GQ Türkiye ile Cumadan Pazara: Akyaka
Travel

GQ Türkiye ile Cumadan Pazara: Akyaka

Bu yazın en güzel keşfi kesinlikle Akyaka’ydı! Nasıl daha önce keşfetmemiş diye beni pişman ettirecek kadar şaşırttı bile diyebilirim. Benzetmeleri çok sevmem ama sanki Kaliforniya’da bir sörf kasabasındayım gibi hissettirdi. Kite board yaparken pek çok insanla tanışıyorsun, sonrasında rüzgârın inip, güneşin de kaybolması ile birlikte bu yeni dostlarınla restoranlara, barlara geçiyorsunuz. Hatta biraz da şanslıysanız ilginç göl evlerine bile misafir olabiliyorsunuz.

Akyaka’nın yanına Akçapınar’ı da içine alarak anlatıyorum. Zaten araları arabayla sadece 10 dakika. Ve dürüst olmak gerekirse Akçapınar benim için Akyaka’dan daha özeldi bu yüzden de ikinci gelişimde Akçapınar'da sessiz sakin bir butik otelde kaldım.  

 

Gün batımında güneşin yansımasıyla rengi değişen dağları saat 6-8 arası izleyebilecek bir bahçe buldum, tam bir terapi.

 

Malum Akyaka demek kiteboard demek, ben okul olarak Kite Mercedes’i tercih ettim. Yaklaşık 4 saatlik bir eğitim sonrası bol düşmeceli olsa da board ’da ayakta durmayı öğrendim. Hocalar da ayni bizim kafada, eğlenceli, çılgın tipler. Yeni hobimi buldum artık!

 

Eğer giderseniz, benden Bilge’ye ve Berna’ya selam söyleyin. 

 

Not: Kite board yaparken bari çekmeyin, yoksa benim gibi 10 metre uçup, suya yapışırsınız, şimdiden uyarayım :)

 

No:22 Riders aksam için ideal lokasyonlardan, özellikle cumartesi günleri Umutcan Genç çıkıyor, mutlaka uğrayın derim.

 

Diğer bir canlı performans mekânı opsiyonu ise Rooms

 

Akçapınar aşkıma geri dönecek olursak, beni tüm Akyaka seyahatinde en çok etkileyen yer “Dane” oldu. Akşam yemeği için Dane’yi karanlıkta bulmaya çalışırken meşhur Aşıklar Yolu’nda kesin kaybolduk dedik ta ki 5 dakika sonra hafif hafif beliren ışıkları görünceye kadar. Adeta Narnia’nin kapısından girmiş gibi aniden o terkedilmiş zifiri karanlık tecrübesini kendini unutturuyor ve sizi adeta farklı bir dünyaya götürüyor. Büyük bir bahçeye tahta ile çadırlar geçirmişler, birkaç sandalye atılmış, bir de ışıltılı bar. İşte bu kadar. Sadece mekânın büyüsü değil, içerideki kitle çok tatlı ve etrafındaki yabancılar ile hemen kaynaşıyorsunuz.

 

Not: Rezervasyon şart. 

 

Bir diğer favorim ise, Vesile Hanım oldu. Hem organik ürünler alabileceğiniz bir dükkân hem de özellikle Cafe de Paris’i meşhur olan bir restoran. Kapıdan girdiğiniz andan itibaren sahibi Lale abla tüm sıcaklığı ile sizi karşılıyor. Ben akşam yemeği dışında turşu, salça ve şifalı yağlar da alarak ayrıldım. Giderseniz Barkın’ın selamı var demeyi unutmayın.

 

Bunlar dışında, tatlı bir akşam yemeği için Merlo ve after mekânı olarak da Akyaka’nın ortak buluşma yeri olan Space’i önerebilirim.

 

Özet geçmek gerekirse, Akyaka için ideal bir gün.

 

12’ye kadar uzunca bir kahvaltı.

12’den gün batımına kadar kiteboard. (Rüzgâr saat 12 civarında kite board için uygun olmaya başlıyor)

8-9 civarı güzel bir akşam yemeği.

11 gibi müzikli bir mekâna geçiş.

Ve son olarak geceyi after mekânı olan Space’de bitirmek.

 

Seneye görüşürüz Akyaka!

 

 İZLE
TRAVEL by VOGUE & GQ
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası