Doğa ve Canlılar için Gerçekleşen adidas Bozcaada Yarı Maratonu Sona Erdi
DAHASI+

Doğa ve Canlılar için Gerçekleşen adidas Bozcaada Yarı Maratonu Sona Erdi

Çevre mesajlarıyla bu yıl ilk kez adidas sponsorluğunda koşulan adidas Bozcaada Yarı Maratonu, 1200 sporcunun katılımıyla gerçekleşti.

Bu yıl çevre ve sürdürebilirlik temasıyla gerçekleşen adidas Bozcaada Yarı Maratonu tamamlandı. Çevre mesajları ve #recoderunning sloganıyla bu yıl ilk kez adidas sponsorluğunda koşulan maraton 18-19 Mayıs’ta iki güne yayılan etkinliklerle gerçekleşti. Koşuculardan ilham alarak tasarladığı Ultraboost 19 için hazırlanan ‘Recode Running’ kampanyasını da vurgulayarak “recode” temasını bu yıl Bozcaada’da da kullanan adidas, sürdürebilirlik anlayışıyla yarışı yeniden yorumladı.

 

Türkiye’nin çeşitli çevrelerinden 1200 sporcunun katıldığı maraton, gerçekleşen etkinliklerle birlikte festival havasında geçti. Sporun her dalını sahiplenen bir anlayışla yola çıkan adidas, geçtiğimiz hafta iki Türk takımının yer aldığı Euroleague Final Four karşılaşmalarını da Bozcaada Meydanı’nda yayınladı.

Bozcaada’nın kendine özgü coğrafyasında zorlu parkurlarda gerçekeşen organizasyon 21K ve 10K olmak üzere iki farklı kategoride koşuldu. adidas Runners koçlarının öncülüğünde yapılan ısınma çalışmalarından sonra saat 11.00’de ilk olarak 21K yarı maratonunun başlangıç startı verildi. 10K maratonu ise ilk kategoriden 15 dakika sonra başladı. Yarış sonunda dereceye giren sporcular ödüllerini Bozcaada Meydanı’nda düzenlenen törenle aldılar.

19-05/24/adidas_bozcaada-86.JPG

 

Bozcaada’nın doğal güzellikleriyle eşşiz parkur

Bozcaada’nın doğal güzelliklerinin içerisinde gerçekleşen maratonun 21K koşusu Bozcaada Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak Tekirbahçe yönüne doğru devam etti. Sırasıyla Akvaryum Koyu, Mermer Burnu, Güvercin Koyu ve Ayazma Plajı istikametinde benzersiz bir manzara eşliğinde süren yarış yine başladığı gibi Bozcada Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi. Diğer kategori olan 10K koşusu ise Bozcaada Cumhuriyet Meydanı’ndan start alarak Akvaryum Koyu’na varmadan geri dönülerek yine Cumhuriyet Meydanı’nda finişe varıldı.

19-05/24/adidas-bozcaada-yari-maraton-gorselleri1.jpg

 

“Dünyamız için Geleceği Şekillendir”

Doğa ve canlılara duyarlı bir marka olarak adından her zaman söz ettiren adidas, global çapta Parley iş birliğiyle okyanusları plastiklerden arındırmaya yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. “Dünyamız için Geleceği Şekillendir” yaklaşımını her daim kullanan adidas bu geleneği Bozcaada Yarı Maratonu’na da taşıdı. Plastik toplama etkinlikleriyle dikkat çeken adidas insanları doğa ve canlılara saygıya davet etti.

 

Doğa ve Canlılara Saygı

Bozcaada Yarı Maratonu’nda her koşucu için bir fidan dikilmesini sağlayan adidas, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda adidas çalışanlarının ve adidas Runners ekibinin katılımıyla fidan dikimini gerçekleştirdi. Aynı zamanda canlılara saygı temasıyla yola çıkan adidas Bozcaada’daki havyan barınağına da bağışta bulundu.

19-05/24/cnk_0403.JPG

 

Çevre kirliliğine dikkat çeken çarpıcı eser

Yarış boyunca kullanılan plastikler ve çöpler, yarış sonunda çevre sorunlarına ve geri dönüşümün önemine dikkat çekmek için Bozcaada’lı sanatçı Rıfat Koçak’ın aracılığıyla kalıcı bir esere dönüştürüldü. Araba parçalarından faydalanılarak yapılan balık şeklindeki eser, gövdesinde barındırdığı plastik şişelerle deniz canlılarının günümüzdeki problemlerine ışık tuttu.

19-05/24/cnk_0437.JPG

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası