Sosyal medya işinize mal olmasın

Sosyal medyadaki tüm varlığınızı iş yerinize de taşıyorsanız, kariyerinizi sağlama alacak birkaç küçük kuralı asla unutmamalısınız.

17 Temmuz 2012

Sosyal medya işinize mal olmasın

Foursquare'deki lokasyon paylaşımlarınız, Facebook'taki özel fotoğraflarınız, Twitter'da coşkuyla yazdıklarınız, kısaca sosyal medyadaki tüm varlığınız kurumsal platformda aleyhinizde delil olarak kullanılabilir. İş saatlerinde, kariyerinizi riske atmadan sosyal medyada vakit geçirmek için bu tavsiyelerimizi bir kenara not edin:

Her gittiğiniz yerde Foursquare'den check-in yapmayın

Aksi halde fazlaca uzayan öğle yemeklerini açıklamak için hiçbir bahaneniz olmayacak, "hastalandım" bahanesiyle sabah işe gelemediğinizde herkes dün geceki doğumgünü partisinde dağıttığınızı bilecek, tüm ofis arkadaşlarınız işten erken çıktığınızda devirdiğiniz margaritalardan bahsedecek. Değer mi hiç?

Her fotoğrafınızı hemen Facebook'ta paylaşmayın

Aksi halde bahsi geçen partide masaya fırlayıp pantolonunuzu indirdiğinizi kapıdaki güvenlikten, genel müdüre herkes öğrenecek. Muhtemelen sizden bile önce... Ayrıca özel hayatıyla iş hayatını ayırmayı başarabilmiş birkaç kişinin de başını yakacaksınız. Yapmayın.

Twitter'da gördüğünüz her bağlantıya tıklamayın

140 karakter kotasını tutturabilmek için kullanılan kısaltılmış internet bağlantıları başınızı yakabilir. "Cehennem sıcakları bunaltıyor" başlıklı habere ulaşmak için tıkladığınız bağlantı sizi bir anda ofisin porno sabıkalısı haline getirip cehennemin dibine gönderebilir. Elveda zam, elvede terfi, elveda parlak gelecek...

Tüm hesaplarınız için aynı şifreyi kullanmayın

Kabul edin, bunu siz de yapıyorsunuz ama unutmayın bu çok kötü bir fikir. Tüm hesaplarınızın kontrolünü siz ne olduğunu anlamadan kaybedebilirsiniz. Göz göre göre gelen bu felaketi engellemek elinizde.

Patronunuzla Facebook'tan arkadaş olmayın

Asla.

 

 


Çok İşliler

BUSINESS | Çok İşliler

Kurumsal Hayattaki Son 90 Günüm Nasıl Geçti?

BUSINESS | Kurumsal Hayattaki Son 90 Günüm Nasıl Geçti?

Markalardan Yeni Beklentimiz: Aktivizm

BUSINESS | Markalardan Yeni Beklentimiz: Aktivizm

Hoşgeldin Unicorn!

BUSINESS | Hoşgeldin Unicorn!

Yapay Zekanın Ele Geçiremeyeceği Meslekler Neler?

BUSINESS | Yapay Zekanın Ele Geçiremeyeceği Meslekler Neler?

Ofis Stili 101: Hangi Gömlekle Hangi Kravat Takılır?

STİL | Ofis Stili 101: Hangi Gömlekle Hangi Kravat Takılır?

Daha Fazla Göster