Centilmenler DVD Kulübü: The Crow

Monte Kristo Kontu'ndan bile daha büyük bir intikam için ölümden dönen bir adamın öyküsü: “Binalar yanar, insanlar ölür, ama gerçek aşklar asla ölmez.”

30 Kasım 2012

Centilmenler DVD Kulübü: The Crow

Ardından birbirinden başarısız üç devam filmi ve bir TV dizisi çekilse de nadir başyapıt 'ilk film'lerden biri The Crow... James O’Barr, tüm zamanların en çok satılan bağımsız siyah beyaz çizgi romanına hayat verirken, trajik bir trafik kazasında sarhoş sürücü kurbanı olan nişanlısı Bethany’den ve o sıralarda Detroit’te bir çiftin 20 dolarlık nişan yüzükleri için öldürülmesinden esinlenmişti. Hatta hikayesinde kullandığı karakterleri de kendi hayatından seçmişti. Geçirdiği sıkıntılı dönemde kendisini işine veren O’Barr, oldukça uzun bir süre içerisinde The Crow’u tamamladı ve yer yer Gotham ve Batman paralelliçizgi roman başarısının ardından 1994 yılında film hâline geldi.

Yönetmen koltuğunda Alex Proyas, başrolünde de Brandon Lee'nin yer aldığı The Crow, sinema tarihinde sıra dışı görselliği ve hikayesinin yanında sette yaşanan trajediyle de iz bıraktı. Brandon Lee çekimlerin bitmesine günler kala yanlış doldurulmuş bir silah yüzünden film setinde hayatını kaybetti. Ölüme neden olan Michael Masse, olaydan öylesine etkilendi ki bir yıl oyunculuğa ara verdi ve filmi asla izlemedi.

KONU
Müzisyen Eric Draven ve nişanlısı Shelly, evlenecekleri günden tam bir gece önce Top Dollar'ın başlarında bulunduğu bir serseri çetesi tarafından saldırıya uğrar ve katledilirler. Olaydan tam bir yıl sonra Eric’in mezarını bir karga ziyaret edecek ve tüm bu yaşananların intikamını almak için ölümden geri dönen Eric Draven’ın adeta bir simgesi olacaktır...

NEDEN İZLEMELİ?
- Dark City’nin ünlü yönetmeni Alex Proyas’ın ilk uzun metraj filmini görebilmek için.
- Sonuna kadar 90’lı yılları özleten kült filmlerden biri olduğu için
- Eric Draven karakterinin mi Brandon Lee’yi yoksa Brandon Lee’nin mi Eric Draven’ı unutulmaz yaptığına karar verebilmek için.
- Cure, Rage Against the Machine, Pantera gibi kült grupların da şarkılarının yer aldığı muhteşem soundtrack için.
- Senaryoyu beğenmeyerek Shelly rolünü oynamayı reddeden Cameron Diaz'ın neyi kaçırdığına tanık olmak için.
- Pek çok listede gelmiş geçmiş en iyi çizgi roman uyarlaması olarak gösterildiği için.

UNUTULMAZ REPLİK

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER
- The Invisible
- Sin City
- V For Vendetta
- Kill Bill
- Old Boy
- Watchmen
- The Count of Monte Cristo

Begüm Özdemir