Tom Ford, İlkbahar/Yaz 21 ile 'Hazır Oldan Rahata' geçti

Moda dünyasının kahramanları karantina ve pandemi dönemine farklı cevaplar veriyor. Her daim bir reklam afişi kusursuzluğunda, jilet gibi kılıkların ve kıyafetlerin yaratıcısı Tom Ford SS21 koleksiyonu için çok daha rahat.

17 Eylül 2020

Tom Ford, İlkbahar/Yaz 21 ile 'Hazır Oldan Rahata' geçti

Fotoğraf: Tom Ford

Yeni koleksiyonun tanıtımı için söylediği ilk cümlelerden biri ‘Görmek istediğim son şey ciddi kıyafetler.’ Peki o kusursuz kalıptaki ceketler? Milimetrik terzilikle bir araya getirilmiş proporsiyonlar, giyenin silüetini yükselten ürünler… Tom Ford bunlardan tümden vazgeçmiş değil fakat  SS21’de nötr dramatikler yerine flaş ve akışkan imajlar başrolde. 

 

Sonbahar Kış 2020’de kullanmaya başladığı rahat kesimli kumaş pantolonlar artık daha da rahat. Çiçekli, renkli, beli lastikli ya da ipli. Paça boyları uzun olsa da, parçaların bir araya geldiği her imaj son derece hesaplı. İliklenmemiş gömlekler, kıvrılan kollar, parmak arası terliklere değen pantolonlar listeleyince kulağa dağınık geliyor. Ve hepsi bir arada ancak Tom Ford filtresinin ulaştırabileceği şıklıkla sonuçlanıyor. Fosforlu ve çok canlı renklere temkinli yaklaşanlar için, nötr kılıklardan, siyah beyazın en hareketli hallerinden ilham almak mümkün. 

 

Gucci dönemini hatırlatan bu yeni Tom Ford çağını ‘İnsanlara mutluluk ve güven veren kıyafetler tasarlamak istedim.’ diye anlatıyor. ‘Dünya’da ne olduğunun farkındayım, bunun bizi mutlu etmediğinin de farkındayım bu yüzden, umut veren ve gülümseten kıyafetler yapmak istedim’ diyor. Pandemi sonrası moda için ‘Son derece iyimser’ olduğunu söyleyen tasarımcı ‘iyi görünmek, moda tercihleriyle dış dünya ile iletişim kurmak, başkalarının sahip olmadığı şeylere sahip olmak insan doğasının bir parçası’ diyerek yine bize iyi gelebilecek, farkında olmadığımız ihtiyaçlarımızı listeliyor. 

 

Tüm bunları sonbahar kış koleksiyonundan monokrom bir kılıkta hipnotize edici konuşmasıyla anlatıyor ama aklımdaki soru acaba Bay Ford şahsen bu çiçekli pantolonlar ve parmak arası terliklerle fotoğraf verecek mi? 

 

Yeni koleksiyonlara bakınca, hareket özgürlüğü ve rahatlıkla derli toplu görünebilmek lüksün güçlenen kodu. 

 

 

Saint Laurent İlkbahar/Yaz koleksiyon incelemesini de buradan okuyabilirsin. 


2021 Model Moda İş Birlikleri

MODA | 2021 Model Moda İş Birlikleri

Büyük Markalar, Gardırop Demirbaşlarına Oynuyor

MODA | Büyük Markalar, Gardırop Demirbaşlarına Oynuyor

Hareket Özgürlüğünün Her Anlamda Ön Planda Olduğu Bir Kış Koleksiyonu

MODA | Hareket Özgürlüğünün Her Anlamda Ön Planda Olduğu Bir Kış Koleksiyonu

Takım Giymenin Yeni Hali

MODA | Takım Giymenin Yeni Hali

En Flaş Kırmızı Halı Kılıkları: Timothée Chalamet

MODA | En Flaş Kırmızı Halı Kılıkları: Timothée Chalamet

Yüksek Modadan Sokağa 'Kurtarıcı' Jean'ler

MODA | Yüksek Modadan Sokağa 'Kurtarıcı' Jean'ler

Daha Fazla Göster