Bağırsak Florası Nasıl Düzelir Getty Images
Wellness

Bağırsak Florası Nasıl Düzelir: Sağlıklı Bir Sindirim Sistemi İçin Doğal Yollar ve Beslenme İpuçları!

Altı basit adımla bağırsak floranızı geliştirmeye çalışabilirsiniz. Uzun süredir ikinci beyin olarak tanımlanan ve etkisi tüm sağlığımız üstünde tahminimizden yüksek olan bu dengeyi korumak için yapabileceklerimiz basit fakat etkili.

Bağırsakların sağlığına dair şikayetimiz olsun ya da olmasın günlük alışkanlıklarımız dahilinde yapabileceklerimiz iyileşme adımları sağlayabilir. Geçici çözümler yerine 

Bağırsak bakterileri tam olarak nedir?

Bakteriler, mantarlar ve virüslerden oluşan canlılardır, toplu olarak bağırsak mikrobiyomunuzu oluşturur ve mide, bağırsaklar ve kolon dahil olmak üzere gastrointestinal sisteminizde ikamet ederek sizi en iyi durumda tutmak için hayati işlevleri düzenler.

Sağlıksız bir bağırsağın ipuçları:

Yetersiz iyi bakteri bu hassas dengeyi bozarak iltihaplanma ve hastalıkların önünü açabilir, zararlı mikroplar sağlığınıza etkileme fırsatını yakalayarak potansiyel olarak kilo dalgalanmalarına, uyku bozukluklarına, cilt sorunlarına ve kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi durumların riskinin artmasına neden olabilir.

Sağlıklı bağırsak bakterileri nasıl üretilir?

Pahalı probiyotik takviyelerine ihtiyacınız yok; bunun yerine klinik diyetisyen Nicole Hahn tarafından önerilen bu altı doğal stratejiyi tercih edin:

Lif açısından zengin gıdalar tüketin

Bağırsak floranızı beslemek ve iyi bakterilerin gelişmesi için elverişli bir ortam sağlamak için prebiyotik lif açısından zengin bitki bazlı gıdalara, tahıllara, baklagillere ve fasulyeye öncelik verin.

Şekeri azaltın

İşlenmiş gıdalarda yaygın olarak bulunan rafine şeker alımını en aza indirin, çünkü bağırsak mikrobiyota dengesini bozabilir, zararlı bakterilerin çoğalmasına neden olabilir ve şekerli yiyeceklere olan isteği artırabilir.

Fermente gıda tüketimine yönelin

Bağırsak sağlığını güçlendirmek ve zararlı mikropları savuşturmak için probiyotikler ve laktobasil bakterileriyle dolu lahana turşusu, kimchi, yoğurt ve kombucha'yı tercih edin.

Yeterince sıvı alın

Sindirimi kolaylaştırmak, bağırsak hareketlerini düzenlemek ve bağırsak sağlığını korumak için susuz kalmayın; bu, genel sağlığı desteklemek için basit ama etkili bir uygulamadır.

Stres seviyelerini yönetin

Stres bağırsak fonksiyonlarını olumsuz etkileyerek sindirim bozukluklarına ve faydalı bakteri seviyelerinde azalmaya yol açabileceğinden, farkındalık teknikleri, egzersiz ve rahatlama stratejileri yoluyla kronik stresi azaltın.

Uykuya öncelik verin

Optimal bağırsak dengesini desteklemek için  yeterli uykuyu sağlayın, çünkü yetersiz uyku bağırsak sağlığını bozarak uyku sorunları ve tehlikeye giren sindirim fonksiyonu kısır döngüsünü devam ettirebilir.

Bu içerik bilgilendirici amaçla yazılmıştır. Gıda tüketimi önerileri için mutlaka hekiminize danışın.

İZLE
Serenay Sarıkaya GQ Global Creativity Awards Gala Gecesine Hazırlanıyor
İLGİLİ İÇERİKLER
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası