Röportaj

Mango'nun Yeni Yüzü Robert Montgomery ile Bir Araya Geldik

Ünlü moda markası Mango'nun Kasım kampanyasının yüzlerinden biri olan şair Robert Montgomery ile bir araya geldik.

Robert Montgomery

 

Robert Montgomery (Fotoğraf: Mango)

 

Gerçek bir sanatçısınız. Sanat eserlerinizde birçok bileşen kullanıyorsunuz; yazılardan aydınlatmaya kadar. Kendi işinizi nasıl tanımlarsınız?

Ben kendi işimi aslında somut bir şairlik olarak görüyorum. Ya da somut şiirin başka aracılarla buluşması gibi. Her zaman kendime şunu soruyorum; bir şiiri nasıl somutlaştırabilirim? Işıklarla bir şiir nasıl yazabilirim

 

Gittikçe daha da hızlanan hayatlarımızda daha geleneksel sanat türlerini unutuyor gibiyiz; kitaplar ya da şiirler gibi. Bununla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Bence zamanın ruhu ile barışmalısınız. Greta Bellamacina da ben de dijital medya ile anlaşmaya çalışıyoruz; internet, sosyal medya vs. Bu alanlara şiirleri getirmeye çalışıyoruz. İronik bir şekilde de şiir sosyal medyada önemli bir yer tutmaya başladı.

 

Bize yaratma sürecinizden bahseder misin? Size ne ilham veriyor?

Sanat tarihi bana çok ilham veriyor. Son sergimde, Malevih, Wyndham, Lewis veya Alighiero Boetti gibi birçok sanatçıyı referans aldım. Ama birçok işim de günümüzdeki siyasi ve ekolojik krize duygusal cevaplar gibi de algılanabilir. Dünyada olup bitene dürüst, empatik ve gerçek  olan duygusal tepkiler vermeye çalışıyorum.

 

Sizi en çok etkileyen yazarlar ve şairler hangileri?

Sylvia Plath, John Ashbery, Allen Ginsberg ve Greta Bellamacina  bana en çok ilham verenler.

 

Moda ile ilişkiniz nasıl?

Bence moda, bugünki toplumumuzda kendimizi ifade etmenin en güçlü yollarından biri.

 

Mango ile işbirliğinizden bahsedebilir misin?

Mango ile işbirliğim çok doğal bir şekilde gelişti. Gerçek bir arkadaş grubunu bir araya getiren bir proje. Bizi bir kutlama yemeği gibi bir anda çektiler. Projede yer alan Quentin Jones ve Waris benim gerçek hayatta da arkadaşlarım. Greta da benim eşim. Yani çok doğal bir ortam yaratmayı başardılar. Ayrıca Cass Bird çok ilginç bir fotoğrafçı. İnsanlara poz verdirmiyor. Bir enerji yaratıyor ve oradaki enerjiyi yakalıyor.

 

Mango’nun son koleksiyonunda en çok beğendiğin parçalar hangileri?

Siyah beyaz yün paltoyu çok beğeniyorum. Bir de kampanya çekimlerinde giydiğim boğazlı siyah kazağı.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası