Uçuş kodları
Travel

Uçuş kodları

Uçağa binmeden önce insanı doğduğuna pişman eden güvenlik kontrollerini sinir krizi geçirmeden atlatmak, yolculuk sırasında da rahat hissetmek için neler yapmalı?

Kat kat giyinin

Kalabalık check-in kuyruğunda terleyip merkezi havalandırma kullanılan kabinde üşüyebilirsiniz. İki duruma da hazırlıklı olabilmek için içeriden dışarı doğru, inceden kalına giderek giyinin. Bir süveter, çok cepli bir ceket, yünlü bir kazak veya sweatshirt, sıfır yaka ve yüzde 100 pamuklu kumaştan bir tişört idealdir. Sentetik katkılı iç çamaşırları özellikle uzun yolculuklarda rahatsız etmekten başka bir işe yaramaz.

Esnek ve koyu renk kıyafetleri tercih edin

Beli lastikli ve karnınızı sıkan kıyafetler giymekten kaçının. Yolculuk sonunda sarkmayacağı ve bollaşmayacağı için kötü görünmekten kurtaran rahat bir jean ya da kargo pantolon giyebilirsiniz. Bu pantalonların da çok cepli olmasına dikkat edin, yolculuk sırasında o ceplere sık sık ihtiyacınız olabilir. Bir de her zaman açık renkler yerine koyu renkleri tercih etmeye çalışın. Herhangi bir sarsıntıda içeceğinizi üstünüze döküp gideceğiniz yere varana kadar lekeyi gösteren kirli kıyafetlerle dolaşmak zorunda kalabilirsiniz.

Yanınızda ağır metaller taşımayın

Gümüş kemer tokaları, bozuk para, saat ve ağır kolye ya da künyeler metal dedektörlerinin ötmesine neden olur. Cihazdan üç-dört kere geçmek zorunda kalmamak için üstünüzdeki metalleri küçük bir el çantasına koyup vardığınız yerde takın. Uçaktayken evinizin anahtarını cebinizde taşımanıza gerek yok.

Rahat ve yumuşak ayakkabı giyin

Kimi havaalanlarında görevliler kontrol noktasından ayakkabılarınızı çıkararak geçmenizi isteyebilir. Dolayısıyla daima temiz çorap giymeye dikkat edin. Sandalet ya da parmak arası terlik gibi plajda giyilmesi gereken ve gereğinden fazla açık ayakkabıları da uçak yolculuklarında kullanmak uygun değil.

Ağır kokudan uzak durun

Uçakta bir süre farklı beğenilere sahip insanlarla bir arada bulunacaksınız. Siz ne kadar beğenseniz de başka birinin aftershave’iniz ya da parfümünüzden sizin kadar hoşlanmasını bekleyemezsiniz. Diğer yolcuları da düşünün ve çok güçlü kokular kullanmaktan kaçının.

Elektronik eşya yanınızda, sıvılar bagajda dursun

Dijital kameralar, cep telefonları, tabletler bagaja vereceğiniz bavulda bırakılmayacak kadar değerli ve hassastır. Bu tip eşyaları kabin içine alabileceğiniz büyüklükte bir çantaya koyun. 50 ml’nin üzerindeki sıvıları uçağa sokmak yasak, elinizdeki su şişesiyle şansınızı zorlamayın. Şampuan, sıvı sabun, krem, parfüm gibi eşyalarınızı plastik ve sızdırmayacak bir çantanın içinde bagaja verin.

İZLE
TRAVEL by VOGUE & GQ
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası