Güneş sistemi
Fitness

Güneş sistemi

Sadece bir güneş kremi sizi güneşin tüm tehlikeli ışınlarından korumaya yeter mi?

Son yıllarda güneşten korunmak için o kadar farklı ve çok sayıda içerik üretildi ki neye dikkat edilmesi gerektiği konusunda kafalar iyice karıştı. Her şeyden önce UVA ve UVB ışınlarından koruyan geniş spektrumlu kremlere yönelmelisiniz. Bazı kremler suya dayanıklı olduğunu iddia edebilir ama suda geçirdiğiniz zaman, terleme oranınız, uyguladığınız SPF korumanın dayanıklılığını azaltabilir.

SATIN ALMADAN ÖNCE

Mutlaka cildinize sürün
Uygulaması kolay krem, jel, losyon, sprey ya da katı stick gibi ürünleri tercih edebilirsiniz.

Etiketi okuyun
Satın alacağınız koruma faktörlü kremlerin içeriğini okuyun. Çinko oksit (zinc oxide), avobenzone ve meksoril (mexoryl) gibi maddeler ilk sıralarda yazılmış olsun. Hassas cildi olanlar bu kimyasallara karşı dayanıklı değildir ve ciltlerinde reaksiyon oluşabilir. Böyle durumlarda eczane ürünlerini tercih edin. Ürün içeriğinde aynı zamanda titanyum dioksit (titanium dioxide) olmasına dikkat edin. Bu, kullandığınız ürünün, güneş ışınlarını geri yansıtma özelliğiyle cildinizi tam anlamıyla koruduğunu gösterir. Bu içerik bulunmuyorsa, Benev Titanium Dioxide’i (XXX TL) koruma faktörlü kreminizle karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Ne kadar koruma sağlıyor?
Kremler doğru uygulandığında, SPF 15 yüzde 93, SPF 30 yüzde 97, SPF 50 ise yüzde 99 oranında cildinizi güneşe karşı koruyor.

Sizin için doğru olan hangisi?
Bunun cevabı pek çok etmene göre değişiyor. Başta cilt tipiniz olmak üzere kilonuz, beslenme şekliniz, günün hangi saatinde güneşe çıktığınız oranları farklılaştırabiliyor.

- Fazla yağlanma, sivilce ya da akne gibi cilt sorunları hemen kendini gösteriyorsa yağ içermeyen kremleri kullanın.

- Açık tenliyseniz en düşük SPF 30 koruma kullanmalısınız.

- Çabuk kızarıp yanmaya başlayan bir cildiniz varsa SPF 45 ve üstü kremleri kullanın.

- Sprey kremler özellikle vücut tüylerinin sık olduğu bölgeler için ideal. Kollarınızı ve sırtınızı unutmayın.

- Lekelenmelere karşı önlem alın.

NE KADAR SÜRMELİ?

UVA ve UVB ışınlarından korunmak için doğru ölçü, bir shot bardağı kadardır. Kreminizi tüm vücudunuza yedirerek sürün. Güneş altında uzun zaman geçirecekseniz kulaklarınızı, burnunuzu ve dudaklarınızı unutmayın. Minimum SPF 15 koruma faktörlü stick kremler kullanın.

SAÇLARI UNUTMAYIN

Uzun süre direkt güneş ışınlarına maruz kalan saç derinizi ve saç köklerinizi koruma altına almalısınız. Seyahat çantanızda onlara da yer verin. Saç köklerinizin yanmaması için denizin etkilerinden temizleyen ürünler kullanın.

VE DİĞER ŞEYLER

Geçen yazdan kalan kreminizi kullanmayın
Bitiremediğiniz kremleriniz varsa yeteri kadar korunmuyorsunuz demektir. Eski kutuları saklamayın. Zamanla koruma etkisi azalacağından güneş altında iyi sonuçlar veremeyecektir.

Ne zaman krem sürmelisiniz?
Güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce bir shot bardağı kadar kremi tüm cildinize yedirin. Süre denize girme sıklığınıza ve terlemenize bağlı olarak değişir ama ortalama iki saatte bir kreminizi yenileyin.

D vitamini ve cildiniz
Koruma faktörlü kremlerin vücudun ihtiyacı olan doğal D vitamini almasını engellediği fısıltılarına aldanmayın. Akşamüstü 16.00-17.00 aralığında güneş banyosu yaparak bir saatte ihtiyacınız olan D vitaminini alabilirsiniz. Ayrıca günlük ihtiyacınızı bol süt veya portakal suyu içerek de giderebilirsiniz.

İZLE
Kışa özel güneş gözlüğü: Fendi'yi keşfedin
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası