Sinema Dünyasının Geleceği: A24
DAHASI+

Sinema Dünyasının Geleceği: A24

Son zamanlarda oldukça başarılı işlere imza atan yapım şirketi A24’ü mercek altına alıyoruz.

Son zamanlarda Netflix, HBO ve Amazon gibi platformların her hafta güncellenen yapımlarıyla karşılaşıyoruz. Televizyon dünyasının daha da büyüdüğü bu günlerde, sinemanın geleceği ise büyük bir tartışma konusuna dönüştü. Ancak yakın zamanda bu durum değişebilir. Çünkü yapım şirketi A24 yavaş yavaş sinema dünyasına ağırlığını koymaya başladı.

Dünyaca ünlü film distribütörlerinin aksine Los Angeles’ta değil de New York’ta David Fenkel, John Hodges ve Daniel Katz’ın önderliğinde kurulan A24, 2012’den beri her yıl adından daha da söz ettiriyor. Diğer yapım şirketlerinden kendini ayıran ve bağımsız bir distribütöre dönüşen A24, ilk olarak Spring Breaks, The Bling Ring, The Spectacular Now ve  A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III gibi yapımlarıyla Hollywood’un dikkatini çekti. Bu başarısının yanına bir de sosyal medyanın gücünü eklemeyi başaran yapım şirketi, reklam şirketlerine milyon dolarlar ödemek yerine filmlerine daha çok odaklanabildi. Yıllar geçtikçe sadece izleyenleri değil Hollywood’un en ünlü aktör ve aktrislerini de etkilemeyi başaran A24, sırasıyla Scarlett Johansson, Robert Pattinson, Mahershala Ali,Oscar Isaac, Alicia Vikander, Nicole Kidman, Colin Farrell, Rachel Weisz, Willem Dafoe, Timothée Chalamet ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz isimleri kendi çatısı altında toplamayı başardı. 

 

2015 yılına kadar bağımsız yapımlarıyla oldukça iyi işlere imza atan A24, Room ve Ex Machina filmiyle Akademi’nin de dikkatini çekmeyi başardı. O yıldan sonra ise 2016’da Moonlight filmiyle En İyi Film Oscar’ını kazanan A24, artık Hollywood’un dev yapım şirketleriyle yarışmaya başladı. Kendi filmlerinde hasılat ve gişenin yanı sıra kalite ve sinemanın geleceğine de önem veren A24, şu zamana kadar birçok özelliğiyle övgü toplamayı başardı. Öncelikle Yorgos Lanthimos, Safdie Kardeşler, Greta Gerwig, Barry Jenkins, Gaspar Noé, Ari Aster ve Alex Garland gibi genç yönetmenlere şans veren yapım şirketi, film kurgusuyla ve hikayeleriyle de doğru bir seçim yaptığını kurulduğu günden beri kanıtladı. Sadece bu yıl Uncut Gems, The Lighthouse, The Farewell, Midsommar ve The Last Black Man in San Francisco gibi başarılı filmler ortaya koyan A24’ün bu başarısının devam etmesini ve daha nice filmler izlemeyi umuyoruz.

A24’ün tüm filmlerinin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

A24 önderliğinde Mayıs ayında vizyona girecek fantastik film The Green Knight’ın ilk fragmanına da aşağıda bulabilirsiniz. 

İZLE
Kara mı Kara Komik mi Komik?
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası