Aklımızda Deli Sorular Var, Han Solo
Dergi Konuları

Aklımızda Deli Sorular Var, Han Solo

Fragmanlar cevaptan çok soru üretti. Karanlık tarafın yolu çok karanlık; Star Wars hakkında merak ettiklerimizin yarın ne kadarı cevaplanır bilinmez ama araştırıyoruz.
Varan 1: Rey, Han Solo ile Prenses Leia’nın kızı mı?

Fragmanda Maz Kanata, “Başka başka insanlarda aynı gözleri görecek kadar uzun yaşadım” derken kamera bir Rey’e gidiyor, bir de Han Solo’ya… Baba-kız olma ihtimalleri epey yüksek. Anne de bir zahmet Prenses Leia olsun ki, Anakin ve Luke’tan gelen soy da devam etsin.

Varan 2: O kahramanlıklar unutuldu mu?

Yeni nesil kıymet bilmiyor. O kadar Jedi boşuna mı talan oldu? Death Star’da kavga bir hiç uğruna mı verildi? Güç, yok yere mi dalgalandı da duruldu? Anlaşılan öyleymiş. Aradan geçen zaman bir 20-25 sene gibi duruyor (Rey’in yaşını, Han Solo’nun varlığını kâle alırsak) ama o kadarcık zaman bile her şeyin üzerinden silindir gibi geçmiş. Şimdi ortada Rey gibi, Finn gibi, kim kimin nesidir, hangisi kimin fesidir bilmeyen, “cahil” ve eğitimsiz (gerçekten de çoğu için eğitim imkanı yok) bir kitle var. Han Solo’yu fragmanda, “Evet, hepsi doğru, Jedi da var karanlık taraf da” derken duyuyoruz. Anlaşılan bildiği ne varsa anlatacak, yeni nesle aktaracak. Eski tüfekler son defa işbaşında.

Ve varan 3: Jedi’lardan kim kaldı?

“Şu kişi Jedi’dır” diye ortaya atılan bir resmi Star Wars bilgisi yok. Bir Jedi’ı oynadığını tahmin ettiğimiz aktör de yok. Koca bir gelenek yitip gitti mi? Jedi olmazsa fanlar arasında isyan çıkar, maceraya gerek yok, aman diyelim.

En koyu karanlık mı, hizmet yarışı mı?

Daha klas bir hareket var mı? Üstelik bu kadar da kolay görünen? Hele de bu kadar kötülük barındıran? Mevzu Darth Vader oldu mu, karışık duygular içindeyiz. Baş kötümüz, başparmağıyla işaret parmağını şöyle bir açtı mı, en gaddar silahına da başvurmuş oluyor. Seride bu parmak hareketiyle yani sırf düşünce gücüyle adam boğduğunu gördük. Bu, çoğunlukla Sith lordlarının Güç’e başvurarak kullandığı bir hareket. Bir de bunların daha masum versiyonları var. Jedi şövalyeleri, düşünce gücüyle rakiplerinin silahlarını etkisiz hale getiriyor, uzaktaki nesneyi yakına alıyor, yakındakini uzağa gönderiyor. Hepsi Güç sayesinde. Olmazları olur ediyorlar. Ama Jedi dediğin bunu goygoya vuracak, kendi hayrına kullanacak insan değil. Güç’ü boşa akıtmaz bir Jedi, onunkisi hizmet yarışı.

Dört ayı, bir aslan, bir de fok lazım

Serinin bazı ince detaylarını dahi ses montajcısı Ben Burtt’ün buluşlarına borçluyuz.

Chewbacca: Sesi dört tür ayı, bir porsuk, bir aslan, bir fok, bir de mors sesinin karışımından oluşuyor. Burtt, bunun için bir yıl dere tepe dolaştı. Bu kadar yorulmak istemeyenler için YouTube’da Chewbacca gibi konuşma rehberi mevcut. “Chewbacca sound tutorial” diye arayın, bir de n’olur insan içinde denemeyin. 

R2-D2: Elektronik ortama aktarılmış bebek sesleri. O masumiyetin başka bir izahı olamaz zaten.

Işın kılıcı: Tamamen tesadüfi… Burtt sette dolaşırken, bir televizyonun yanından geçer ve elindeki mikrofon cızırdar. Bu sesin üzerine kaydedilen projektör sesi, işte o meşhur ışın kılıcı sesi.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası