Centilmenler DVD Kulübü: Shaun of the Dead

Ölümün en komik hali ve haykırarak gülme garantili Simon Pegg eşliğinde zombilere karşı bir hayatta kalma mücadelesi...

28 Mart 2013

Centilmenler DVD Kulübü: Shaun of the Dead

Zombilerin Romero'nun tekelinden bir türlü çıkamadığı ve henüz vampirlerle rekabete girecek güce erişemediği yıllarda 'yaşayan ölüler'i yüksek doz İngiliz mizahıyla yoğurarak popüler kültürde yeni bir kapı aralayan bir 'ilk' Shaun of the Dead.

İngiltere’de Spaced adlı komedi klasiği ile tanınan Simon Pegg ve Edgar Wright’ın iş birliğinden çıkma 2004 tarihli yapım evlere şenlik bir romantik zombi komedisi.

KONUSU

Yaşamından hiç de memnun olmayan baş kahramanımız Shaun bu gidişe bir dur demek için hayatında bir devrim yapmaya karar verir; artık kendisini kimseye ezdirmeyecektir. O anda her hunhar komedideki gibi Murphy Yasaları devreye girer ve bu kararın ertesi gününde sokakları zombiler sarar. İlk başlarda olaylara akıl sır erdiremeyen ve ev arkadaşı Ed ile birlikte hayatına normal bir şekilde devam eden Shaun'ı sonradan büyük bir hayatta kalma mücadelesi beklemektedir: Hem kendisini hem sevdiklerini kurtarmak ve eski kız arkadaşını yeniden kazanmak...


NEDEN İZLEMELİ?

- Quentin Tarantino'nun listesinde "1992’den beri yapılan en iyi 20 film" arasında yer aldığı için.

- Yaşayan ölülerin babası George A. Romero'yu bile etkileyerek yönetmene Pegg ve Wright'a Land of the Dead'de zombi rolünde oynama teklifi götürttüğü için.

- “İngilizler nasıl komedi yapıyormuş?” sorusuna en güzel cevabı verdiği için.

- En ümitsiz ve trajik anlardan en büyük komedileri çıkaran hınzır senaryosu için.

- Türünün diğer örneklerine göre az bir bütçeyle kotarılmasına rağmen başarılı ve gerçekçi zombi makyajları için.


FİLME DAİR AZ BİLİNEN GERÇEKLER

- Filmde yer alan tüm haber spikerleri ve televizyon sunucuları kendilerini oynuyor.

- Filmdeki teknoloji marketinde kutularda yer alan her şey aslında sakız.

- Filmde zombileri canlandıranların çoğu Spaced'in hayran sitesi www.spaced-out.org.uk'e yapılan başvurularla seçilen dizi fanatikleri.

- Shaun ve Ed karakterlerinin arkadaşlığı Simon Pegg ve Nick Frost’un ev arkadaşı olarak yaşadıkları dönem üzerine kurulu.

- Yapım, aynı dönemde gösterime gireceği Dawn of the Dead ile isim (ve tabii ki zombi) benzerliğinden dolayı, filmin dağıtıcısının gazabına uğradı ve tam iki hafta sonra gösterime girdi.


UNUTULMAZ REPLİKBU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

- Zombieland

- Fido

- Hot Fuzz

- Braindead

- Night of the Comet

- Fright Night

Begüm Özdemir

centilmenlerdvdkulubu.tumblr.com