Dersimiz 9 Adımda Doğru Tıraş

Beyler, bu konunun hassas olduğunu biliyoruz. Bırakın yardımcı olalım çünkü bu rutin, cildinizin pürüzsüz olmasına ve görünebileceği en iyi halini almasına yardımcı olur.

12 Mayıs 2016

Dersimiz 9 Adımda Doğru Tıraş
1. BU BİR CİLT BAKIMI

Tıraş olmak sadece cilt yüzeyindeki kıllardan kurtulmak değildir. Sakın şu şekilde düşünmeyin: Sakal kökleri ölüdür ve hiçbir şey hissetmez! Tıraşla ilgili düsturunuz “cildimin pürüzsüz ve yumuşak kalmasını nasıl sağlarım” olmalı. Pürüzsüzlük ve yumuşaklığı temel prensip kabul ederek yola çıkın.

2. AĞIR OL SAMURAY

Evet, sabahları vakit dar ve kısa sürede pek çok iş halletmek gerekiyor ama uyanır uyanmaz tıraş olmamaya dikkat edin. Yüzümüz yataktan yeni kalktığımızda biraz şiş olur. O yüzden tıraş edeceğiniz yüzeyin daha esnek ve gergin olması için 10 dakika kadar bekleyin. Bu sırada bir çay/kahve koyun, kahvaltı edin, eski sevgilinizin Instagram fotoğraflarına onuncu kez bakın ya da benzer şeylerle oyalanın.

3. TIRAŞ BUHARLA BAŞLAR

Dermatologlar duşta tıraş olmayı öneriyor. Çünkü su buharı ciltteki gözeneklerin açılmasını sağlıyor, bu da daha temiz bir tıraşa ve kıl köklerini daha yakın kesebilmeye olanak sağlıyor. Tabii her erkek bunu tercih etmiyor. Bu yöntemi sevmiyorsanız alternatif olarak duştan hemen sonra tıraş olabilirsiniz ya da sıcak suyla ıslatılmış bir havluyu yüzünüze tutarak aynı etkiyi yakalayabilirsiniz.

4. İYİ BİR YAĞ KULLANIN

Duş alsanız da, almasanız da yeni çıkan tıraş öncesi yağları deneyin. Bu yağlar hem kirli sakalınızı yumuşatır hem de tıraş bıçağı için daha kaygan bir zemin yaratır. Bizim favorimiz, Clarins Men Huile de Rasage Shave Ease Oil. Konsantre bitki özleriyle zenginleştirilmiş bu yağ, özellikle kuru ve hassas ciltleri tıraşa hazırlıyor. Dermatologlar, cildimizin mikroskop altında tepeler ve çukurlardan oluşan sıradağlar gibi göründüğünü, tıraş öncesi yağ uygulamanın çukurları doldurarak düzgün bir zemin hazırlayacağını söylüyor.

5. SİLAHINI SEÇ

Zorlanmadan harika bir iş çıkarabilirsiniz. Gillette Fusion ProGlide sınıfının en iyisi. Devir hareketli makineler devri. Berberler bile çoğu zaman tıraş makinesi kullanmayı tercih ediyor artık. Ancak bu durumda bazen jiletteki kadar temiz bir görünüm elde edilemiyor. Philips 9000 serisi bu klasmanda en iyisi. Hassas ciltler için düşük hız seçeneği ve duşta kullanılma özelliği de var. Hatta yüz kremi uygulayabileceğiniz bir başlığı da bulunuyor.

6. DERİNİZİ SEVMEYİ DENEYİN

Banyo yapıp yağ kullandıktan sonra bile hâlâ tıraş köpüğü kullanmaya ihtiyacınız var. Yalnız babalarımızın kullandığı köpüklerden uzak durun, onlar cildinizin kurumasına neden olur. Örneğin Dermalogica Soothing Shave Cream’i deneyin. Cildin nem kaybetmesini önleyen, doğru bir ürün.

7. BIÇAĞI DOĞRU AÇIDA KULLANMAYI ÖĞRENİN

Tıraş bıçağını yüzünüze yakın tutun ve kesinlikle ekstra baskı yapmayın. Zaten yeni nesil tıraş bıçakları o kadar keskin ki, nazikçe yüzünüze değdirmeniz yeterli olacaktır.

8. YÜZ GEOMETRİNİZİ ÖĞRENİN

Sakal kıllarının farklı yönlere doğru uzadıklarını bilin. Daha önce dikkat etmediyseniz, kirli sakallarınız varken bir süre incelerseniz ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Şimdi öğrendiğiniz şekilde tıraşlayın, ihtiyaç duyarsanız bir kere daha aynı bölgeden geçin. Önce yanaklar, ardından boyun, sonra dudak çevresi sırasıyla ilerleyin. Bu sırada derinizi gerginleştirmeniz gerekirse parmaklarınızı kullanın.

9. CİLDİNİZİ İNCİTMEYİN, ŞIMARTIN

Lütfen şimdi tekrarlayın: Alkol tıraş sonrası kullanım için değildir. Cildinizin yeniden nemlenmesine yardımcı olmak için yüzünüze bir miktar soğuk su çarpıp sonra da hafif bir nemlendirici uygulayabilirsiniz. Kiehl’s Razor Bump Relief yatıştırıcı olarak gece uygulanabilir. İşte sakallarınız gitti, cildiniz de eski yerinde ve hiç olmadığı kadar sağlıklı.


Erkekler için Saç Kepeğine Karşı 5 İpucu

SAÇ | Erkekler için Saç Kepeğine Karşı 5 İpucu

Justin Bieber'ın Yeni Saç Modeli Kullanışlı ve Bakımlı

SAÇ | Justin Bieber'ın Yeni Saç Modeli Kullanışlı ve Bakımlı

Bozulmayan Saçlar için En İyi 10 Mat Bitişli Saç Pomadı

SAÇ | Bozulmayan Saçlar için En İyi 10 Mat Bitişli Saç Pomadı

Hit Saç Modeli Undercut'a İlham Veren 12 Ünlü

SAÇ | Hit Saç Modeli Undercut'a İlham Veren 12 Ünlü

Saç Dökülmesine Karşı En Etkili 7 Erkek Şampuanı

SAÇ | Saç Dökülmesine Karşı En Etkili 7 Erkek Şampuanı

Undercut'tan Buzz Kesime David Beckham'ın Saç Evrimi

SAÇ | Undercut'tan Buzz Kesime David Beckham'ın Saç Evrimi

Daha Fazla Göster