İlişkilerde En Çok Neleri Önemsiyoruz? | GQ Podcasts: Kim Tam Bana Göre?
DAHASI+

İlişkilerde En Çok Neleri Önemsiyoruz? | GQ Podcasts: Kim Tam Bana Göre?

"Kim Tam Bana Göre ?" podcastinin üçüncü bölümü yayında! Özgür Uysal’ın moderatörlüğünde Alara Kap, Talha Beşir ve Yasemin Yapanar ilişkileri, ihtiyaçları, aradıkları ve aramadıklarını OkCupid'in verileriyle masaya yatırdı. İlişki terapisti Darina Cücülayef’in de konuk olduğu serimizin üçüncü bölümünde "İlişkilerde en çok neleri önemsiyoruz?" konuşuldu.

Bir ilişki içindeyken önceliklendirdiğiniz şeyler değişebiliyor. Peki en çok neyi önemsiyoruz? Bu bölümde ailelerden, fiziksel ve duygusal bağlardan, kadının ve erkeğin ilişkideki beklentisinden ve özel günlerde alınan hediyelerden bahsedildi. Bu bölümde Özgür editörlerimize ve bu bölümün konuğu olan ilişki terapisti Darina Cücülayef’e bazı sorular sordu:

-Ailenin partnerinle ilgili fikri senin için önemli midir?

-Erken kalkmak senin için önemli midir? 

-İlişkide beklentileri olan biri misin? 

-Beklentilerinden dolayı karşındakine baskı kurar mısın?

-Beklentiler gerçekten tıpkı şarkılardaki gibi üzer mi?

-Hangi beklenti bir ilişkinin uzun sürebilmesi için pozitif bir etki yaratır veya hangileri negatif sonuçlara yol açabilir?

-İlişkilerden neler bekliyoruz?

-Tanımadığınız biri ya da potansiyel partnerler hakkında sahip olduğumuz beklentiler ilişkide olmamızı zorlaştırıyor mu? 

-Beklentilerimiz olduğu zaman daha mı zor ilişkiye giriyoruz yoksa bu standartlarımızı belirlememizi ve istediğimiz ilişkiye sahip mi olmamızı sağlıyor ?

-Hediye beklentilerinizden biri midir ?

-Duygularını paylaşmak bir ilişkide ne kadar önemli ve duygularını paylaşamayan insanlara ne tavsiye edebiliriz? 

-Duygularını anlatan biri misin?

Bu sorulara cevap ararken OkCupid datalarından yararlandığımız gibi bu bölümde profesyonel bir görüşe de danıştık; ilişki terapisti Darina yukarıdaki sorulardan bazılarının temellerini anlattı. Mesela hediye beklentilerinin altında yatan temel sebebin aslında kişinin partneri tarafından düşünüldüğünü hissetmekle ilgili olduğunu söyledi. 

OkCupid algoritmasına göre kadınlar partnerlerinin erken kalkmasını daha çok önemsiyor. Editörlerimizden Alara erken kalkmayı tercih edenlerden olduğunu belirtirken Yasemin ''Sabah yalnızlığımı çok seviyorum'' dedi. Talha'ya göre ise partnerinin erken kalkmasından daha çok çalışkan olması ön planda. 

İlişkiden beklentiniz nedir sorusuna Alara’dan ‘sadakat ve beni aldatmaması’, Yasemin’den ‘iletişim’, Talha’dan ‘mutluluk’, Özgür’den ise ‘açık fikirli olması’ cevapları geldi. İlişkilerdeki genel beklenti durumunu ise Darina şu şekilde açıkladı: ''Beklenti ilişkiyle alakalı olduğu zaman bence çok olağan. Karşındakini değiştirmeye dair bir beklentin varsa bu karşındaki insanla alakalı olduğu için gerçekleşmeyebilir. O zaman o kişiye müdahale etmeye başlarsın. Bazı ilişki dinamiklerinde bu tavır karşıdakinin hoşuna gidebilir ama bazı partnerler bunu istemeyebilir. Dolayısıyla bence önemli olan ilişki içerisinde nasıl iletişim kurabildiğin ve o kişiye ulaşıp ulaşamadığınla alakalı.’' 


Diğer soruların cevaplarını, editörlerimizin kendi deneyimlerini ve ilişki terapisti Darina Cücülayef’in yorumlarını dinlemek isterseniz "Kim Tam Bana Göre?" podcastinin üçüncü bölümü "İlişkilerde en çok neleri önemsiyoruz?"buradan ulaşabilirsiniz.

OkCupid'e buradan katılabilirsiniz.

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası