Facebook Cephesinde Neler Oluyor?
Teknoloji

Facebook Cephesinde Neler Oluyor?

Önce başta Facebook olmak üzere bünyesinde bulunan Instagram, WhatsApp gibi uygulamalar çöktü. Şimdi de 13 yıllık üst düzey yöneticisi Chris Cox ve yaklaşık 1 yıldır WhatsApp'ın yöneticiliğini yapan Chris Daniels istifa ediyor.

Son 1 haftada Facebook cephesinde yaşadığımız gelişmeler, haklı olarak "Facebook cephesinde neler oluyor?" sorusunu akıllara getiriyor. Mark Zuckerberg'ün yayınladığı, Facebook'un gizlilik ilkesine dair önemli güncellemeler içeren 3 bin kelimelik, 'A Privacy-Focused Vision for Social Networking' isimli yazıdan sonra, başta Facebook olmak üzere bünyesinde bulunan Instagram ve WhatsApp gibi uygulamalarda global çapta bir çökme yaşandı. Ardından 13 yıllık üst düzey yöneticisi Chris Cox ve yaklaşık 1 yıldır WhatsApp'ın yöneticiliğini yapan Chris Daniels'ın istifa ettikleri duyuruldu. 

Cox'un veda yazısında dikkat çeken en önemli ayrıntı bundan sonraki kariyer hamlesinden hiçbir şekilde bahsetmemesi. Bu ayrılık kararını büyük bir üzüntüyle duyurduğunu ifade eden Cox, "Facebook'un yakın gelecekteki strateji değişikliği çok büyük bir proje olacak. Bu süreci heyecanla, özveriyle yönetecek ve yeni düzeni üstlenebilecek yöneticelere ihtiyaç var" diyor. 

Yaklaşık 1 yıl önce WhatsApp'ın başına geçen Chris Daniels'tan da benzer bir ayrılık haberi geliyor. Cox gibi o da gidiyor. 

Zuckerberg, Chris Cox'un ardından her ne kadar onu çok özleyeceğini dile getirip, bu ayrılığın Cox'un başka şeylerle uğraşmak istediğiyle alakalı olduğunu belirtse de, New York Times'ın haberine göre işin aslı tam olarak Zuckerberg'ün anlattığı gibi değil. Zuckerberg ve Cox, Facebook'un geleceğiyle alakalı aynı vizyonu paylaşmıyorlar. Özellikle gizlilik ve güvenlik başlıkları altında Facebook'un neredeyse Facebook karşıtı bir dönüşüm geçirmesi iki yakın dostu beraber çalışmama raddesine getirmiş. Anlaşılan Cox, Zuckerberg'ün Facebook için tasarladığı gelecekten hiç memnun değil, hatta desteklemiyor.

Bir yanda ani çökmeler, tenik sorunlar. Diğer yanda gündeme düşen iki önemli istifa haberi. Bu iki gelişme birbirleriyle ne kadar ilintili, doğrudan bağlantılı mı? İşte orası meçhul...

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası