Star Wars Ukalalık Bilgisi
Dergi Konuları

Star Wars Ukalalık Bilgisi

Gala yapıldı, The Force Awakens yarın vizyona giriyor. Star Wars ukalalığından zarar gelmez. Disney'in daha çok devam filmi çekeceği düşünülürse, faydalı bir yatırım.

* Ancak çok dikkatli bakanlar görebilir. İlk Indiana Jones filmi Kutsal Hazine Avcıları’nda, R2-D2 ile C-3PO hiyeroglif olarak arzı endam ediyordu. Bu hadise, Steven Spielperg’den kankası George Lucas’ a kıymetli bir hediye… Üstelik hem Indiana Jones, hem Han Solo olan Harrison Ford’un kuryeliğiyle.

 

* Yine kankalık müessesesi, yine Spielberg ve Lucas… Halloween’de sevimli uzaylımız E.T.’nin yanına yaklaşan çocuk, tabii ki Yoda kostümündeydi.

 

* Obi Wan-Kenobi (Ewan McGregor) ile Qui-Gon Jinn’in (Liam Neeson) amansız rakibi Darth Maul’u oynayan Ray Park, aslında bir yakın dövüş ustası. Film için McGregor ve Neeson’ı eğiten de bizzat kendisi.

 

* Hesap kitap işlerinden anlayan “delilerin” olması ne güzel. Fizik profesörü Rhett Allain’e göre Lego kullanarak gerçek boyutlu bir Death Star üretmenin maliyeti 10 trilyon dolar.

 

* Bu arada Lego dünyası, Star Wars konusunda epey faal. Bugüne kadar Lego’yla yapılmış en büyük tasarım, seride kullanılan X-Wing savaş uçağına ait. Çek Cumhuriyeti’ndeki bir Lego model dükkanında “monte edilen” uçak, daha sonra 34 parçaya bölünerek New York’a gönderildi ve Times Meydanı’nda sergilendi. Ağırlığı, dile kolay, 23 tondu. Yani öyle çocuk oyuncağı değil!

 

* Han Solo’nun yoldaşı Chewbacca, Wookie türüne mensup. Ormanlarla kaplı gezegenin adı Kashyyyk. Kaşık? Dünya dillerine meraklı Lucas, bu kelimeyi de bizden almış olabilir mi?

 

* Bir gün gelir sorarlar, “Luke Skywalker’ı Tatooine isimli çöl gezegeninde Darth Vader’dan saklayan akrabalarının mesleği neydi” diye. Gururla cevap verin: Onlar rutubet çiftçisiydi!

 

* Açık söyleyelim, serinin Star Wars’dan önce düşünülen ismi biraz cazibe yoksunuydu: Adventures of Luke Starkiller (Luke Yıldızkatili’nin Maceraları).

 

* Her şeyin bir yolu yöntemi var. Droid kullanmanın da… Örneğin C-3PO’u bir hafta götürmek için gereken AA kalem pil sayısı 3 bin.

 

* Star Wars evreninin taşı toprağı altın. Setleri de buna dahil. Örneğin tutkulu bir koleksiyoner, ilk filmlerden kalan bir Chewbacca kostümüne (üstelik sadece kafa kısmı) tam 172 bin dolar ödedi.

 

* Dünyanın en gereksiz bilgisini verelim. Obi-Wan Kenobi ve Luke Skywalker, kendilerini ve iki droid’lerini Alderaan gezegenine kaçırması için Han Solo’ya ne kadar ödedi? 2 bin Emperyal Kredisi…

 

* Disney’in, George Lucas’ın film şirketini, Star Wars’un hakları ve mülkiyetiyle satın alırken ödediği bedel ise 4 milyar dolar.

 

* İnsan gibi hisseden bir robot üretmek bir gün mümkün olacak mı? Protokol droid’i C-3PO, daha beyazperdede göründüğü ilk Star Wars filminden (serinin ilk filmi A New Hope) itibaren bu soruyu bir popüler kültür malzemesi haline getirdi. O gün bugün, bu işlerde epey yol alınmış durumda. Örneğin geçen yıl piyasaya sunulan Japon robotu Pepper, insan ruhundan biraz olsun anlamakla kalmıyor, kendisi de az buçuk “insanlık” gösteriyor. Şaka maka, karanlıktan korkuyor Pepper. “Karanlık taraf”la işi olmaz yani; genç Jedi’lar için mükemmel bir robot. Günahı 1600 dolar.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası