Su Şişkinliği Nedir ve Nasıl Önlenir?
DAHASI+

Su Şişkinliği Nedir ve Nasıl Önlenir?

Şişkinlik mi hissediyorsunuz? Biraz su toplamış olabilirsiniz.

Eğer ağır bir yemekten sonra şişmiş karnınıza bakıp korktuysanız, yalnız değilsiniz. Stres yapmayın -  gerçek kilo alımından ziyade su şişkinliği yaşıyor olabilirsiniz. Su sebebiyle kilo alımı dehidrasyon, yüksek sodyumlu diyetler, yaşam tarzı alışkanlıkları veya altta yatan sağlık koşullarından kaynaklanabilir. Bu, tartıda dalgalanmalara neden olabilen oldukça yaygın bir durum. Devam etmeden önce, su kilosunun kendi başına kötü bir şey olmadığını belirtelim. Vücudumuz, hayatta kalma mekanizması olarak tükeniyormuş gibi hissettiğinde su tutmaya başlar.

The Yoga House Ortağı Priyank Singhvi. "Vücudumuzun %60-70'i sudan oluşur. Bununla birlikte, hidrasyon seviyelerinde bir dengesizlik olduğunda, vücut su tutma eğilimindedir. Bu su tutma, uzuvlarda şişme, şişkinlik ve kilo dalgalanmaları olarak ortaya çıkar," diye açıklıyor

Vücudunuzda su tutulmasını azaltmak için diyet tercihlerimizi iyileştirebilir, gün boyunca sıvı aldığınızdan emin olabilir ve ayrıca Yoga ve Ayurveda gibi disiplinlere başvurabilirsiniz. Singhvi, "Yoga ve Ayurveda gibi geleneksel sistemlerimiz, sıvı tutulmasını etkili bir şekilde hafifletmek ve lenfatik sistemin işlevselliğini artırmak için doğal yollar sunuyor" diyor.

Su şişliğini önlemenin yağ kaybı yolculuğunuz üzerinde herhangi bir etkisi olmasa da, daha az şişkin ve daha enerjik hissetmenize yardımcı olabilir. Singhvi ile konuştuk ve fazla su ağırlığını kaybetmenin ve su tutulumunu güvenli bir şekilde azaltmanın birkaç yolunu listeledik.

Su şişkinliği nedir ve nasıl önlenir?

Bu içerik GQ HİNDİSTAN websitesinde yayınlanmıştır. 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası