Dolce&Gabbana'nın İlkbahar/Yaz 2025 Koleksiyonu Rahatlığa Bir Övgü Niteliğinde Getty Images
Moda Haftaları

Dolce&Gabbana'nın İlkbahar/Yaz 2025 Koleksiyonu Rahatlığa Bir Övgü Niteliğinde

Bu koleksiyonla İtalya'nın ve 1950'lerin güzelliği hakkında düşünüyoruz.

Dolce&Gabbana'nın S/S 2025 defilesi bir malzeme olsaydı rafya olurdu. Eğer bir giysi olsaydı, kısa kollu kutu gibi bir gömleğin eşlik ettiği pilili yumuşak pantolonlar olurdu; eğer bir renk olsaydı, beyaz olurdu. Eğer bir tema olsaydı, İtalyan güzelliğinin bir konsantresi olurdu. "İtalya nadir güzellikte eşsiz bir ülkedir" diyen Domenico Dolce ve Stefano Gabbana, sözlerini bir basın notuna emanet ediyor: "Deniz, dağlar, şehirler, yerlerin tarihi zenginliği, arkeoloji, kültür, anıtlar, yemek geleneği, sanat, mimari ve hala babadan oğula geçen inanılmaz zanaatkarlık ve terzilik yaratıcılığı bu ülkenin eşsizliğidir. Bu ülke, 19. yüzyılın başlarında, geçmişin aristokratlarının, bugün ise İtalya'da sanatsal ve kültürel ilgi bulan ve yaz tatillerinde eğitici bir gezi için gelen iyi ailelerin gençleri olarak adlandırabileceğimiz gençlerin seyahatlerinin yıllarca hedefi olmuştur."

Dolce&Gabbana'nın İlkbahar/Yaz 2025 Koleksiyonu Rahatlığa Bir Övgü Niteliğinde

Stefano Gabbana ve Domenico Dolce'nin notu şöyle devam ediyor: "Amalfi Sahili ile Capri, Ligurya Rivierası ile Portofino, Lido ile Venedik, saf estetiğin mekanları haline geldi." Ve böylece, "Ceketlerin özel kesimi, amfora pantolonlar, keten gömlekler, çizgililer, polo tişörtler, trikolar, ayakkabılar, paltolar ve ceketler için zanaatkârların maharetli elleriyle dokunan rafya ve deri, saf bir İtalyanlığın eserleridir.Bugün bile bu estetik, sofistike bir yaz içindir."‍

Dolce&Gabbana'nın İlkbahar/Yaz 2025 Koleksiyonu Rahatlığa Bir Övgü Niteliğinde

Podyumda ise tatil havası hakim, ancak bazı açılardan rafine ve kültürlü, renkler sade, çizgiler vücudu okşuyor ve kısıtlamıyor, malzemeler doğal, yukarıda bahsedilen rafyadan özel ceketler için kullanılan ketene, yumuşak bermuda şortlara, bele dokunan bir kemerle bağlanan pantolonlara ve dokuma gibi geleneksel teknikler kullanılarak el yapımı asil iplikler ve nakışlardan oluşan triko parçalarına kadar. Toplamda, 2025 yazı için 59 görünüm podyumda yer alıyor ve hepsinde, saygılarını sunmak için hiçbir fırsatı kaçırmayan iki tasarımcı için çok değerli bir kavram olan "Fatto a Mano" (El Yapımı) etiketi bulunuyor. Ve eğer imkanınız varsa, 31 Temmuz'a kadar Milano'daki Palazzo Reale'de düzenlenen Dal cuore alle mani (Kalpten ellere) sergisi Dolce&Gabbaba bakış açısını incelemek için mükemmel bir fırsat.

 
 
 
 
 
placeholder
placeholder

BU İÇERİK İLK OLARAK GQ ITALIA WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası