7 numara: Cristiano Ronaldo
Röportaj

7 numara: Cristiano Ronaldo

Dünyanın en ünlü futbolcusu olsa da günün sonunda koşa koşa evine gitmek için sabırsızlanan bir adam var karşınızda. Top peşinde mücadele etmediği anlarda bile bu tutkusundan fazla uzak kalamayan, ailecek televizyonda futbol maçlarını izlemeyi seven bir adam… (Çünkü futbol “baba ve oğulları arasındaki bağı güçlendirir”) Ronaldo’nun hayatında hiçbir şey tesadüf değil. ‘Hayallerin peşinde çok çalışmak’ onun hayatının mottosu ve bu azmini hayatının diğer alanlarına da taşıyor: bizzat tasarladığı CR7 adlı moda koleksiyonu ve son zamanlarda hız kazanan otelcilik kariyeri, sahadaki başarılarını pekiştiriyor adeta.

Aile hayatını, başarılarını ve CR7 koleksiyonunu bu usta futbolcudan dinliyoruz.

Şu anda hayatının ve kariyerinin hangi noktasındasın?

Kişisel anlamda harika bir noktadayım, ailemiz büyüyor ve hayatımdan çok memnunum. Kariyer anlamında, kulübümle ve milli takımla başarılar elde ettiğimiz iki muhteşem yılı geride bıraktım. Daha uzun yıllar futbolda çok iyi bir yerde olmaya devam edeceğime inanıyorum.  

Futbol dışında en büyük tutku nedir?

Ailemle ve arkadaşlarımla olmak. Küçük Cristiano’yla ve şimdi de bebeklerimle vakit geçirmek, kız arkadaşımla, ailemle birlikte olmak, arkadaşlarımla kaliteli zaman geçirmek, eğlenmek ve dinlenmek.

18-04/02/screen-shot-2018-04-02-at-160512.png

Kazanma tutkun hiç bitmiyor mu?

Hırslıyım ve bence herkes hayallerinin peşinden gitmeli. Ben bunu yaptım ve hâlâ kendimi geliştirmek, daha iyisini başarmak istiyorum.

Futbol tarihinde bir oyuncunun senin kadar uzun süre dünyanın en iyisi olarak kalması çok zor. Bunun arkasında, yeteneğin yanı sıra başka ne yatıyor?

Çok çalışma, adanmışlık, güçlü bir sorumluluk duygusu ve irade, hayallerinin peşinden gitme, amaçlarına ulaşma azmi... Bunun sadece sporcular için değil, herkes için geçerli olduğunu düşünüyorum.

Kariyerindeki başarıda, fiziğine gösterdiğin özenin ne kadar önemli olduğunu düşünüyorsun?

İlginç olan şu ki hayat birçok açıdan sürekli devam eden bir mücadele. Fiziğimi en üst düzeyde tutmaya çalışıyorum çünkü bu benim mesleğim için önemli. Yüzde 100 formda olmalıyım, bunu çok önemsiyorum. 10 yıl önce yaptığım şeyleri artık yapmıyorum.

Peki geriye dönüp bakınca kariyerinde seni gururlandıran anlar hangileri?

Kariyerim boyunca unutulmaz birçok performansım oldu ama birini diğerlerinden ayrı tutmak istemem. Geçmişten ziyade, geleceğe odaklanıyorum.

Sana ilham veren bir futbolcu ya da başka bir sporcu var mı?

Sadece futbolda değil, farklı dallarda hayran olduğum birçok kişi var. Farklı sporları izlemeyi seviyorum ve bu kişilerden hep bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Bazılarıyla tanışma fırsatı buldum ve kariyerlerimize dair farklı görüş ve hikayeleri birbirimizle paylaşmak hep çok ilginç oluyor.  

18-04/02/screen-shot-2018-04-02-at-160519.png

Senden sonra tahtın varisi olabilecek birini görüyor musun?

Herkes birbirinden farklıdır, bunu hep söylerim. Yani, nasıl hiçbirimiz bizden öncekilerin varisi değilsek, gelecekteki futbolcular da bugün oynayan futbolcular gibi olmayacak. Bir sürü yetenekli genç futbolcu var ve kendileri gibi olmaları, zirveye oturmak için çok çalışmaları gerekiyor.

Kariyerinde nihai bir amacın var mı?

Amaç hep bir sonraki maçı kazanmak; eğer bunu başarırsan, şampiyon olursun. Her oyuncunun amacı şampiyon olmak ve hep daha iyisini istemektir.

Günlük hayattaki halin ile sahada, 7 numaralı formayı üzerine geçirdiğin halin arasında bir fark var mı?

Eğer bir insan ve bir oyuncu olarak “ben” arasındaki farkları soruyorsanız, tabii ki var ama bence ben sahada kim olduğumu gösteriyorum. Mutluluğumu ya da üzüntümü saklamıyorum.

Ailenin hayatındaki en önemli şey olduğunu bugüne kadar hep söyledin. Artık geniş bir aileye sahipsin. Baba olmak senin için ne anlama geliyor?

Baba olmak başıma gelen en güzel şey. Çok mutluyum ve her saniyesinden keyif alıyorum.

Küçük Cristiano’nun da kot pantolon koleksiyonunun bir parçası olması nasıl bir duygu?

Çekimler çok eğlenceliydi ve sonuç bence mükemmel oldu. Küçük Cristiano’nun doğal bir yeteneği var gibi görünüyor. Bizim için tam bir baba-oğul anıydı.

18-04/02/screen-shot-2018-04-02-at-160505-1522674634.png

Çocukların babalarına çektiklerine inanıyor musun?

Her insanın karakteri ve yürüdüğü yol farklı ama tabii ki anne babaların çocuklarına aktardığı bazı şeyler oluyor. Ben de umarım çocuklarıma faydalı birtakım değer ve ilkeler aktarır, babalarına ihtiyaç duydukları her anda onların yanında olabilirim.

Futbolun erkekler arasında, özellikle de baba oğul arasında güçlü bir paylaşım sağladığını düşünüyor musun?

Çok uzun zaman öyleydi, hatta hâlâ öyle ama sadece erkekler arasında veya baba oğul arasında değil. Kadınlar da futbola büyük bir tutku duyuyor ve bu nesilden nesile aktarılıyor.

18-04/02/screen-shot-2018-04-02-at-160528.png

Alessandro Del Piero’ya yakın zamanda verdiğin söyleşide, futboldan sonraki hayatından bahsediyorsun. Bundan 15 sene sonra, kendinizi nerede görüyorsun?

Geleceğin ne getireceğini kimse bilemez. Üzerinde çalıştığım birçok proje var ve gelecekte meşgul biri olacağıma hiç şüphem yok.

Futbolun dışında, modayla, ayakkabı, aksesuar ve otel işiyle uğraşıyorsun. Keşfetmek istediğin başka bir alan var mı?

Birçok olasılığı değerlendiriyoruz ama şu an için mevcut olan ürünlerimize – CR7 Denim & Shirts, CR7 Underwear, CR7 Footwear, CR7 Fragrances ve CR7 Gyms. Odaklanmak istiyoruz. Şu an elimizdeki portföyden çok memnunum ama geleceğin ne getireceğini bilemeyiz.

Cristiano Ronaldo’nun daha önce hiç yapmadığı ve yapmak istediği bir şey var mı?

Hayat, sürekli bir yolculuk. Denemeyip de yapmayı istediğim pek çok şey var ama hayatın şu ana kadar bana sunduğu şeylerden de şikayet edemem.

İZLE
Cristiano Ronaldo kamera arkası
İLGİLİ İÇERİKLER cristiano ronaldo cr7
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası