Dergi Konuları

Mistik Evren | Güneş

“Aura bence insanın kendini tanımlama şekli. Kendisini nasıl hissettiği. Biriyle hiç konuşmadan, hiçbir bilgi alışverişi yapmadan o kışı hakkında fikre sahip olmak.” Güneş’e aura kavramının ondaki çağrışımını sorduğumda bu yanıtı alıyorum ve onun kendine has enerjisinin hayata filtresiz bakışından geldiği daha da netlik kazanıyor.

güneş

Aslında Güneş bu tanımlamayla sohbetimizin ilk dakikasında, stüdyoya geldiğinden ve fotoğraf çekiminden beri olan hislerimi bana anlatıyor. Benim Güneş’le tanışmama YouTube vesile oldu ama bugün burada onunla konuşmamızın tek sebebi, Güneş’in ta kendisi ve rap dünyasındaki önlenemez yükselişi. “Suçlarımdan Biri” klibini arka arkaya kaç kez izlediğimi hatırlamıyorum, yalnızca müziğiyle değil sözleri ve görüntüleriyle de sizi detayları yakalamaya zorlayan, hipnotize edici bir atmosfere davet ediyor. Güneş henüz 20’lerinin başında, söz ve müziği büyüleyici ve bu durum son derece heyecan verici.

Özellikle rap ve trap’te bence konserdeki birebir etkileşim çok yoğun yaşanıyor. Ama bir yandan da Güneş’in dijital dünyada, sosyal medyada da ciddi ve büyüyen bir kitlesi var. “Hep bir etkileşim var, işler iyi gittiğinde daha da yoğun oluyor o etkileşim. Beni tanımadan, beni görmemiş ama beni seven insanlar var. Bir sanatçı olarak bundan besleniyorum aslında. Ne hissettirdiğimle ilgileniyorum. İlk önce ne hissettiğimle, sonra ne hissettirdiğimle.” Güneş’in bu dediğine çok paralel bir sohbet, yakın zamanda bir arkadaşımla aramızda geçti. Güneş’in müziğinin birine, hiç yaşamadığı bir duyguyu yaşatabilme gücü çok fazla. “Belki de hisleri çok detaylı tanımlıyorum. Ben şarkı sözlerimi yazarken çok basit anlatıyorum her şeyi, fazla süsleme gereği duymuyorum. Müzik hiç üstüne düşünmeden, ‘freestyle’ yaptığım bir şey.”

Çok hızlı söz yazdığını söylüyor Güneş, bir melodi ya da bir beat duyduktan ve üstüne bir şeyler karaladıktan sonra ses kaydını açıyor. Böylece şarkının çoğunluğu oluşuyor. Aynı kelimeleri tekrar ettiyse onları düzenliyor, tınının nasıl duyulduğunu önemsiyor. Şu günlerde ise onun tınılarını en çok Atlantis albümüyle duyuyoruz. Kayıp kıta Atlantis’in hikayesi onu hep çok etkilemiş. “Atlantis’i üç sene oluyor yapalı. Bazen bazı şeyleri yapıyorsun, zamanı gelince anlaşılıyor, bazen de hiç yapamıyorsun, zamanı geçmiş bile olabiliyor. O yüzden Atlantis’i hiçbir beklentim olmadan yayınladım çünkü onu, Güneş’i tanımlayacak şey olarak görüyorum. Atlantis, Güneş’in gideceği tarafı belli ediyor bence.” Atlantis’in Güneş için, yıllardır duyduğumuz “find your voice” tanımının tam karşılığı olduğunu konuşuyoruz.

güneş

Güneş aslında çok zor bir şeyi başarıyor. Bu kadar üretken bir akıştayken, bir yandan da gündemde olan hemen her müziği takip etmekten geri kalmıyor. Sadece rap ya da rock değil, özellikle pop müziği dinliyor. “Popüler olan her şeyi biliyorum, aynı zamanda popüler olacağını düşündüğüm şeyleri de yakalamaya çalışıyorum.” Yineliyorum, Güneş henüz 22 yaşında ve içinde yaşadığımız dünyanın o kadar farkında ki, “Biraz geri kalsan hemen boomer olmuyor musun bu dünyada? Ben kardeşimle konuşurken kendimi boomer hissediyorum. Yakalayamayabiliyorsun.”

Rihanna, aura’sıyla Güneş’i en çok etkileyen isimlerden biri. “Ondan neden etkilendiğimi hiç bilmiyorum ve o yüzden aura’sından etkilendiğimi tahmin ediyorum. Burada olsa, arkam dönük olsa ve içeri girse hissederdim bence. Sadece enerjisi bile seni doyuruyor.” Bugünün ardından eve gidiyorum, yol boyunca evde geçen saatlerde de Atlantis albümünü birkaç kere dinliyorum ve Güneş’in gideceği yeri anlamaya çalışıyorum. Onun dinlediği müziklere yapmaya çalıştığı gibi, hangi şarkısının en popüler olacağını tahmin etmeye çabalamam boşa, Atlantis yayınlandığı ilk günden beri zirveye oynuyor. Ben de Güneş’i dinlemeye devam ediyorum ve onun enerjisiyle doyuyorum.

İZLE
Kışa özel güneş gözlüğü: Fendi'yi keşfedin
İLGİLİ İÇERİKLER AURA mistik evren güneş
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası