Bir Salgın Sırasında Nasıl Sarılılır?
DAHASI+

Bir Salgın Sırasında Nasıl Sarılılır?

Hepimizin özlediği bir şey var… O da sevdiklerimize sarılmak. Gelin salgın döneminde nasıl sarılabileceğimizi birlikte öğrenelim.

Sosyal medyada ya da haber kanallarında plastik bir perde üzerinden sarılan insanları mutlaka görmüşsünüzdür. Yaşadığımız pandemi döneminde en büyük eksiklerimizden ve özlemlerimizden biri sevdiklerimize sarılmak. Stanford Üniversitesi'nden psikoloji profesörü Johannes Eichstaedt'a göre sarılmak insanı bir duygudan çok daha fazlası, gerçekten de sarılmaya ihtiyacımız var. Dokunmak ve fiziksel sevgi, endişe duyduğunuz zamanlarda vücudunuza zararlı stres hormonlarını salan sinir sistemimizi sakinleştirerek stresi azaltabiliyor. Peki bu dönemde güvenli bir şekilde nasıl sarılabiliriz? Virginia Tech'den bulaşıcı hastalık uzmanı Linsey Marr'a kulak verin. 

Dikkat Etmeniz Gerekenler

1- Yüz Yüze Sarılmayın

Bu pozisyon dikkat etmeniz gereken yöntemlerin başında geliyor. Sarılacağınız kişinin boyu size göre kısa kalabilir ama normal bir şekilde sarılmaya kalkarsanız siz karşınızdaki kişiye göre boyunuzu ayarlamaya çalışacaksınız ve yüksek riskli bir duruma geleceksiniz.

2-Yanaklarınız Aynı Yöne Bakacak Şekilde Sarılmayın

Diğer riskli pozisyonlardan biri de bu yöntem. Bu şekilde sarılmaya kalkarsanız, birbirinizin solunum bölgesine girmiş olacaksınız.

 

Sarılma Yöntemleri

1-Maske Takarak Ters Yönlere Doğru Sarılma

Bu yöntem sizi yüksek riskli durumdan normal seviyeye getirebilir ama dikkati elden bırakmamalısınız. Öncelikle başınızın farklı yönlere baktığından emin olun ve bu sarılma yönteminde mutlaka maske takın.

2-Çocuklarınızı Arkadan Sarılın

Çocuklarınızın başının arkasından öpebilir, aynı şekilde ters bir şekilde onlara sarılabilirsiniz. Ancak çocuklarınızın boy seviyesine inmemeye dikkat edin. Mümkün olduğunda kendi boy seviyenizde kalmaya dikkat edin.

3-Çocuklarınız Bel Bölgenize Sarılabilir

Eğer çocuklarınız size sarılmak istiyorsa maske takarak bel bölgenize gelecek şekilde sarılmasına izin verebilirsiniz. Ancak diğer madde de olduğu gibi onların boy seviyesine inmemeye dikkat edin.

Bu dönemde sarılmak insanı duygularınızı yeniden hissetmek için oldukça önemli bir yöntem. Ancak hem kendi sağlınız hem de karşınızdaki insanın sağlığı için belirttiğimiz yöntemleri aklınızdan çıkarmayın.

 

 

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası