Cheat meal yapılmalı mı
Fitness

"Cheat Meal" Nedir ve Sizin İçin İyi mi?

Cheat meals ve cheat days, Dwayne Johnson benzeri dağ gibi adamlar aracılığıyla toplumun geneline yayıldı - peki geri kalanımız için herhangi bir faydası var mı?

Cheat meal evrensel bir şey. Dwayne 'The Rock' Johnson ananaslı ve hindistan cevizli kreplerin tadını çıkarıyor; Chris Pratt kızarmış tavuk ve dondurmayla görünüyor; Ryan Reynolds New York'taki özel bir pizza restoranına gidiyor - fitness'a bağlılıklarıyla bilinen ünlüler cheat meal'lerini sosyal medyada paylaşmayı seviyor. Onların parıldayan şekerli keyif yemekleri, ne kadar ilişkilendirilebilir olduklarını, tıpkı geri kalanımız gibi onların da günaha nasıl yenik düştüklerini göstermenin hızlı bir yolu. Peki ama gerçekten cheat meal nedir ve arkasında hangi bilim yatar?

Cheat meal nedir?

Nuffield Health'te kişisel eğitim lideri olan Sam Quinn, bu terimin vücut geliştirme camiasında ortaya çıktığını söylüyor. Estetik görünümü elde etmek için çok kalorili diyetler uygularlardı, ancak genel sağlık için ve rejimlerini sürdürülebilir kılmak adına kendilerine daha fazla karbonhidrata izin verecekleri günlere ihtiyaç duyarlar.

Quinn, "Çok kısıtlı bir diyette, bir süre sonra hormonlar düşecek - psikolojik olarak bocalayacaksınız" diyor. "Rejim ilerlerken vücudunuz yağ depolarına tutunmaya çalıştığı için yağ kaybı da yavaşlar. Bu nedenle artan karbonhidratlar yağ kaybı sürecini başlatabilir ve psikolojik olarak daha iyi uyum sağlayabilirsiniz." Vücut geliştiriciler ve atletler bu yöntemi kullanır ve teknik terime refeed denir Cheat days ve cheat meals bir anlamda refeed'in yanlış tercümesi de denebilir.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dwayne Johnson (@therock)'in paylaştığı bir gönderi

Refeed vs. cheat meal

Matt Jones, West Ham United'ın Beslenme Müdürü ve Baller Performance'ın kurucu ortağı. Refeeds ile aniden canınızın istediği gibi yemeye başlamanın birbirinden oldukça farklı olduğunu söylüyor. Jones, "Refeeds, uzun bir kalori açığı yaşadıktan sonra kısa bir süre için özellikle karbonhidratlardan enerji alımında kasıtlı bir artış gerektirir, böylelikle sarf ettiğinizden daha az tüketmiş olursunuz" diyor. "Cheat öğünleri tipik olarak yüksek yağlı, aşırı lezzetli fast food yiyeceklerden oluşurken, refeed günlerinde belirli miktarlarda karbonhidrat kullanılır. Bu ikisi birbirine karıştırılmamalı."

Sosyal medyada gördüğümüz öğünlerin çoğu neredeyse kesinlikle dikkatle yönetilen öğünler ve göründükleri gibi spontane bir kalori cümbüşü değil. Kaslarıyla ünlü bir adam vanilyalı dondurma tepeciği üzerinde üç katlı çizburgerini sergilerken görmediğimiz şey, yediklerinin geri kalanı ve egzersiz programı.

Quinn, "The Rock gibi birine bakacak olursanız: o devasa bir adam ve egzersiz sonuçları çok büyük, bu nedenle haftanın geri kalanında ne yediği kontrol ediliyor" diye ekliyor. "Bir ünlü için buna ara vermek ve cheat meal yemek çok cazip ve kontrollü olur." Quinn, zorlu bir egzersiz rejimi olan biri için cheat meal'ın uzun vadede yolda kalmalarına yardımcı olabileceğini vurguluyor.

Westend61

Cheat meals ve cheat days'in faydaları var mı?

Jones, bir sporcunun egzersiz rejimi ile bir sporcunun hedefleri doğrultusunda çalışmayan bizler için faydaları konusunda şüpheci. "Bir diyette 'hile yapma' dürtüsü, genellikle normalde tükettiğiniz gıdalar ve sıvılar konusunda çok katı veya kısıtlayıcı olmanın bir sonucu olur. Bu gereksiz kısıtlama, sınırlı bir kaynak olan ve hafta sonunda tükenen iradeye dayanır" diyor Jones. "Örnek olarak, hafta boyunca her gün tek bir kurabiye yemek hoş karşılanmazken, cheat meal olarak gerekçelendirilen bir paket dolusu kurabiye yemek kabul görüyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, cheat meals yeme bozukluklarıyla ilişkilendirilebiliyor."

Cheat meal kültünün tehlikesi de burada yatıyor. Planlı bir karbonhidrat 'yeniden beslenmesinden' farklı olarak, iyi ve kötü yiyecekler dünyasını ima ediyor, bu da beraberinde bütün bir suçluluk, hoşgörü, ödül ve ceza psikolojisini getiriyor - ve yeme şeklimizle çok sağlıksız bir ilişki geliştirmemize izin verebilir hale geliyor.

Abigail Green, Nuffield'da Sam Quinn ile birlikte sağlık ve esenlik fizyoloğu olarak çalışıyor. Müşterilerinin çoğu, egzersiz yapmayan ancak kilolarını veya kolesterollerini yönetmek ya da daha iyi bir uyku elde etmek isteyen yoğun finans sektörü çalışanları.

Uzman, cheat günlerini tavsiye etmeme eğiliminde. "Bence yemek sadece besinsel değil, psikolojik ve sosyal bir şey, bu nedenle her öğünde keyif aldığınız bir şey olmasını tavsiye ederim. Aksi takdirde duygusal olarak doymuş hissetmezsiniz ve bu da daha sonra tıkınmalarla sonuçlanabilir."

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Chris Hemsworth (@chrishemsworth)'in paylaştığı bir gönderi

Her şey ölçülü

Yiyeceklerinizi bir hafta yerine 24 saatlik bir zaman dilimi içinde düşünmenizi ve aşırı uçlar arasında gidip gelmek yerine canınız çektiğinde daha az sağlıklı yiyecekleri artırmanızı tavsiye ediyor - hafta ortasında çok dikkatli yemek yemeye ve hafta sonları dağıtmaya gerek yok. Green, "Canınız Oreo istiyorsa, Oreo yiyin - ama belki yoğurt, meyve ve fındık ekleyin, böylece sağlıklı yağlar, lif ve vitaminler de almış olursunuz" diyor.

Sosyal medyadaki pek çok şey gibi, cheat meal'ler de herhangi bir bağlam ya da açıklama olmaksızın akışınıza düşüyor. Doğru kişiler için, dikkatlice planlanır ve bir egzersiz planına eklenirse, bir düğün veya tatil hedefine doğru ilerlemeye yardımcı olabilirler. Diğerleri içinse gıda ile sağlıksız bir ilişkiye yol açabilir, sürdürülemez saflık ve kendini şımartmaya yönelik suçlu dalışlar arasında gidip gelebilir. Jones'un dediği gibi, "Hafta sonu daha fazla yemek, uygun şekilde hesaplanırsa kesinlikle iyi, ancak cheat kültürü gıda ile uzun vadeli ilişkinize zarar verebilir."

Bu içerik BRITISH GQ websitesinde yayınlanmıştır.

İZLE
Murat Bür’le Wellness’a Giriş
İLGİLİ İÇERİKLER fitness sağlık Wellness
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası