İş arkadaşlarınızla nasıl başa çıkarsınız?
Business

İş arkadaşlarınızla nasıl başa çıkarsınız?

Düşmanı yenmenin ve idareyi ele almanın zamanı geldi. Kariyer basamaklarını masanızda oturarak tırmanın.
KİBİRLİ DELİKANLI

Üniversiteden yeni mezun olmuş ve çalışkan yapısıyla tank gibi ilerleyerek köşedeki masayı kapacağına inanan genç adam. Bu yolda ezerek geçtiği hiç kimse onun için sorun değil.

Karşı önlemler: Başta tehlikeli gibi görünse de zamanla durulur veya yok olur ama bunun için hafif bir müdahale gerekiyor. Onu ofisteki en yakın mayın tarlasına yönlendirip geri çekilin. Demand Media’dan Lisa McQuerrey bunun için, üstünlük içeren sözler dile getirmenin doğru olacağını anlatıyor: “Katkıların için teşekkürler ama ben bunu kendi yöntemimle yapacağım.” Gerekli durumlarda bu cümleyi tekrarlayarak onun yerini bilmesini sağlayın.

 

KÖSTEBEK

Fikirler para gibidir ve bu tipler onları çalıp zafere ulaşmayı iyi bilir. Toplantı sırasında sizin fikrinizi birazcık değiştirerek dile getirir veya daha da ileri giderek sizin hazırladığınız sunumu kendisininmiş gibi sunar.

Karşı önlemler: Sadece buna değecekse onunla çatışın. Eğer toplantı sırasında fikirlerinizi çalıyorsa bu hırsızlığa basit bir hazırcevapla karşılık vermek yeterli olacaktır. Ancak toptan hırsızlık söz konusuysa karşısında güçlü durmalısınız. Kariyer koçu Lisa Quast patronunuza somut kanıt sunmanızı öneriyor. “Ancak şikayetinizi dile getirirken mızmızlanmaktan ve parmakla göstermekten kaçının” diye de uyarıyor. Kazanana kadar durmayın!

 

İKİ TARAFLI AJAN

Üzücü bir gerçek ama çoğu ofiste arkadan vuran biri her zaman olur. Onları alt etmek için bütün savaş taktiklerine ihtiyacınız var.

Karşı önlemler: Yaşam ve kariyer koçu Dorothy Tannahill-Moran, dikkatsizce yapılan konuşmaları azaltmanızı tavsiye ediyor. İki yüzlü iş arkadaşınızla konuşmak zorunda kalacağınız durumlar içinse “yüzeysel ve geçiştiren cevaplar verme sanatını” öğrenmeniz gerektiğini vurguluyor. Her zaman yüzleşmeye hazır olun; arkadan vuran birini durdurmanın en garantili yolu, davranış bozukluğunu herkesin içinde yüzlerine vurmaktır. Bu durumla tekrar karşılaşmanız muhtemel ama her başarılı operasyondan sonra kendinizi bir kokteylle ödüllendirin.

 

MADALYALI KAHRAMAN

Aynı zamanda “altın çocuk” olarak da bilinen bu iş arkadaşınız asla hata yapmaz! Zaten her zaman olmamakla birlikte genelde patronla akrabadır ya da bir yakınlığı vardır. Fikirlerini sorgularsanız askeri mahkemede yargılanırsınız, o derece!

Karşı önlemler: Bazen kazanamayacağınız bir çatışma için kariyerinizi tehlikeye sokmaya değmez. Kabullenmesi zor ama patronla akraba olmadıklarını varsayarsak elinde ne olduğuna bakın ve eksik noktalarını bulmaya çalışın. Terapist ve kariyer koçu David S. Wilde, “Statükoyu bozmak zor hatta imkansız olabilir” uyarısında bulunuyor.

 

ESKİ TOPRAK

Madalyalarla dolu bir göğse ve patronu memnun etmeye yetecek kadar tecrübeye sahip. Görmüş geçirmiş biri ve kimseye güvenmiyor.

Karşı önlemler: Ofisin güvensiz elemanıyla bir etkileşim içinde bulunmak zorunda kalırsanız, kaçınılmaz itirazlarını öngörün ve kendini beğenmişliklerine oynayın. Dealing with People You Can’t Stand (Dayanamadığınız İnsanlarla Anlaşmak) kitabının ortak yazarlarından Dr. Rick Kirschner, onlara “Siz bu tarz bir durumda ne yapardınız?” gibi sorular sorarak gururlarını okşamanızı, kontrolün onların elinde olduğunu hissettirmeniz gerektiğini dile getiriyor.

İLGİLİ İÇERİKLER kariyer ofis
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası