9 adımda jet lag'e çözüm
Travel

9 adımda jet lag'e çözüm

Zaman yolculuğu fikri ilginizi çekiyorsa önce 18 saatlik bir uçak yolculuğu yapmayı deneyin. Bu kelimeleri yan yana görmek bile istemeyeceksiniz. Uzun uçuşlar için önleminizi alın, jet lag kabusunu yaşamayın.

 

Teknik olarak vücudun eşzamanlama sorunu olarak tanımlanan jet lag uzun yolculuklarını kabusa çeviren bir dert. Eski zaman diliminde kalan vücut saatiniz sizi günlerce uyuyamama, erken uyanma ve bunlara bağlı olarak şiddetli baş ağrıları, dalgınlık ve  agılama güçlüklerine maruz bırakabilir. Seyahatinizin ve sonrasının sıkıntıya dönüşmesini istemiyorsanız bu dokuz maddelik planı uygulayın.

Uçuştan önce:

1. Uyku saatinizi ayarlamaya birkaç gün önceden başlayın. Batıya gidecekseniz, hergün 1 saat geç kalkıp 1 saat geç uyumaya çalışın. Doğuya gidecekseniz, tam aksine hergün 1 saat erken kalkıp 1 saat erken uyuyun.

2. Kafanızı sağlam tutun. Uykunuzu tam alın, zinde kalmaya çalışın. Sağlıklı bünyeler jet lag etksiniden daha çabuk kurtuluyor.

3. Yolluk yapmayın. Uçuş öncesinde sağlıklı bir öğün yiyin, bünyenize yük olabilecek yağlı ve ağır yiyceklerden kaçının, bol su için.

Uçuş sırasıda:

4. Zamana uyum sağlayın. Saatinizi (aynı zamanda bilgisayar ve cep telefonunuzun saatlerini) gideceğiniz yere göre ayarlayın ve ona göre davranmaya başlayın. Orada geceyse uyumaya, gündüzse uyanık kalmaya çalışın.

5. Bedava bir içki ya da sert bir kahve? Hayır; uçakta servis edilen her şeyi kabul etmek hiç de iyi bir fikir değil. Alkol ve kafein jet lag etkilerini atıran uyarıcılar. Bunlar yerine bol su için ve hafif yemekleri tercih edin.

6. Uyanık kalmanız mı gerekiyor? Koridorda ufak yürüyüşlere çıkın, arada sırada ayağa kalkıp esneyin. Fındık fıstık gibi proteini yüksek yiyeceklerden atıştırın. Uyumanız gerekiyorsa uçuşta dağıtılan yastığı, uyku maskesini ve kulak tıkaçlarını kullanın.

Uçuştan sonra:

7. Adapte olmaya taklit ederek başlayın. Normal zaman diliminizdeymişsiniz gibi davranın, mümkün olduğunda gün ışığından yararlanın. Uyumak için en erken akşam 9'u bekleyin.

8. Gideceğiniz yere akşam saatlerinde ulaşıyorsanız makul bir saatte uyumaya çalışın, Bir fincan bitki çayı uyumanıza yardım edebilir ama kesinlikle alkol değil.

9. Mızmızlanmayın. Evet, jet lag berbat bir şey ama şikayet etmek bunu düzeltmeyecek. Zorlansanız da olumlu duruşunuzu koruyun, ne de olsa bu geçici bir durum.

 

İZLE
TRAVEL by VOGUE & GQ
İLGİLİ İÇERİKLER uçuş seyahat jet lag
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası