Aaron Taylor Johnson Giorgio Armani Mario Sorrenti / Giorgio Armani
Argüman

Aaron Taylor-Johnson: "Ben uçurumlardan atlamayı seven biriyim".

Dansçı, jimnastikçi ve hatta dublör olan İngiliz aktör her zaman vücuduyla uyum içinde ve bir dalgıç olarak beklenmedik yeteneklere sahip.

Aaron Taylor-Johnson kilo almayı bıraktı. Marvel evreninden süper kaslı bir kötü adamın hikayesi olan Kraven The Hunter filmine hazırlanırken çok fazla kas kütlesi kazanan İngiliz aktör nihayet bir nefes alıyor, ayrıca düzenli ve eksiksiz ama her şeyden önce daha az kısıtlayıcı bir spor rutinine geri dönüyor. Bir dansçı ve eski bir jimnastikçi olan aktör, Kick-Ass'te hareket ve genel sağlık temelinde bir spor yaklaşımı geliştirdiğini ve bu sayede vücuduyla ilgili iyi hissettiğini ve kendi hareketlerini gerçekleştirdiğini ortaya koydu. Bunlardan sonuncusu: Giorgio Armani'nin Acqua di Gio parfümünün yeni reklam kampanyasındaki ünlü melek atlayışı.

Bu teknik ve sanatsal performans, maceracı kişiliği ve spor geçmişinin yanı sıra Olimpik bir dalgıçla yaptığı bazı özel antrenmanlar sayesinde mümkün oldu. Bu başarıdan etkilendiğim ve Aaron Taylor-Johnson'ın hala sırt üstü takla atıp atamayacağını merak ettiğim için aktörle bugün nasıl antrenman yaptığı, esneklik ve hareketliliğe verdiği önem ve meditasyon hakkında konuştum. Disiplinli ama fazla telaşlı olmayan bir adamla röportaj.

Bugün antrenman rutininiz nasıl?

Kraven The Hunter üzerinde çalıştığım geçen yıldan bu yana işler biraz değişti. O film için çok fazla kas kütlesi oluşturmak amacıyla yoğun ve çok sıkı bir antrenman yaptım. Programım, Hugh Jackman'ı X-Men efsanesindeki Wolverine rolü için hazırlamasıyla tanınan spor koçu David Kingsbury tarafından tasarlandı. İtme/çekme/bacaklar prensibini kullanarak haftada altı adet bir buçuk saatlik seans yaptık. Örneğin, ilk gün göğüs/omuz/triceps, ikinci gün sırt/biceps ve üçüncü gün bacaklar. Sonrasını dönüşümlü yapıyorduk. Mümkün olduğunca çok kas lifini parçalamak ve kas büyümesini teşvik etmek için çok ağır ağırlıklar kaldırdım.

Bu şekilde antrenman yapmak çok disiplin gerektiriyor, değil mi?

Vücudunuzu bu kadar yoğun değişimlere sokmak ve yeni bir rutin oluşturmak için disipline ihtiyacınız var. Bu tür bir dönüşümün amacı, bir karakterin fiziğini oluşturmak için iki ila üç ay gibi kısa bir sürede maksimum sonuç elde etmek. O zamandan beri zayıfladım ve çok daha fazla kardiyo yapıyorum. Tamamen şeffaf olmak gerekirse, 77 ila 79 kg aralığındaydım, oysa Kraven için 88 ila 90 kg arasındaydım [Aaron Taylor-Johnson 1.80 m boyunda]. Çok daha geniştim ve daha gelişmiş göğüs kaslarım vardı, bu da karakterimin hızı ve çevikliğiyle çelişiyordu. Dublörlük ve jimnastik için daha hafif olmayı tercih ediyorum.

Bir film için hazırlanmak kişisel fitness hedeflerinize uyuyor mu?

Bullet Train için daha ince olmak istedim ve tamamen farklı bir diyet uyguladım. Bir yandan çok fazla boks, kardiyo, ip atlama ve koşu yaptım. Diğer yandan, daha az karbonhidrat içeren daha yüksek proteinli bir diyet uyguladım. Bu bana daha iyi geldi. Şu anda kardiyoya ağırlık vermeye çalışıyorum çünkü kalp ve akciğer kapasitenizi geliştirmek en önemli şeylerden biri. Bu tür bir performansı daha çok arıyorum çünkü daha hafif hissetmek ve Kraven için yaptığım kadar çok yemek zorunda kalmamak istiyorum. Zaman zaman dinlenmeye ihtiyacı olan bir vücut için çok fazla ağır.

Sorumu tekrarlayacağım: Bugünlerde antrenman rutininiz nasıl?

Hâlâ haftada altı kez antrenman yapıyorum çünkü buna gerçekten ihtiyacım var. Hâlâ itme/çekme/bacak prensibini takip ediyorum ama bunu bir haftaya yayıyorum ve üç gün kardiyo yapıyorum. Genellikle sabah 5.30 veya 6 gibi uyanıyorum ve on ila yirmi dakika meditasyon yaparak başlıyorum. Ardından saat kaçta kalktığıma bağlı olarak bir ila bir buçuk saat antrenman yapıyorum. Sonra çocuklarımı uyandırıyorum, onlara kahvaltı hazırlıyorum ve okula götürüyorum. Ondan sonra günüm başlayabilir.

Antrenmandan önce kahvaltı yapmıyor musunuz?

Eğer büyük bir bacak günüyse, büyük bir kase yulaf lapası ya da onun gibi bir şey yerim. Hepsinden önemlisi, seansımdan sonraki yirmi dakika içinde tercihen protein içeren bir şeyler yediğimden emin olurum. Beslenme gerçekten de hedeflerinize bağlı olan özel bir konu. Seansınızdan önce veya sonra yiyebilir, hatta aralıklı oruç tutup öğle yemeğine kadar bekleyebilirsiniz. Ben çok fazla endişelenmemeye çalışıyorum. En önemli şey vücudunuzu ve size gönderdiği sinyalleri dinlemek.

Aaron Taylor-Johnson:

Mario Sorrenti / Giorgio Armani

Giorgio Armani'nin Acqua di Gio parfümünün yeni kampanyası için, sizi o kült reklamdaki ünlü dalışı tekrarlarken göreceğiz. Bu numarayı gerçekten yaptınız mı?

Bu gerçekten benim, bir dublör değil. Bir projeyi üstlendiğimde, ister bir filmde ister bir reklam kampanyasında bir rol olsun, kendimi gerçekten o projeye kaptırırım. Bu dalışa hazırlanmak için Olimpik bir dalgıçla yaklaşık beş metre yüksekliğe kadar eğitim aldım. Sanatsal boyutu ihmal etmeden atletik yapılı yüzücü figürünü somutlaştırmak istedim. Bu meleğin sıçrayışı, Acqua di Gio kokusunun simgesi olan bir özgürleşme ve kaçış hissini çağrıştırıyor. Temsil ettiğim erkek güçlü bir benlik duygusuna sahip, sağlığına dikkat ediyor ve doğayla yakın bir ilişki geliştiriyor. Her gün yüzmeye giden ya da bir uçurumdan atlamaktan çekinmeyen biri.

Siz de uçurumdan atlamayı seven biri misiniz?

Ben maceracı bir insanım, bu yüzden koşmak ve uçurumdan atlamak spontane olarak yapabileceğim ve beni mutlu eden bir şey. Bununla birlikte, kollarınızı açarak dalmak biraz eğitim gerektiriyor çünkü doğru teknik olmadan kendinizi kötü bir şekilde yaralayabilirsiniz. Ne kadar yüksekten atlarsanız, suyu nasıl kıracağınızı bilmek o kadar önemli. Bu kampanyayı çekmeden önce Olimpik bir dalgıçla iki seans yaptım ve farklı yüksekliklerde çalıştık. Önce bir metre, sonra üç metre ve son olarak da beş metre. Büyük günde atlayışı yapabileceğimden emin olmak istiyordum ama her şeyden önce buna bir performans boyutu katacak kadar kendime güveniyordum. Havada süzülmek, aktarmak istediğim heyecan verici bir duygu.

Şu anda fiziksel sağlığınızın hangi yönü sizin için en önemli?

Ne yazık ki çoğu insanın yetişkinlikte ihmal etme eğiliminde olduğu esneklik diyebilirim. Küçükken dansçıydım ve jimnastik yapardım, dolayısıyla hareket her zaman günlük rutinimin bir parçası oldu. Bir rol için kas kazanıp fiziğimi değiştirebilsem de, dublörlük yapabilmek için belli bir hareket akışkanlığını korumak istiyorum.

Vanity Fair'deki meslektaşlarıma gösterdiğiniz gibi hala sırt üstü takla atabiliyor musunuz?

Harika bir fotoğraf çekimiydi ve bizden yeteneklerimizden birini göstermemiz istendi. Fikirlerim tükenmişti ve ters takla atmayı deneyebileceğimi düşündüm. Ne de olsa gençken bu tür bir hareketi yapmak için yıllarca çok sıkı çalışmıştım. Ancak o gün yaklaşık 90 kilo olmalıydım ve bunu yapmak için çok ağırdım. Eğer on kilo daha hafif olsaydım, bunu sorunsuz bir şekilde yapabilirdim. Isınmadan bu atlayışa kalkışarak risk aldım ve aynısını yapmanızı tavsiye etmem.

 

BU İÇERİK İLK OLARAK GQ FRANCE WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İZLE
Serenay Sarıkaya GQ Global Creativity Awards Gala Gecesine Hazırlanıyor
İLGİLİ İÇERİKLER
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası