İkon: Hugh Jackman
Röportaj

İkon: Hugh Jackman

Mükemmel oyunculuğunun yanı sıra rüzgar sörfü tutkusu, şarap merakı ve verdiği yemek davetleriyle ünlü. Hugh Jackman, “bir kadın nasıl bir adam ister” sorusunun cevabı...


2000 yılında X-Men serisini beyazperdeye taşımaya karar veren yapımcılar Wolverine rolü için Russell Crowe’un doğru isim olduğunu düşünüyorlardı. Ünlü oyuncunun taleplerini karşılayamadıkları için, ikinci isim olarak Dougray Scott’la temasa geçtiler. Deneme çekimleri yapıldı, senaryo paylaşıldı ve her konuda anlaşıldı. Scott’ın aynı dönemde rol aldığı Mission Impossible II biter bitmez, X-Men’in çekimlerine başlanacaktı. Hollywood’un önemli isimlerini buluşturan kalabalık bir kadroyu aynı tarihte bir araya getirmek zor olmuştu. Ancak Mission Impossible setinden gelen bir haber, bir anda bütün planları altüst etti.

Scott omzundan ciddi bir sakatlık yaşamıştı ve bazı sahnelerinin yeniden çekilmesi gerektiği için iki aylık gecikme yaşanacaktı. X-Men ekibinin, iyileşeceğinden emin olmadığı bir oyuncuyu iki ay beklemesi mümkün değildi. Wolverine karakteri için acilen başka birini bulmaları gerekiyordu. Avustralyalı genç bir oyuncu, bu süper kahraman için kendisinden çok daha şöhretli ve tecrübeli birini tercih edeceklerini biliyordu ama yine de şansını denemek istedi. Görüşmeye gittiğinde sadece beş dakikalık bir deneme çekimi yapılmasının olumsuz bir işaret olduğunu düşünmüştü. Ama ertesi gün telefondaki ses öyle demiyordu: “Bu rol için seni istiyoruz, güneyli aksanını ve saçındaki permayı yok et ve hemen gel.”


Hugh Jackman’in 14 sene önce pençesini geçirdiği beyazperdeyi bırakmaya hiç niyeti yok. 45 yaşındaki oyuncu ‘parçalı’ formasıyla (!) Wolverine karakteri için hala rakipsiz. Sinema tarihinde ondan başka aynı karakteri 7 defa canlandıran başka bir aktör yok. Jackman’ın deyimiyle, hepimizin çocukluk kahramanı akıllı köpek Lassie hariç. Wolverine karakterini ne kadar sevdiğini 2006 yılında Casino Royale’de James Bond rolü teklif edildiğinde kabul etmemesinden de anlayabilirsiniz. 2008’de The Dark Knight’da Harvey Dent karakterini oynaması teklif edildiğinde ise Batman’ın karşısına Wolverine’ın olarak çıkmayı tercih ettiğini söylemişti.

Hugh Jackman üniversiteden mezun olduktan sonra 10 yıl boyunca küçük rollerle ve müzikallerle hayatını kazandığı mütevazi bir hayat yaşadı. Paraya ihtiyacı olduğu dönemlerde, benzin istasyonlarında da çalıştı, doğumgünlerinde palyaço kostümü ile de boy gösterdi. Ünlü bir mutanta dönüştüğünde 30 yaşındaydı. Evli, mutlu ve çocukluydu. Yaşanmışları, hayat tecrübesi ve dünya görüşü vardı. İş ahlakını ve disiplinini bu olgunlaşma dönemine borçlu olduğu aşikar. Hayat felsefesi, en sevdiği şarkıda Mick Jagger’ın söylediği gibi ‘her istediğini elde edemeyebilirsin, ama eğer denersen ihtiyacın olanı alabilirsin.’ Bunun Hollywood şöhretler kaldırımında ismi yazan bir oyuncu için yeterince agresif olmadığını düşünebilirsiniz. O halde bilmeniz gereken, o kaldırımda ismi yazan birçok ünlüden çok daha mutlu bir hayatı olduğu.

Okulun en popüler çocuğu değilmiş. Hatta biraz yabani olduğu için kızlarla arasının pek iyi olmadığını söylüyor. Rugby oynamaya başladığında içindeki serseriyi dizginlemeyi öğrenmiş. Sıska bacakları ile dalga geçen mahalle arkadaşları son filmi X Men: Days of Future Past vizyona girdiğinde kendilerini kesmiş olmalılar. Hele ki yataktan çırılçıplak kalktığı sahnedeki özgüvenini görünce. Vahşi ve kıllı bir hayvan rolüyle bir seks sembolüne dönüşmüş olmasının kendisini bile utandırdığını itiraf ediyor. Kadın hayranları gittiği spor salonlarının önünde kuyruk oluşturuyor. Ne de olsa People dergisi tarafından "Yaşayan En Seksi Erkek" seçilmişliği var. Film çektiğinde Oscar, ödül töreni sunduğunda Emmy ile ödüllendiriliyor. Karizmatik bir ses tonu olmasının yanı sıra, yakın arkadaşı Nicole Kidman’ın düğününde ne kadar iyi şarkı söylediğini de gösterdi. Bu da yetmezmiş gibi; müzikal geçmişi olan Jackman çok iyi dans ediyor , gitar, keman ve piyano çalıyor. Tam bir windsurf tutkunu. Sıkı bir Norwich City FC taraftarı. Şarap tutkusu ve evinde düzenlediği yemek davetleriyle ünlü. Anlayın işte; adam ‘bir kadın ne ister?’ sorusunun tam karşılığı.
Gelelim akılları kurcalayan o malum sorunun cevabına. Adriana Lima’nın aldatıldığı, Rihanna’nın dövüldüğü bir gezegenin en çekici erkeklerinden biriyle yıllardır mutlu bir aile hayatı sürdürmeyi başaran kadın kim?

Hugh Jackman, Deborah-Lee Furness ile 1995 sonbaharında Corelli isimli bir dizide tanışmış. Furness dizinin tecrübeli başrol oyuncusuyken, Jackman oyunculuk okulundan yeni mezun olmuş toy bir delikanlı olarak diziye küçük bir rol için sonradan dahil olmuş. Ancak yapımcılar ikilinin ekran önündeki ilk öpüşme sahnesine tanıklık ettikten sonra, aralarındaki elektriği o kadar beğenmiş ki senaryonun bu ikilinin imkansız aşkı üzerinden ilerlemesini istemiş. Ekrana yansıyan tutkunun bu kadar beğenilmesinin nedeni ise iki oyuncunun yeteneğinden çok, Jackman’ın ilk görüşte rol arkadaşına aşık olmasıymış. Bunun oyunculuk etiğine ne kadar ters düştüğünün farkında olan Jackman, sette Furness’den mümkün olduğunca kaçmış, konuşmamak için elinden geleni yapmış. Ancak sahnelerin giderek daha ateşli bir hal alıyor olması, göğüs kafesine hapsettiği aşkı içeride tutmasını hiç de kolaylaştırmıyormuş. Yine de bir gece Furness ona ilanı aşk edene kadar tek kelime etmemiş.

Hugh Jackman’ın kariyerinin başında kendisinden 8 yaş büyük başarılı bir oyuncu ile ilişki yaşıyor olması Hollywood’un kitabına uygun bulunmuş. Ancak yıllar Jackman’ı zirveye taşıdığında Hollywood aktörü eşi ölçülerine sahip olmayan bu kadın ile ilgili ‘zor günlerin üstesinden birlikte geldik ama aşkımız tükendi, benim için çok özel bir insan ömrümün sonuna kadar en yakın dostum olarak kalacaktır’ açıklamasını yapmasını beklentisi doğmuş. Bu açıklama gelmeyince, evliliklerinin paravan olduğu ve yakışıklı aktörün eşcinsel olduğu iddia edilmiş. Jackman, dedikoduların kendisiyle ilgili kısmına ‘The Boy from Oz müzikalinde bir eşcinseli canlandırmıştım, oyunculuğum o kadar iyi ki insanlar hala onun etkisinde olmalı’ diyerek esprili bir şekilde yaklaşsa da, sevdiği kadın ile ilgili söylenen sözler karşısında pençelerini çıkarmış. Bu konuyla ilgili yaptığı ‘Karımın eşsiz ve asil bir güzelliği var, onunla tanışanlar etrafa yaydığı ışığı hissetiklerinde ne kadar çekici olduğunu fark ederler. Onun yanıma yakışmadığını düşünenler aşkın ne olduğunu tatmamış insan müsveddeleri. Bu duyguyu tatmadıkları için onlara acıyorum’ açıklaması sonrası magazin servisleri ikilinin ilişkisini kurcalamayı bırakmış.

Deborah-Lee Furness kendiyle barışık, özgüveni yüksek bir kadın. Bir canlı yayında kendisi ile ilgili eleştiriler gündeme getirildiğinde ‘Hugh, her rolün hakkını veriyor ama ben en çok Wolverine karakterini seviyorum çünkü rolü için irileştiğinde yanında daha zarif görünüyorum. Sefiller rolü için 15 kilo verdiği dönem benim için kabus gibiydi; yanından kocaman kalmıştım.’ diyerek şen kahkası ile ortamın havasını bir anda değiştirmesi bunu gözler önüne seriyor. Hayat arkadaşının ona bu denli hayranlık beslemesinin nedeni bu. Yine de, Hugh Jackman’ın da eşinin hayatını kolaylaştırmak için elinden geleni yaptığı söyleyelim. Ünlü aktör senaryo gereği yakınlaşmak zorunda kalacağı her kadın ile eşini mutlaka tanıştırıyor, çekimler öncesinde birlikte yemeğe çıkmalarını sağlıyor. Jackman, eşiyle tanışan Hollywood kadınlarının Furness’in samimi, neşeli ve dürüst tavırlarına vurulduğunu ve arkadaşlığından büyük keyif aldıklarını, hatta kendisinden daha fazla onunla görüştüklerini söylüyor. Furness, en samimi dostlarından biri olan Meg Ryan’la da bu şekilde tanışmış.

Hiç şüphesiz istediği her kadını elde edebilecek bu adamın, hayatta tek bir kadını istiyor olması onu daha da çekici kılıyor. Aslında Jackman’ın Furness’e kapılmış olmasının nedeni biraz da yaşadığı çocukluğa dayanıyor. Annesi, en küçüğü Jackman olan beş çocuğunu arkasında bırakarak evi terk ettiğinde sekiz yaşındaymış. Okul servisine binerken duştan yeni çıkan annesinin saçları havluya sarılı bir şekilde arkasından koşarak yanında geldiğini ve onu öperek hoşçakal dediğini hatırlıyor. Okuldan döndüğünde annesi evde yokmuş. Gece eve gelmediğinde birşeylerin yolunda gitmediğini hissetmiş ama sesini çıkarmamış. Ertesi sabah babasının muftak masasında İngiltere’den gelen bir telgrafı okurken hıçkıra hıçkıra ağladığını görmüş. Babasının dudaklarında iki kelime dökülmüş; ‘Annen gitmiş’. O yaştaki bir çocuğa gitmek eylemi oldukça sıradan gelmiş; ‘Ne zaman dönecekmiş?’ diye sormuş. Sorusuna cevap alamadığı dört senenin sonunda annesinin bir daha geri dönmeyeceğini anlamış. Beyazperdenin asi çocuğunun kendisini ve çocuklarını kanatları altına alabilecek şevkat dolu bir kadın arayışı annesiz büyümesinden kaynaklanıyor. Mutlu ve kalabalık bir aile kurmak, şöhretinin ve parasının satın alabileceği kadınlarla gününü gün etmekten daha cazip gelmiş. Ama evlendiklerinde 40 yaşında olan Furness’in iki kere düşük yapması çiftin çok zor bir dönem geçirmesine neden olmuş. Jackman, anneliğin doğumla gelen bir hissiyat olmadığını bildiği için evlat edinmek konusunda hiç tereddüt etmemiş. 2000 yılında Oscar adındaki oğulları, beş yıl sonrada Eva adındaki kızları aileye katılmış. Jackman sevdiği kadının ne kadar iyi bir anne olduğunu gördüğünde ona olan sevgisi, tarifsiz bir hayranlığa dönüşmüş.

Hugh Jackman, annesinin neden evi terk etttiği ile ilgili kendisiyle çok hesaplaşmış. Babasını çok sevmesine rağmen, bu hesaplaşmalarda; ‘Babam dürüst ve çok çalışkan bir adamdı. Kalabalık bir ailenin sorumluluğunu taşıyan her erkek gibi gece gündüz çalışırdı. Ailesinin mutlu olmasını isterdi ama mutluluğun sadece çok çalışarak sağlayabileceğiniz birşey olmadığını fark edemedi. Bize daha çok zaman ayırmalı ve sevgisini hissettirmeliydi.’ diyebilecek kadar tarafsız kalmayı başarmış. Annesi gittikten sonra, beş çocuğunu tek başına büyütmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan muhasebeci babasının iyi huylarını kendine örnek aldığı kadar hatalarından da ders çıkarmayı bilmiş. Ne kadar yoğun bir programı olursa olsun, ailesini asla 2 haftadan daha uzun süre yalnız bırakmıyor. Bu nedenle çekimler ülke dışında yapıldığında ailesi de onunla birlikte seyahat ediyor. Çocukların dadısı yok, onları okuldan almak Furness’in, haftasonları arkadaşları ile buluşmaya götürmek Jackman’ın sorumluluğu. Ayrı ebeveynler ile büyümüş bu çift, çocuklarına sağlıklı bir aile ortamı sağlamak için çok çabalıyor. Ve görünen o ki, Jackman malikanesindeki tek sıkıntı ergenlik dönemine girmiş olan Oscar. Bu aralar çiftin başı Oscar’ın hergün eve ‘Benim babam Wolverine, onunla tanışmak ister misin?’ diyerek getirdiği kızlarla dertte.

İZLE
Deniz Tortum’dan Belirsizlik Çağında Hayatı Olumlama
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası