Hayallerinizdeki Yüze Ve Vücuda Kavuşmak İçin Yeni Yöntem: Yağ Eritici Enjeksiyonlar
Fitness

Hayallerinizdeki Yüze Ve Vücuda Kavuşmak İçin Yeni Yöntem: Yağ Eritici Enjeksiyonlar

Bu iğneler midenizde bulunan kimyasalı kullanarak yağları parçalıyor. Peki gerçekten işe yarıyor mu?

1997'de çekilen Batman & Robin filminde dikkat çekici bir sahne var. Bir süper asker yaratma arayışında olan çılgın bir bilim insanı (kır saçlı, hijyenik görünmeyen, bayık bakışlı - bu tipleri bilirsiniz) eski bir mahkûma zehir pompalar. Bir zamanlar idam mahkumu olan kişi, şişkin kasları ve derin, kükreyen sesiyle kocaman bir adama -ya da DC Evreninde Bane olarak bilinen kişiye- dönüşür. Film, kritikleriyle bir fiyaskoydu ama 2023'te o an artık o kadar da mantıksız görünmüyor. Yağları eritmek ve içerideki yakışıklıyı ortaya çıkarmak için bir enjeksiyon bu devirde kulağa harika geliyor. 

Yağ eritici iğneler ilk olarak 2009 yılında İtalya'da bir marka altında geliştirildi (en iyi şekilde enjekte edilebilir bir nemlendirici olarak tanımlanan ışıltı veren enjeksiyonlarla aynı dönemde). AB düzenlemelerini geçen az sayıdaki yağ kaybı ilaçlarından biri olmaya devam ediyor ve uzmanlar etkinliği konusunda nispeten birleşmiş durumda.

Şırınganın içindeki madde de yabancı bir madde değil. Londra'daki Dr. David Jack'in kliniğinde çalışan Dr. Jo Mennie, "Söz konusu iğne, bağırsaklarınızda doğal olarak bulunan bir asit olan deoksikolik asidin sentetik bir formudur" diyor. "Deoksikolik asit normalde beslenmemizde aldığımız yağları parçalamak için çalışır." Yani, daha basit bir ifadeyle, yağ çözücü enjeksiyonlar midenizin motor yağını taklit eder. Sadece vücudunuzun diğer bölgelerindeki yağları - gıdaları değil - parçalamak için bu maddeyi biraz farklı kullanır. Dr. Mennie, "Deoksikolik asidi doğrudan yağ hücrelerine enjekte edildiğinde, yağ hücresini parçalanmak üzere işaretleyerek bağırsaklarımızda olduğu gibi çalışır" diyor. "Yağ hücresinde küçük delikler oluşturur ve bu da diğer hücrelere gelip yağ hücresini sindirmeleri için sinyal gönderir."

Seanslar eğitimli profesyoneller tarafından uygulanabilir.  25 dakikalık hızlı bir prosedür de değildir. Dr. Mennie, "Yağı parçalayan hücreler lenfatik sıvı tarafından bölgeye girip çıktığı için bir dereceye kadar geçici şişlik ve kızarıklık beklenebilir" diyor. "Bu süreç gerçekleşirken bazıları küçük yumrular da hissedilebilir." Ayrıca çok küçük ama önemsiz olmayan sayıda vakada yara izi oluştuğu bildirilmiştir.

Yıllardır, çoğu kişisel eğitmen ve fitness uzmanı bölgesel zayıflama efsanesini çürüttü. Vücudun belirli bir bölümünü çalıştırmak, belirli yağ bölgelerini ortadan kaldırmaz. Aksine, kilo verme sürecine su basmış bir bodrum gibi bakmak daha iyidir. İstikrarlı olarak kovalarla alanı boşaltmak genel su seviyesini azaltacaktır. Odanın sadece bir köşesini hedef almayı bekleyemezsiniz.

33 yaşındaki Nathan'a ilk yağ eritici enjeksiyon yaklaşık iki yıl önce yapıldı. Bu büyük bir adımdı. "Sanırım benim motivasyonum da pek çok insanla aynıydı. Vücudunuzda veya yüzünüzde sizi her zaman rahatsız eden sorunlu bir bölge vardır ve benim için bu çenemin altındaki dolgunluktu" diyor. "Bu durum kendimi pek iyi hissetmeme neden olmuyordu. Daha Birleşik Krallık'a gelmeden önce bu prosedürü duymuştum ve ameliyatsız olması ve çok pahalı olmaması hoşuma gitmişti, bu yüzden denedim."

Prosedürün kendisi - ve sonucu - büyük ölçüde olumluydu, ancak Nathan iyileşme sürecini şöyle açıklıyor: "Serbest çalışıyorum, bu yüzden bölgenin şişmesini içeren iyileşme sürecinden rahatsız olmadım, ancak müşteriye dönük bir işim olsaydı, bunun işleri biraz zorlaştırabileceğini düşünüyorum. Kesinlikle çok dikkat çekiciydi ve golf topu gibi bir bölgem vardı." Robert duraklıyor ve bu tür bir prosedürün ilk seferinde ne kadar ilginç hissettirebileceğini hatırlıyor. "Kendimi utangaç hissederdim ama benim işim için sorun değildi. Sadece... garip hissettim."

Robert iyileştikten sonra yüzünün daha yontulmuş ve keskin olduğunun farkına vardı - geleneksel olarak çekici bir çene hattı oluşturan iki özelliğe sahipti. Ancak kendini iyileştirme arayışıyla bir nevi Pandora'nın Kutusu'nu açmıştı "Sonrasında kendimi kesinlikle harika hissettim. Ama sanırım her açıdan bir doyumsuzluk vardı. Bir kez bu algılanan kusurlara bakmaya başladığınızda, biraz mükemmeliyetçi olmaya başlıyorsunuz" diyor. "[Düşündüm ki] 'belki biraz daha fazla yaptırmalıydım?' 'Etkiyi arttırmak için şimdi ne yapabilirim? Bu benim için küçük bir zincirleme reaksiyon başlattı ve görünüşüm hakkında tedavimden önce düşünmediğim şekilde düşünmeye başladım."

Yağ eritici enjeksiyonlar daha zayıf bir vücuda sahip olmak için de kullanılıyor. 38 yaşındaki Ronald'ın istediği ve uzun süredir spor salonunda sonuç alamadığı konu da buydu. "Simit’ olarak adlandırılan bölgeye ve karnımın alt kısmına enjeksiyon yaptırdım. Bu bölge, diyet ya da egzersizle yağlardan kurtulmakta gerçekten zorlandığım bir bölgeydi," diyor. "Her gün egzersiz yapıyorum ve beslenmeme dikkat ediyorum ama bu küçük bölge tüm bunlara direniyordu." Ronald da Nathan gibi bu konuda mutsuzluk hissediyordu ama cerrahın masasına oturacak kadar değil. "[Yağ eritme enjeksiyonlarının] dramatik bir prosedür olmayışı ve ameliyatla ilgili okuduğum risklerin olmadığı fikri hoşuma gitti."

Ronald için sonuçlar kendini çabuk göstermedi. Ancak üç aylık bir zaman periyodunda, iki tur tedaviden sonra, sorunlu olarak gördüğü bölge ona göre daha az sorunlu hale gelmeye başladı. "Yağda oldukça azalma olduğunu fark ettim. Parmaklarımla sıktığımda, tutabildiğim kısımda gerçekten bir azalma varmış gibi görünüyordu."

Prosedürü deneyen başka bir erkek için bu süreç çok daha uzun sürdü. Haber için kendisiyle röportaj yapılmasını reddeden Ryan, yağ eritici enjeksiyonlar yaptırdıktan sonra bunun çok az fark yarattığını hatta neredeyse hiç yaratmadığını söylüyor. Dr. Mennie sonuçların garanti olmadığını doğruluyor. "Her şey bir konsültasyon ve elbette bazı müşterilerimize bunu önermiyoruz" diyor. "Diyabet veya otoimmün rahatsızlıkları olan kişiler uygun olmayabilir ve bireysel sonuçlar her zaman değişebilir." Eğer eritilecek çok az yağ varsa, belki de enjeksiyon gerekli değildir.

Günün büyük bir bölümünde Zoom'da, FaceTime'da, sosyal medyada paylaştığımız fotoğraflarda yansımamızla karşı karşıya kaldığımız bir çağda, öz değerlendirme kaçınılmaz. Yağ eritici enjeksiyonlar gibi prosedürler bazı endişelerimizi hafifletebilmesi kötü bir şey değil. Önemli olan ölçülü olmakr: Bu seanslar az sayıda olmalı ve yalnızca kendini kanıtlamış gerçek profesyonellerle yapılmalıdır. Dahası, Dr. Mennie'ye göre bu enjeksiyonlar yalnızca "iyi bir diyet ve egzersiz rejimi" ile birlikte uygulandığında başarılı olur. Size laboratuvarda yetiştirilmiş süper asker kasları vermeyecek, ancak en azından süper bir çene hattına sahip olmanızı sağlayabilir.

Bu içerik British GQ websitesinde yayınlanmıştır. 

gq_newsletter

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası