Pandemi Dünyasında Festival Denemeleri
Popüler

Pandemi Dünyasında Festival Denemeleri

Alt üst olan sosyal hayat kendini farklı açılardan toparlamaya çalışıyor. Hatıralarda kalan konser ve festival günlerine hızla kavuşmak için bazı ülkeler deneysel organizasyonlara başladı.

Dünya'nın birçok yerinde aşı çalışmaları ilerlerken festival ve konserlerin artık eskisi gibi devam edip etmeyeceği de pek çok konu gibi belirsizliğini korumaya devam ediyor. Fakat yakın zamanda bazı ülkelerde gerek deney gerek kutlama için gerçekleştirilen organizasyonlar umutları artırdı. Üç ülkedeki açık hava konserlerine uçup durumu özetliyoruz. 

En çok konuşulan konserlerden biri, 24 Nisan'da Yeni Zelanda'nın Auckland şehrinde düzenlendi. Ülkenin en büyük stadyumu Eden Park'ta yapılan Six6 adlı müzik grubunun sahne aldığı organizasyona toplam 50.000 kişi maske kısıtlaması olmadan katıldı! İzole bir ülke olmanın verdiği avantajla pandemi problemini aylar öncesinden halleden ülkede artık her şey eski haline dönmüş gibi görünüyor. 

 

Kısıtlamalar Devam Ederken Nasıl Konser Yapılıyor?

Fakat hala kısıtlamalarla boğuşan ülkelerde konserler nasıl  gerçekleşiyor? İspanya gibi bazı ülkeler eğlence hayatının nasıl eski seyrine döneceğini araştırmak için konser deneyleri düzenliyor. Geçtiğimiz aylarda dünyanın gündemine oturan,  Barselona'daki 5000 kişilik stadyum konseri de bunlardan biriydi. Sant Jordi Spor salonunda gerçekleşen deneyde seçilen katılımcıların maske takması zorunlu olmasına rağmen sosyal mesafe kuralları yoktu. Seyircilerin konserden iki gün önce test olması istendi ve sadece sonuçları negatif olan katılımcılar ateşleri ölçüldükten sonra içeri alındı. Gecenin ardından, katılımcılar arasında hiçbir pozitif vakaya rastlanmaması da umutları yeşertiyor. 

 

Bir Katılımcının Gözünden Deneysel Festival

Hollanda’da da tüm dünyadaki gibi eğlence sektörü uzun süredir durgun. Gece hayatını eski seyrine döndürmenin yeni yollarını araştırmak için ülkenin dört bir yanında festival deneyleri düzenleniyor. Peki uzun süre sonra eskisi gibi eğlenmek nasıl bir duygu? Bir gidene, festival deneyine katılan üniversite öğrencisi Jordan Starink’e, sorduk.

Ülkede farklı kesimler tarafından hem övülen hem de eleştirilen bu organizasyonlar Fieldlab adlı bir şirket tarafından, Şubat ayından beri düzenli olarak yapılıyor. Haliyle, festivallere için talep çok fazla. Çekilişle katılımcıların seçildiği festivallere başvurular yüz binleri bulurken, bilet satışı yapılan festivallerin biletleri çok kısa bir sürede tükeniyor.

Lahey şehrinde yaşayan hukuk öğrencisi Jordan Starink başvuru yoğunluğundan ve bilet bulamayacağını düşündüğü için deneylere kayıt yaptırmamış ama arkadaşının iki kişilik bilet bulmasıyla festivale gitme şansı yakalamış. Aslında bu sürecin, biletleri çabuk tükenen bir festivale bilet almaktan çok bir farkı yok; “Sadece bilgisayarın başına oturuyorsun ve sitenin donmamasını diliyorsun. Arkadaşımın bilgisayarı donmadığı için 2 tane bilet alabildi…Festivalden iki gün önce zorunlu COVID-19 testi uygulması olduğu için gitmek konusunda rahattım. Ancak sonuçlar negatifse içeri girebiliyordun.”

Bir uygulama sayesinde katılımcıların test, organizasyon ve araştırma ile ilgili bilgileri görebildiği etkinlikte katılımcılar birkaç farklı kümeye bölünüyor ve her kümedeki grup için koyulan belli başlı kurallar uygulamadan takip edilebiliyor. Fakat, Jordan’a göre insanlar festivalin ilerleyen dakikalarında bu kuralları yerine getirmemeye başlamışlar; “Uygulamada bizim her zaman maske takmamız gerektiği yazıyordu. Fakat grupta çoğu kişi içmeye başladığı için maskeyi çenemize indirdik. Zaman geçtikçe ise kümedeki çoğu kişinin maskesini tamamen çıkardığını fark ettim” Ayrıca, boyuna takılan bir aygıt sayesinde de katılımcıların  hareketleri ve birbirlerini ne kadar yakın olduğu ayrıca gözleniyormuş.

Jordan, festivaldeki ortamı şöyle anlatıyor, “İlk başlarda herkes etrafına bakıyor ve bunun olduğuna inanamıyor, şaşkın şaşkın dans ediyorlardı. İki saat sonunda ise gerçekten çok güzel bir hava oluşmuştu. İnsanlar mutluydu. Herkes birbirleriyle konuşuyor, gülüyor, birbirine sarılıyordu. Mutluluktan ağlayan birini bile gördüm. Sadece gençler değil yetişkinlerin hatta yaşlı insanlarında burada olması beni ayrıca mutlu etti. Öğlen 1'de başlayan festival akşam saat 7 gibi bitti, çıkışa yürürken herkes organizasyonun bitmesine üzülmüştü.” Jordan etkinlikte uzun süre görmediği bir arkadaşıyla da karşılaşma fırsatını yakalamış ve hayatının en güzel günlerinden birini geçirmiş. “Birçok yabancı kişi bu deneyi etik olarak doğru bulmuyor ama ben bunun bir parçası olduğum için çok mutluyum. Zorlanmadık, gitmek isteyen bizlerdik. Etkinliğin risklerini biliyorduk…”

Jordan, festivalden 5 gün sonra yeniden test olmuş ve hem kendisinin hem arkadaşının sonucu negatif çıkmış. Festivale girerken yapılması zorunla testin zorunlu olmaması Jordan’a göre oldukça “aptalca”. “Her ne kadar bunun nedeni büyük ihtimalle organizasyonun sadece 4 büyük şehirde açık test merkezinin olması olsa da, birçok kişinin test yaptırmaktan vazgeçmiş olması muhtemel.” diyor.

Her ne kadar Jordan ülkesinde ve dünyada birçok insanın imrendiği bir organizasyonun parçası olduğu için çok şanslı hissetse de, gördüğü negatif yorumlar çok canını sıkmış. Hem ülkesinden hem de yabancı haber kanallarından gelen eleştiriler onu sosyal medya hesaplarını silmeye bile yönlendirmiş. “Kişisel olarak saldırıya uğradım gibi hissettim...Ben daha önce birçok festivalde bulundum, hizmet sektöründeki yasakların eğlence sektöründeki yasaklardan daha önce kaldırılması garip. Hollanda’da yaz boyu restorantlar açıkken son festival 2020 Mart’ta gerçekleşti. Gerçekten dans etmeyi ve bir festivalde insanlarla iç içe olmayı çok özledim.” diyor.

Bu deneyler sonucunda Hollanda’da, kısa bir süre sonra konser gibi etkinliklerin negatif korona testi alınması durumunda yeniden açılması planlanıyor. Yaz döneminde aşılama çalışmalarının tamamlanması durumda büyük ölçekli festivallere katılmak yeniden mümkün olabilecek.

GECE KULÜPLERİNİN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ

gece kulüplerinin bugünü ve geleceği 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası