Uyuyamıyorsan, Yalnız Değilsin
DAHASI+

Uyuyamıyorsan, Yalnız Değilsin

Pandemi ile birlikte uyku düzeniniz mi bozuldu? Koronasomnia adı verilen problemi yaşıyor olabilirsiniz…

Coronavirüs salgını nedeniyle rutinlerimiz ve alışkanlıklarımız değişmeye devam ediyor. Bu devam eden değişim ve belirsizlik ortamı bizi endişeye sürüklüyor ve stres seviyemiz neredeyse düzenli olarak artıyor. Artan stres ve kaygı ise uyku problemlerine neden oluyor. İşte bu bozukluklara uzmanlar “koronasomnia” ismini veriyor. Peki bu sorunları yaşıyorsak üstesinden gelmek için neler yapılabilir?

Gevşemek için kendinize alan yaratın: Meditasyon, nefes egzersizleri veya uyku aplikasyonlarını yatmadan önceki rutininize eklemek sizi uykuya hazırlamaya yardımcı olabilir. Aroma terapi difüzörlerini deneyebilirsiniz; içine lavanta yağı koymak sizi sakinleştirecektir.

Gün boyunca aktif olmaya çalışın: Düzenli egzersiz, stres ve anksiyeteyi hafifleterek derin bir gece uykusuna destek olabilir. Spor salonları, yüzme havuzları ve fitness merkezleri hala tam olarak güvenli olmasa da, evde, güvenli bir şekilde egzersiz yapmanın birçok yolu var.

Uyumadan bir saat önce tüm ekranları kaldırın: Uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız, bunun suçlusu yatmadan önce ekran alışkanlıklarınız olabilir. Hepimiz günlerimizin çoğunu bir ekranın önünde geçiriyoruz. Yapay ışıklar, uykuya dalmamızı zorlaştırır, bu yüzden uykudan bir saat önce tüm ekranları kapatmak size uykuya dalma konusunda yardımcı olacaktır. Loş ışıkta kitap okumayı, sakinleştirici müzik veya podcast dinlemeyi deneyebilirsiniz.

Yatak odanızı ofis olarak kullanmaktan kaçının: Çoğunlukla evde vakit geçiriyoruz. Bu tempoda işleri yatak odasına ve hatta yatağa taşımak, gün içinde uykulu hissetmeye neden olan, gece uyumanızı zorlaştıran nedenlerden biri. Çalışma alanını uyku alanından ayırmak en iyisi.

Uykunun Faydaları, Önemli & Daha İyi Bir Uyku İçin Neler Yapmalı?

uyku-gq-turkiye

İLGİLİ İÇERİKLER uyku pandemi koronasomnia
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası