçok seçenek varken, yeni yapımlar art arda gelirken neden eski alışkanlıklarımızı bırakamıyoruz? GQ Binge Club konunun derinine iniyor ve bilimsel gerçeklerle soruyu cevaplıyor.

Yeni karakterlerle tanışmak ve tahmin edemeyeceğimiz bir olay örgüsünün içine sürüklenmek yerine repliklerini ezberlediğimiz favori dizilerden ve filmlerden vazgeçmiyoruz. Oysa geçtiğimiz 1.5 sene ağırlıkla evlerde olduğumuz dönemde yeni bir diziye zaman ayırabilme ihtimali yüksekti. Bu konuda da  konfor alanında kalmayı tercih ederek aynı şeyleri izlemeye devam eden en az bir kişiyi tanıyorsunuz. Her ne kadar aynı diziyi sürekli izlemek kulağa gelse de tanıdık replikleri duymak bir gülümseme bırakıyor. Hayatımızın belirli dönemlerinden geçerken her ne kadar bininci kez aynı karakterin ağzından aynı sözler dökülse de yeni deneyimler kazandığımızdan anlam değişebiliyor.

İşte bilim burada devreye giriyor çünkü bilime göre aynı şeyleri tekrar tekrar izlememizin birkaç nedeni var. Merak etmeyin, Harry Potter’ı veya Friends'i ellinci kez izlemeniz anormal bir şey değil.

 

Bir diziyi veya filmi tekrar tekrar izlemek, günümüzdeki kadar kolay olmamıştı. Dijital platformlar hayatımıza girmeden önce, bir hafta boyunca sevdiğimiz dizinin yeni bölümünü beklemek ve en sevdiğimiz filmin DVD'sini almak için sıraya girmek gibi durumlar söz konusuydu. Uçsuz bucaksız dijital platform deryasında, boş zamanlar dahilinde kendimizi yine aynı dizi ve filmle baş başa buluyoruz .

 

SERİ İZLEMEK Mİ ARA VERİP BEKLEMEK Mİ?

binge 

 

İZLE
UYSALLAR GQ HYPE'TA
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası