Hafta Sonu Kaçamağında Bu Hafta: 24 Saatte 3 Ülke

Bir günde 3 ülke gezilir mi demeyin, biraz yorucu da olsa Condé Nast Traveler Türkiye bizim için bir günlük muhteşem bir rota çizdi.

19 Kasım 2016

Hafta Sonu Kaçamağında Bu Hafta: 24 Saatte 3 Ülke
Basel, İsviçre

07:30

Bir şehrin makyajsız kimliğini tanımanın en serin yolu soğuk bir sabah koşusudur. Ren Nehri kenarında Basel ayazı... Her metre, şehrinden bir kuple.

09:30

Nehrin kenarında, koşu güzergahının üstündeki ikinci köprünün az ilerisinde: Grand Hotel Les Trois Rois. Uzaktan şehrin beş yıldızlı, köklü oteli; yakından bir Wes Anderson filmi. Avlusunda nehre karşı taze kahve ve mantarlı omletle koşunun yorgunluğunu atabilirsiniz. Kahvaltı sonrasında kapıda bekleyen isim Türk asıllı İsveç vatandaşı, diş hekimi/sanat galerisi sahibi Babuer Taner. Köşedeki kafeyi tarif edercesine "Hadi Almanya'ya..." diyor.

 

16-11/18/basel.jpg

Basel, İsviçre

Well am Rhein, Almanya

11:00

12 dakikada Almanya'da, birkaç saatliğine bir Frank Gehry başyapıtı olan Vitra Tasarım Müzesi'ndeyiz. Müzenin bir tür uzantısı olan İtfaiye Binası, Zaha Hadid'in ilk imzalarından. Müzeden ziyade çocuklu ailelerin doğaya tasarıma karışma alanı burası.

Colmar, Fransa

12:30

Colmar'ın evleri renkli ve kutu kutu. Turist kalabalığından sıyrılıp özünü hissetmek güç ama köşedeki yüzyıllık fırına girerseniz her kruvasan ısırığında birkaç yüzyıl geriye dönebilirsiniz. Şimdiki Oyuncak Müzesi'nin yerinde sinema salonunun olduğunu, meydandaki katedralin ışıl ışıl parladığı yıllara...

14:00

Little Venice bölgesindeyiz, yerel halkın deyimiyle "Le Petite Venice". Burası Fransa içindeki İtalya. Şehrin, sokakların yerini alan dar kanallarında heybetli gondollarla olmasa da minik sandallarla gezinin. 

 

16-11/18/colmar-france.jpg

Colmar, Fransa

Freiburg, Almanya

16:30

Bir saatlik sakin ve yeşil araba yolculuğu sonrası tekrar Almanya; bu kez Freiburg. Üniversite şehridir, endüstri merkezidir doğru ama 16'ıncı yüzyıldan kalma restoran Ganter Braueriausschank ve şnitzeliyle ünlü Tacheler, uğranması gereken duraklar.

18:30

Kanalın izinde akşamüstü yürüyüşü ve sonrasında hafif yokuş tırmanıp "bira tepesi" olarak bilinen Kastaniengarten'a varış. Elde soğuk bira ve sıcak patates.

 

16-11/18/freiburg.jpg

Freiburg, Almanya

Basel, İsviçre

22:00

Şimdi başlangıç noktasına geri dönme zamanı. Basel'e vardığınızda otelinizin kırmızı kadife perdesinin arasından nehri süzün; sınırın sadece insan zihninda olduğunun bir kez daha farkına varacaksınız. Bir günde üç ülke kat ettiğimiz yolculuğumuz da bunun kanıtı.


UNESCO Dünya Mirasının En Etkileyici Yerleri

SEYAHAT | UNESCO Dünya Mirasının En Etkileyici Yerleri

Mistik Bir Yolculuk

SEYAHAT | Mistik Bir Yolculuk

Rami Malek Hangi Otelin Fanı?

SEYAHAT | Rami Malek Hangi Otelin Fanı?

Hayat Suyunun Peşinde İskoç Diyarları

SEYAHAT | Hayat Suyunun Peşinde İskoç Diyarları

GQXBrothers: Bir Centilmenin Favori Hafta Sonu Destinasyonları

SEYAHAT | GQXBrothers: Bir Centilmenin Favori Hafta Sonu Destinasyonları

Beş Dakikada Tatil Planı

SEYAHAT | Beş Dakikada Tatil Planı

Daha Fazla Göster