Güçte Bir Kıpırdanma Seziyorum

“Çok uzun zaman önce, çok çok uzak bir galakside” diye başlayan film sevilmez mi? Eskilerini seyretmekten de bıkmamıştık ama yepyeni bir Star Wars bölümü, nabzı yükseltiyor.

09 Aralık 2015

Güçte Bir Kıpırdanma Seziyorum

Serinin yedi numaralı filmi the Force Awakens’ın direksiyonunda Lost’tan ve Star Trek’ten tanıdığımız yönetmen J.J. Abrams var. Kadro gösterişli, fragmanlar gaz verici, zemin müsait. Geriye tarihi yaşamak kaldı.

Yepyeni bir seri, yeni bir zaman, yeni maceralar… tanımadığımız yüzler, maskeler, kostümler, tanıdıklarımızdan fazla. Kimdir, nedendir, bir bakalım.

ÇÖLDE TEK BAŞINA
Rey (Daisy Ridley)

İlk Star Wars’ta çöl gezegeni Tatooine’de akrabaları tarafından büyütülen Luke Skywalker’ı görmüştük. Bu filmin ana kahramanı Rey, bir başka çöl gezegeni Jakku’da (buranın ismini Cem Yılmaz koymuş gibi duruyor) bir başına büyümüş; şimdi can yoldaşı, dünya tatlısı droid BB-8’le ekmeğini taştan topraktan çıkarıyor. Daisy Ridley’in kendi deyimiyle, “Sıradışı şartlara savrulmuş sıradan bir kız, süper kahraman değil.” Ama ona biz karar vereceğiz! Hem Star Wars’ta süper kahraman aranmaz, yeteneği için yıllarca eğitim görmüş Jedi’lar tanıyoruz biz.

AYDINLIK TARAFA GEÇEN DE VAR
Finn (John Boyega)

Alışıldık türde bir Star Wars karakteri değil Finn. Stormtrooper’ken tövbe edip kendini iyinin güzelin yoluna adıyor. Rotası Rey’le kesişince Direniş’in saflarına geçmesi de hızlanıyor. Zor yoldan gelen kahramana kapımız açık; hele şöyle bir geç, soluklan.

O ŞİMDİ GENERAL
Leia (Carrie Fisher)

Prenses geri döndü ama prensesliği rafa kalkmış. Şimdi kendisinden General diye bahsediliyor. Luke, babaları Anakin Skywalker-Darth Vader’ı ortadan kaldırınca başlayan karmakarışık dönemde, ikizi Leia’nın hayatı mücadeleyle geçmiş belli ki. Yavuklusu Han Solo’yla ne kadar zaman geçirdi peki? Ortak bir hayat kurabildiler mi? Yoksa Han Solo, evinin erkeği olamayıp Chewbacca’yla maceradan maceraya mı koştu? Onu da öğreneceğiz muhtemelen.

EVİM GÜZEL EVİM
Han Solo (Harrison Ford)

O varsa Yıldız Savaşları da bir başka güzel. Daha esaslı, daha gözüpek, daha serseri bir pilot tanıyor musunuz? Uzak, yakın hiçbir galakside böylesini bulamazsınız. Kader ortağı Chewbacca ile filme dahil olduğu sahne (“Eve geldik” diyor) fragmanın da en duygusal yeriydi.

O NEREDE DEĞİL, O KİM?
Luke Skywalker (Mark Hamill)

O ilk göz ağrımız, üstüne kimseyi tanımayız ama bu filmde onu nasıl tanıyacağız, henüz bilemiyoruz. Ne afişte yer aldı, ne fragmanda (gerçi fragmanda R2-D2’ya dokunan el onun olabilir). Yönetmen J.J. Abrams, Luke’un nedeni, nasılı hakkında sır vermiyor ama onun filmde çok önemli işlevi olacağını açıklıyor. Sızan bilgiler arasında bir de şu tuhaf not var: “Luke Skywalker nerede diye sormayın, Luke Skywalker kim diye sorun.” Yoda mı sızdırıyor kardeşim bu soruları!

GÖREN BAYAN
Maz Kanata (Lupita Nyong’o)

Oscar’lı oyuncu Nyong’o’nun nasıl bir karakter oynayacağı büyük merak konusuydu. Merak ettiğimize değdi. Kendisi bin küsur yaşında bir uzay korsanı. Fragmanlardan birinde “Başka başka insanlarda aynı gözleri görecek kadar uzun yaşadım. Gözlerinizi görüyorum. Gözlerinizi biliyorum” diye konuştuğunu duyuyoruz. Belli ki bilge bir karakter ve esas meselesi görmek üzerine. Zaten alameti farikası da gözlükleri.

BÖYLE DROID’İM OLSUN, 145 DOLAR BORCUM OLSUN
BB-8

Star Wars serisini kusursuz yapan insanlar değil, robotlar. Ya da Lucas’ın evreninin dilinde droid’ler. Bugün bir C-3PO kolay yetişmiyor, R2-D2 halen en gözde sinema karakterlerinden. Ama çok uzak bir galakside de olsa her zaman yeniliğe ihtiyaç var. Yeniliğin adı BB-8… Kendisi gerek tadından yenmezliğiyle, gerek işbilirliğiyle, gerek arkadaşları için elinden geleni ardına koymamasıyla kalbimizin yeni sahibi. Üstelik 145 dolarlık, filmdekini aratmayan bir de oyuncağı var.

DARTH VADER’IN ASKERLERİYİZ
Kylo Ren (Adam Driver)

Önce biraz tarih bilgisi. Galaktik İmparatorluk çöktükten sonra yerine First Order denilen bir askeri cunta geldi. İmparator Palpatine yok, Darth Vader yok, Death Star yok… Peki ne var? Örneğin, açıktan demeseler de, içten içe “Darth Vader’ın askerleriyiz” tadında takılan bir grup delikanlı var. Bunlardan biri Kylo Ren. O bir Sith falan değil, muhtemelen Darth Vader’ın hikayeleriyle büyümüş bir çocuk. Üstelik Luke-Leia-Han Solo hikayeleriyle büyüyen çocuklara da fena halde gıcık.

TUHAFLIKLAR USTASI ARAMIZDA

Ulu Lider Snoke (Andy Serkis)

Cunta lideri. Kendisini Yüzüklerin Efendisi’nde Gollum’u, Maymunlar Cehennemi’nde Caesar’ı oynarken hatırlarsınız. Burada ne tür bir manyağı oynayacağı henüz tam bilinmiyor. Bir tuhaf olacağı ve akılda kalacağıysa kesin. 

TAHT OYUNUNDAN YILDIZ SAVAŞINA
Yüzbaşı Phasma (Gwendoline Christie)

Stormtrooper’ların da “özel kuvvetleri” var. Başlarında da Game of Thrones çıkışlı bir savaşçı bulunuyor. Dizinin güçlü kuvvetli ve iyi yürekli kadını Brienne, burada karanlık taraftaki Yüzbaşı Phasma.

 

Star Wars: The Force Awakens'ın yeni karakterleri, seri hakkında ukalalık bilgisi, kafamızdaki soruların cevapları ve bunlardan biraz daha fazlası GQ Türkiye Aralık sayısında sizi bekliyor.


GQ Kış 2020 Sayısında Neler Var?

DERGİ KONULARI | GQ Kış 2020 Sayısında Neler Var?

GQ Sonbahar 2019 Sayısında Neler Var?

DERGİ KONULARI | GQ Sonbahar 2019 Sayısında Neler Var?

2019 Yılının En Heyecanlı Anları

DERGİ KONULARI | 2019 Yılının En Heyecanlı Anları

Cape Town'da Büyük Beyazla Randevu

DERGİ KONULARI | Cape Town'da Büyük Beyazla Randevu

GQ Yaz 2019 Sayısında Neler Var?

DERGİ KONULARI | GQ Yaz 2019 Sayısında Neler Var?

GQ İlkbahar 2019 Sayısında Neler Var?

DERGİ KONULARI | GQ İlkbahar 2019 Sayısında Neler Var?

Daha Fazla Göster