Maceraperest Nedir Nasıl Olunur?
DAHASI+

Maceraperest Nedir Nasıl Olunur?

GQ Türkiye editörlerinden Barkın Özdemir, yeni yazısında Maceraperest olmanın püf noktalarını anlatıyor.

Yaşam düzeninin gitgide tekdüze olduğu bu zamanda, maceperestik ayrı bir önem kazanıyor. Maceraperest olmak sadece yüksek bir dağdan atlamak ya da hayatı tehlikesi olan aktiviteler yapmak değildir, hayatın her noktasında farklı deneyimlere açık olmaktır. Maceraperestlik, her daim yeni hayaller kurup bu hayallerin arkadasından gitmeyi amaçlayan bir yaşam stilidir.

 

Meraklı ol!

Yoktan var etmek tanımı maceraperestlar için çok doğru bir terimdir, sıradan bir akşam yemeği bile bir anda çok farklı bir aktiviteye dönüşebilir. Etrafını gözlemle, onların iç dünyasını tahmin etmeye çalış... Karşına yeni kapıları açan, o ilk adımı sen at. Tecrübe edenler bilir, Londra demek sıra demektir, bir barda uzunca bir sırada beklerken arkamdaki kız ile konuşmaya başladım ve sonrasında sevgili olmuştuk. Evet, sıkıcı bir bar sırası bile ilginç aşk hikayelerine dönüşebiliyor.

Mesela, ilk adım niyetine: Bu hafta sonu dışarıdaki ilk akşam yemeğinde yakınındaki kişilerle konuşmayı dene, üstündekileri çok beğendiğini veya hangi yemeği tavsiye edecekleri sorabilirsin. Karşındaki cevaplarken sana da bir soruyu yöneltiyorsa bu sohbet sonrası yeni bir arkadaş edinebilir hatta belki de akşam yemeği sonrası farklı bir mekana geçebilirsin.

 

Bir şeyleri değiştir

En son hayatında ne değiştirdin, değişiklik aslında nitekim bir tazelemek, tazelenmektir.. Telefonun arka planını değiştirmekten tut yıllardır çalıştığın işini değiştirmeye kadar ilerleyebilir. Önce küçük adımlar at, bara gittiğinde farklı kokteyller dene veya senin için farklı olan bir müzik tarzı konsere git. New York’ta yaşarken eski kız arkadaşımla her hafta aynı jazz kulübüne gidiyorduk, bir hafta internetten okuduğum Harlem’in ucundaki jazz bara gitmeye karar verdik. Meğersem, dünyanın en iyi blues jazz barını keşfetmişiz.

Mesela, ilk adım niyetine: Daha önce hiç denemediğin bir ülkenin mutfağına bir şans verebilirsin. Etiyopya mutfağını denedin mi, tavsiye ederim, şaşırtıcı bir tecrübe. Bu arada, çatal bıçak kullanılmıyor.

 

Hedef belirle ama risklerini de fark et.

Hepimizin hedefleri hayalleri var, hatta bazılarını gerçekten çok arzulasak da yapmaktan hep kaçıyoruz. Bir kağıdın ortasına bir çizgi çek, üst tarafa hayallerini yaz, alt tarafa da bu hayalini gerçekleştirsen neler kaybedeceğini yaz. Aslında bazılarını gerçekleştirmenin bir hayli kolay olduğunu fark edeceksin. İlk önce az kayıplardan başla, devamında daha fazla risk almaya başlayacaksın. Okula ara verip, dunya turuna çıkmaya karar verdiğimde  ut yöntemle kayıplarımı tek tek incelemek gitmem için kuvvetli bir kamçı olmuştu.

Mesela, ilk adım niyetine: Kariyerini düşünebilirsin, eğer işini değiştirmek istersen ne kaybedersin ne kazanırsın bir değerlendir. Sonuç odaklı düşünmek zorunda değilsin amaç sadece beyin sporu.

 

Yola tek başına çık

Günlük hayatımızda aktivitelerimizin çoğunu hep birileri ile birlikte yapıyoruz. Öncelikle tek başına seyahat et, yeni insanlarla tanışmayı öğren. 1.5 yıllık backpacking maceramda yüzlerce arkadaş biriktirmemin en büyük sebebi yola tek başıma çıkmaktı. Birisi ile çıksaydım, yol boyunca insanlarla yine tanışacaktım ama genelde yol arkadaşıma odaklanıp, etrafımdaki fırsatları kaçıracaktım. 

Mesela, ilk adım niyetine: Konuşabileceğin bir yabancı dil ile sıcak kültürlerin olduğu ülke tercih et ve tek başına haftasonu kaçabileceğin bir yere bilet al.

 

İlham al, ilham ver!

Gerçek olaylara dayalı kitaplar, filmler izle. Küçücük bir ittirme bile seni çok farklı noktalara getirebilir. Özellikle uçak ve tren yolculuklarinda macera filmleri izle, belki şu an işe gidiyorsun ama gideceğin rota ofisin yerine hayalini kurduğun o destinasyon olabilirdi lafını unutma. En son gurur duyduğun olayları yakın arkadaşlarınla paylaş, iyi hissettirecek.

Mesela, ilk adım niyetine: Son zamanlarda seni etkileyen ve bir şeyler yapma içgüdüsünü uyandıran bir kitabi arkadaşlarına hediye et.

 

Erteleme, ertelediğinde sonuçları fark et

Korona aslında hepimize çok guzel bir ders verdi. Korona oncesi hayalleri ertelemeyenler evlerinde pişmanlıklarına değil, zamanında yaptıkları güzel tecrübeleri hatırlayıp şükür ettiler, diğerlersiyse eski normaldeki yapabilecekleri bir ton şey hakkında pişmanlık duydular.

Mesela, ilk adım niyetine: Geçen sene hayal ettiklerinle, sene sonunda gerçekte olanları bir kağıda yaz ve karşılaştır.

 

Neden olmasın?

Neden böyle bir sey yaparım, bu akıllıca değil gibi negatif sorgular yerine, ne kaybederim ki gibi pozitif cümleleri kullanmaya başla, yeni tekliflere açık ol, spontane olmanın keyfini çıkarmaya bak. Bazen andan zevk almak için bardağın dolu tarafına bakmak gerek. Şuan burda olmasaydın, evde koltuğunda sıkılmış bir sekilde oturacağın anı düşün. Geriye baktığımda hayatımdaki bütün çılgon kararları neden olmasın diyerek yaptım. Kolombiya’yı gezerken hostelde yeni tanıştığım grubun gece gece Pablo Escobar'ın mezarına gitme teklifini duyunca aklımdan geçen tek bir cümle vardı, neden olmasın?

Mesela, ilk adım niyetine: Aldığın o çılgın teklifi, bir daha düşün ve kendine “neden olmasın” sorusunu sor.

 

Etrafındaki katillerinden kurtul!

Katil deyince sadece fiziksel olarak düşünmemiz gerekmiyor, yeni bir hayal kurarken bunu yok etmeye çalışan kişiler her zaman etrafımızda oluyor, buna en yakınımızdakiler de dahi. Bu kişileri tespit edip, fikirleri çok bahsetmemek gerek. Maceralarımın yükselişte olduğu zamanlarda, en yakın arkadaşımın hep engel koymaya çalıştığını farkettim ve bundan kesin emin olduktan sonra başlarda zor da olsa hayatımdan çıkardım, çok da doğru bir karardı. Sizin hayallerinizi öldürecek arkadaşlar yerine size yeni hayaller kurgulatacak arkadaşlara ihtiyacınız var.

Mesela, ilk adım niyetine: Yeni fikirlerle geldiğin zaman arkadaşlarının tepkilerini incele. Gerçekçi olmak ile negatif olmak arasında bir fark var. Hemen karar vermeye gerek yok ama hep negatif yaklaşan o kişiyle arana biraz mesafe koy.

 

Yıldızları hedefle ki bulutlara ulaşasın!

Uç hedeflerin olsun. Bazen inanması güç olsa da, o noktaya ulaşmak için elinden geleni yap ve kendini asla küçümseme. Üniversite yıllarımda lise kampında mentörlük yaptığım 3 ay boyunca haftanın 7 günü deliler gibi çalışıyordum ve emeklerimin karşılığını almak için kendimi dünyada gidebileceğim en uç noktada hayal ediyordum. Hedefim Yeni Zelanda’ya  seyahat etmekti ama yapamadım, onun yerine daha uygun uçak fiyatları ve kalacak yerim olan Avustralya gittim. Yine de hiç fena değil ama eminim ki Yeni Zelanda’yı kendime hedef koymasaydım, Avustralya’ya ulaşamazdım.

Mesela, ilk adım niyetine: İdeal kilonu hedeflemek yerine, vücudunun olabilecek en iyi halini hedefle ve bunu hayal ederek çalış. Sonuç en kötü ihtimalle ideal kilon olacak.

İZLE
TRAVEL by VOGUE & GQ
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası