Siesta Yapmanın Bilmediğiniz 3 Faydası
DAHASI+

Siesta Yapmanın Bilmediğiniz 3 Faydası

Siestanın dünyadaki en iyi şey olduğunu bilmek için daha fazla nedene ihtiyacınız varsa diye buradayız.

Hepimiz biliyoruz ki siestanın faydaları saymakla bitmez; rahatlamamıza, öğleden sonra çalışmaya devam etmek zorundaysak üretkenliğimizi geri kazanmamıza yardımcı olur ve hatta ruh halimizi iyileştirir. 40 dakika uyuduktan sonra kim kendini biraz daha iyi hissetmez ki?

Ancak bazı faydalarını bilmiyor olabilirsiniz. Psikolog Mark Travers'a göre, uyuklamanın sadece iş yerinde daha iyi performans göstermemize değil, aynı zamanda daha iyi bir ruh sağlığına sahip olmamıza ve daha mutlu olmamıza yardımcı olabilecek üç faydası vardır. Üstelik sadece kendimizi daha dinlenmiş hissettiğimiz için değil.

Uzmanlar, öğleden sonra 30 ila 60 dakika uyumanın "uyku yoksunluğunun neden olduğu bilişsel eksiklikleri" gidermeye yardımcı olabileceğini söylüyor. Yani, örneğin kendinizi yorgun hissediyorsanız ve hafızanız zayıflamışsa, sadece yarım saatlik bir şekerleme beyninizin kendini toparlaması ve yüzde 100 işlevine geri dönmesi için yeterli olabilir. Ama hepsi bu kadar değil.

Uyuklamak öğrenme sürecimizi iyileştirmek için de iyidir. Anne babanızın sınavlardan önce size bütün gece ders çalışmak yerine iyi bir uyku çekmenizi söylediklerini hatırlıyor musunuz? Haklıydılar. Araştırmalara göre, "uyku güçlü nöral bağlantıların korunmasını kolaylaştırıyor" ve bu da "ertesi gün yeni öğrenimler için daha fazla alan" yaratıyor.

Son olarak ve en şaşırtıcı olanı, öğleden sonra birkaç dakika uyumak duyguların işlenmesine de yardımcı oluyor. Bu durum hem çocuklarla hem de genç yetişkin deneklerle yapılan bir çalışmada tespit edilmiş ve denekler yeterince uyumadıklarında daha olumsuz duygulara kapıldıklarını belirtmişlerdir.

Yani yeterince uyumanın üretkenlikten çok daha fazlası üzerinde etkisi vardır. Duyguları doğru bir şekilde işlemek, iyi yaşayabilmek ve mutlu olabilmek için çok önemlidir ve uyku eksikliği bunu imkansız hale getirebilir. Bununla birlikte, eğer kestirecekseniz, en iyisi uzmanların tavsiyesine uymak ve asla bir saatten fazla kestirmemektir. Bu fazlasıyla yeterli olacak, gece uykunuzu da olumsuz etkilemeyecektir.

GQ İSPANYA

İLGİLİ İÇERİKLER siesta uyku
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası