Sanatta farklı boyutlar
Popüler

Sanatta farklı boyutlar

Sıradışı pop art işleriyle dikkat çeken sanatçı Ardan Özmenoğlu SCULPTURES sergisiyle 17 Nisan - 17 Mayıs 2014 tarihleri arasında ALAN İstanbul'da yer alacak.

Son dönemde çağdaş sanatta dünya çapında tanınırlık kazanarak kendi dalında Türkiye’nin en önde gelen isimlerinden birisi haline gelen Ardan Özmenoğlu başta New York olmak üzere büyük ilgi ve beğeni toplayan 3 boyutlu çalışmaları ile ilk defa bir solo sergide izleyiciyle buluşuyor.

Sanatçı post-it parçalarından ürettiği, görsel dünyadan elde ettiği renk ve imajları daha sade fakat daha da çarpıcı hale getiren bir teknik uygulama ile kendi sanat üretimi içerisinde yeni bir estetik düzeye geçiş yapıyor. Birbirini eşit boyut ve aralıklar ile tekrar eden transparan yüzeylerin üzerine parçalar halinde dağılan imajlar bütünsel bir çalışmayı ortaya koyuyorlar. Parçalar arasında ortaya çıkan mesafe çalışmanın zaman-imge kazanmasını sağlayarak izleyici üzerinde çarpıcı bir estetik duyumsamaya yol açıyor.

Ardan Özmenoğlu 2013 yılında New York’ta gerçekleştirdiği “E PLURIBUS UNUM // OUT OF MANY, ONE // BİRÇOĞUNUN İÇİNDEN, TEK” isimli kişisel sergisinde bir arada sunduğu 3 boyutlu çalışmaları, son olarak Mart 2014’te New York Scope Sanat Fuarında izleyiciye sundu. Sanatçının özellikle güncel kültür kodlarını ve çağın sanat dilini doğal imgelerle bir araya getirmeyi tercih ettiği, böylece de bilinç altımızda yatan doğa özlemi ile insan eliyle üretilmiş yapay mekanlar aralığında bir ara yüzde konumlanan çalışmaları birçok önemli çağdaş sanat koleksiyonunda yerini aldı.

Sanatçı ALAN İstanbul ana galeri mekanında, çalışmaların mekan ile kurduğu ilişkiyi ışık ve yerleştirme açısından yapacağı özel bir kurgu ile sanat severlere sunacak. Ardan Özmenoğlu, “SCULPTURES” sergisi 17 Nisan 2014 ile 17 Mayıs 2014 tarihleri arasında ALAN İstanbul’da görülebilecek.

ALAN İstanbul

İZLE
Yılın Sanat Adamı: Refik Anadol
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası