Sundance Ödüllü "Suçlular"
Röportaj

Sundance Ödüllü "Suçlular"

Pandemi koşulları elverdiğince İstanbul-Paris arasında mekik dokuyan Serhat Karaarslan'la, sinemayla olan ilişkisini, son filmi Les Criminels’i ve Sundance’teki başarısını konuştuk.

Varto’da başlayıp İstanbul üzerinden Paris’e uzanan bir yolculuk Serhat Karaaslan’ınki. İlk uzun metrajı “Görülmüştür”le uluslararası festivallerde adını duyuran yönetmenin son kısa filmi “Suçlular” (Les Criminels) senaryo dalında Sundance’ten Jüri Özel Ödülü ile döndü. İki gencin bir gecelik mahremiyet arayışının toplum baskısıyla gerilim dolu bir hikayeye nasıl dönüşebileceğini anlatan film, sadece kişiler arasında kalması gerekenlerin sınırlarının bile aslında otorite tarafından çizildiğini göstermeye çalışıyor. 

Varto’da doğan Serhat liseyi bitirene kadar burada yaşamış. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde okurken filmlere ilgi duymaya başlıyor. Senaryo yazmayı düşünse de başlarda bu fikri kimseye söylemeye cesaret edememiş. "Aslında sinemayı biraz geç keşfettim. Üniversiteye kadar daha çok televizyonda yayınlanan Yeşilçam komedi ve melodramlarını izlemiştim. Üniversitedeyken klasik filmleri, Avrupa auteursineması, Amerikan bağımsız sineması, İran sineması ve Kore Sineması gibi farklı ülke sinemalarını keşfettim" diyor. 

Birçok ödül kazanan ilk uzun metraj filmi “Görülmüştür”den sonra neden kısa film çektiğini merak ediyorum. “Görülmüştür”deki kaynak bulma sürecini tekrar yaşamamak için “Suçlular”ı kısa film olarak çektiğini söylüyor. "Bir film yapmak için yine yıllarca beklemek istemedim. Daha kısa sürede ve hızlıca bir film yapmak istiyordum, bu hikaye de kısa film formatına uygundu."

“Suçlular” gerçek bir hikayeye dayanıyor; filmin konusu uzun süre aklında dolanıp durmuş Serhat’ın, giderek daha fazla heyecan duymaya başlamış. Filmin adı neden suçlular diye sorduğumda şöyle cevap veriyor: “Filmin başka bir adı vardı. Senaryo Fransızca’ya çevrilince, çevirmenin diyalogdaki kelimelerden birini ‘‘Les Criminels’’ (suçlular) diye çevirdiğini gördüm ve bu isim olarak daha güzel geldi bana. Otelcinin gençleri azarlarken söylediği bir laftı. Kim suçlu diye ironik bir soruyu ortaya attığı için hoşuma gitti. Masumane bir şekilde mahremiyet arayan bu genç çift mi suçlu, yoksa onları seviştikleri için cezalandıran toplum mu?’’

suclular-serhat-karaaslan

"Suçlular" filmninin başrollerinde Deniz Altan ve Lorin Merhart yer alıyor.

Sundance bütün dünyanın takip ettiği önemli bir festival. Burada yarışmak bile ciddi bir görünürlük sağlıyor. Serhat bu tür etkinliklerin yönetmenler için bir keşif festivali olduğunu düşünüyor. Sonraki filmlerini yaparken bazı kaynaklara ulaşmak konusunda yönetmenlere faydası olacağına inanıyor. Festivale fiziksel olarak katılamamasının en kötü tarafı ödül aldığı filmi seyirciyle birlikte orada izleyememiş olması. “Filmi salonda izleyiciyle beraber izlemek ve sonrasında üzerine konuşmak isterdim. Festivale fiziksel olarak katılamamanın olumsuz tarafı bu deneyimi yaşayamamak oldu.’’ 


"Suçlular" şimdilik sadece film festivallerinde gösteriliyor. Merak edenler 40. İstanbul Film Festivali kapsamında çevrimiçi gösterime giren "Suçlular"ı 23 Mayıs'a kadar izleyebilir. 

 

Röportaj: Şahin Çakıroğlu

Fotoğraf: Berna Küpeli

Bu yazı GQ Bahar 2021'de yayınlanmıştır.

GQ BAHAR21 KAPINA GELSİN 
GQ Türkiye Bahar 2021

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası